Hayvan ölümlerinin esrarı çözülemiyor

Giriş Tarihi: 18.9.2014
Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı İncedere Köyü'nde yaşanan büyükbaş hayvan ölümleri köylüleri tedirgin ediyor. Bir yıl içerisinde yaklaşık 70 civarında büyükbaş hayvanın öldüğünü belirten Tahtalı Mahallesi sakinleri, konuyla ilgili kapsamlı bir inceleme yapılmasını ve sorunun çözülmesini bekliyor. Hayvan ölümleriyle ilgili görüşüne başvurduğumuz uzmanlar ise hastalık riskine karşı yöredeki hayvanların aşılandığının altını çizerek yaşanan ölümlerin nedeninin geç haber verildiği için tam olarak bilinemediğini belirtiyorlar.

SONUÇ ALINAMADI

Nedeni tam olarak bilinmeyen hayvan ölümleriyle ilgili konuşan İncedere Muhtarı Yılmaz Özkan, yalnızca Tahtalı Mahallesi'nde görülen ölümlerin halen sürdüğünü belirtti. Sığırların ağzından köpüklü kan geldiğini söyleyen Özkan, "Ölen sığırlardan çeşitli örnekler alınarak tahliller yapıldı. Ancak tahlil sonuçlarının temiz çıktığı söylendi. Bize sığırlarımızı satıp yerine sıfırdan ve başka yerden tohumlanmış hayvanlar almamızı söylüyorlar" diye konuştu.

UZMAN GÖRÜŞLERİ

Uzmanlar ise bölgedeki hayvan ölümlerinin nedeninin anlaşılmamasını ölümlerin geç haber verilmesine bağlıyor. Yöredeki hayvanların bulaşıcı hastalık riskine karşı aşılarının tam olarak yapıldığını söyleyen uzmanlar, ölümlerin yörede bulunan çeşitli zehirli otlardan da kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor. Uzmanlar köylülerin sığırları çobansız yaylaya bırakmaması gerektiği görüşünde, köylüler ise çoban tutacak ekonomik güce sahip olmadıklarını, hayvanlarına bile zor bakabildiklerini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvan ölümlerinin esrarı çözülemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN