Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yas tutmamak için 1 gün su orucu tut

Burdur Gölü kuruyor. Önlem alınmazsa 20 yıl içinde yok olacak. Bu durumu önlemek isteyen gönüllüler 27 ve 28 Eylül tarihlerinde 'Göle Yas' buluşması ve 'Su Orucu' etkinliği düzenliyor

Giriş Tarihi: 21.9.2014
Lisinia Doğa, Göle Yas belgesel ekibi ve Göle Hayat Derneği, hem Burdur hem de Türkiye'nin ekolojik yapısı için çok önemli bir yeri olan ve son 25 yıldır uygulanan yanlış ekim ve sulama politikaları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Burdur Gölü için harekete geçti. Gerekli önlemlerin hemen alınmaması halinde Burdur Gölü'nün 20 yıl içinde tamamen yok olacağına dikkat çekmek isteyen gönüllüler, 27 Eylül'de herkesi 'Göle Yas' buluşması ve 'Su Orucu' etkinliği düzenliyor. Etkinliklere çok sayıda sanatçı da destek veriyor.

YILDA 1 METRE ÇEKİLİYOR

Gölün hızla yok olması nedeniyle toplu bir yas töreni yapılacağını dikkat çeken Lisinia Doğa Genel Koordinatörü Veteriner Hekim Öztürk Sarıca; gölün her yıl dikey olarak 1 metreden fazla çekildiğini bu hızla 20 yıl içinde tamamen yok olacağını belirterek, "Burdur Gölü'nün kurumasıyla birlikte göl havzasında tarım yapılamayacak. İçme suları tükenecek ve hatta tüm dünyadaki temiz su kaynaklarının tükenişine ve milyonlarca insanı bekleyen susuzluğa şahit olacağız" dedi.

SOSYAL MEDYA DESTEĞİ

Kampanyanın sosyal medyada www.facebook.com/golehayat - www. facebook.com/projelisinia adresi üzerinden yürüdüğünü ifade eden Lisinia Doğa Koordinatörü Öztürk Sarıcı, projeye Türkiye'den olduğu kadar yurtdışından da destek geldiğini kaydetti. Su Orucu'na İstanbul'dan destek veren Küresel Çevre Derneği gönüllülerinin de 28 Eylül'de tüketmedikleri sularını Yalova Gölü'ne dökeceklerini söyleyen Sarıca, şöyle konuştu: "Burdur Gölü için mücadele edenler olarak tüm dünyadan suları için mücadele edecek yüreği olan gönüllüleri 27 Eylül'de bir gün sürecek su orucu eşliğinde Göle Yas buluşmasına davet ediyoruz."

SÜREKLİ ETKİNLİK
"Kuruyan Burdur Gölü için tehlike çanları çalmıyor artık, göle yas başladı" söylemiyle yola çıkan ekip, büyük buluşma öncesi Burdur Gölü'nde pek çok etkinliğe de imza attı. Etkinliğin ilk bölümünde 24 Ağustos'ta Derviş Ziya Azazi ve Göl Dostları grubu ile 5 Eylül'de ise Arpanatolia Grubu ve Balerin Deniz Kılınç ile gölde müzik ve dans performansları gerçekleştirildi. İkinci bölüm ise 27 - 28 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. 'Kuruyan gölün şenliği olmaz yası tutulur' söylemiyle 27 Eylül'de 1 günlük 'Su Orucu' kampanyası başlayacak ve 28 Eylül'de bir gün önce tüketilmeyen sular Burdur Gölü Halk Plajı'ndan büyük bir katılım ile göle dökülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yas tutmamak için 1 gün su orucu tut
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN