Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100. yıl stadyumu fiyatları uçurdu

Giriş Tarihi: 22.9.2014

2015 Nisan ayında açılışı yapılması beklenen 100. Yıl'daki 33 bin kişilik Antalya Stadı, Meltem Mahallesi'ndeki konutların fiyatlarını uçurdu. Dükkan fiyatları yüzde 30 arttı

Antalya 100. Yıl'da yapımı devam eden 33 bin kişilik stadyum, daha açılmadan Meltem Mahallesi'ne önemli katkılar sağladı. Mahallede bulunan konut fiyatlarında yüzde 30 oranında bir artış yaşanırken, stat çevresinde satılık veya kiralık boş dükkan bulabilmek imkansız hale geldi.

AVANTAJ SAĞLADI

Meltem Mahallesi Muhtarı Muazzez Kaval, konut fiyatlarının bu yıl içerisinde ciddi bir artış gösterdiğini söyledi. Kaval, mahalle sınırları içerisinde kiralık ve satılık ev bulabilmenin oldukça zorlaştığına dikkat çekti. Devlet hastanesi, üniversite, adliye gibi kamu kurumlarının mahalleye çok yakın olmasının büyük bir avantaj olduğunu söyleyen Kaval, stadın da bu bölgeye yapılmasıyla konut fiyatlarının bir anda artmaya başladığını belirtti.

200 BİN LİRA

Meltem Mahallesi'nde genellikle site türü konutların bulunduğunu ifade eden Kaval, "Buradaki evlerin geneli 20 yaşında. 3 oda bir salon evin fiyatı geçen yıl 150 bin lira civarındaydı. Şu an ise 200 bin liranın altında ev bulabilmek mümkün değil. Bu parayı gözden çıkarsanız bile satılık ev bulmak o kadar kolay değil. Konut sahipleri biraz daha bekleyip yatırımlarının biraz daha değerlenmesini bekliyor" dedi.

DÜKKAN BULMAK ZOR

Muhtarlığa her gün en az 2-3 kişinin ev bulabilme umudu ile başvurduğunu aktaran Kaval, kiralık ya da satılık ev bulmanın şu an için o kadar kolay olmadığını vurgulayarak, "Stat inşaatının başlamasıyla birlikte boş dükkan bulabilmek iyice zorlaştı. Stadın faaliyete geçmesi ile birlikte buranın daha da cazip bir hale geleceğini düşünüyorum" diye konuştu.

TİCARİ BASINÇ OLDU
İnşaat Mütahitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş ise, Muhtar Kaval'ın anlattıklarını destekledi. Stadyumların sadece spor kompleksleri olmadığını aynı zamanda ticari bir yapı olduğuna da dikkat çeken Karataş, "Ticari işletmeler bir manyetik alan yaratır. Bölgenin kalkınması açısından bir basınç oluşturur. Bundan dolayı da daire ve dükkan fiyatlarının yükselmesi doğaldır" dedi.

ARZ TALEP DENGESİ
Önümüzdeki günlerde binaların giriş katlarında bulunan dairelerin dükkana dönüştürülmesi ile ilgili girişimlerin gerçekleşebileceğini aktaran Karataş, "Orada bulunan insan sayısının artması ile birlikte bir arz talep dengesi oluşacaktır. Gerek taraftar gerekse sporcuların artması ile birlikte bir nüfus yoğunluğu yaşanacak. Bu insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması adına ticari faaliyet gösteren işletmelerin yeni yerler yaratıp burada bir hacim oluşturması kaçınılmazdır" diye konuştu. Emlakçılar Odası Başkanı Şeref Sağlam ise stadın bölge için bir dezavantaj olduğunu ifade ederek, birçok evin fiyatının düştüğünü iddia etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100. yıl stadyumu fiyatları uçurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN