Su orucuna Bakan desteği

Lisinia Doğa ve Göle Yas Belgesel ekibi ve Göle Hayat Derneği'ne bakanlık desteği geldi. AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, bakanlığın 1.5 milyon lira ödenek ayırdığını açıkladı

Giriş Tarihi: 23.9.2014
Yok olma tehlikesi yaşayan Burdur Gölü için harekete geçen Lisinia Doğa ve Göle Yas Belgesel ekibi ve Göle Hayat Derneği'ne bakanlık desteği geldi. Gerekli önlemlerin acilen alınmaması halinde Burdur Gölü'nün 20 yıl içinde tamamen yok olacağı gerçeğine dikkat çekmek için 27 Eylül'de herkesi 'Göle Yas' buluşması ve 'Su orucu' yapmaya davet eden Lisinia Doğa Koordinatörü Veteriner Öztürk Sarıca ile Göle Yas Belgeseli yönetmeni ve Göle Hayat Derneği Başkanı Şafak Türker'in çabaları meyvelerini vermeye başladı. Bir yıl boyunca sanatçılar başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışından destek alan ekip, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik aracılığı ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na ulaştı. Bakanlık'tan alınan destekle ilgili açıklama yapan Özçelik, "Yaşanan su çekilmesinin araştırılması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ilk etapta 1.5 milyon lira ödenek ayırdı. Önümüzdeki günlerde Göl Komitesi ile Bakanımız Eroğlu biraraya gelerek yeni taleplerimizi de görüşeceğiz" açıklaması yaptı.

GÖLÜN ÖMRÜ 10-12 YIL UZAYACAK

Bakanlığın ARGE çalışmasında Burdur gölünün çamur derinliği, topografik yapısı ile gölü besleyen su gelirlerinin ortaya çıkarılmasının hedeflendiği öğrenildi. Bakan Eroğlu ile Burdur Göl Komitesi görüşmesinde damlama ve yağmurlama sulamanın göl havzası üreticilerini özendirmek için daha az su tüketen yada hiç tüketmeyen lavanta ve gül üretimini teşvik edecek hibe desteği isteneceği öğrenildi. Lisinia Doğa Koordinatörü Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, "Burdur'da kullanılan suyun yüzde 10'u damlama, yüzde 20'si yağmurlama geriye kalan yüzde 70'i ise vahşi sulama. Bu da yılda buharlaşan 70 milyon ton su demektir. Bakanlığımızın desteği ile üreticilerimizi bilinçlendirerek hibe desteği ile daha az su tüketen ziraat yapılmasını sağlarsak gölümüzün ömrünü 10-12 yıl daha uzatmış oluruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su orucuna Bakan desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN