Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burdur Gölü için eylem planı hazır

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akca, Burdur Gölü'nün kuruyor olmasının kendileri için birinci öncelik olduğunu belirterek gölü korumaya kesin kararlı olduklarını ifade etti

Giriş Tarihi: 25.9.2014
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca, son 25 yıldır su varlığını hızla kaybeden Burdur Gölü için müjdeli haberi verdi. Müsteşar Akca, Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Burdur Gölü'nü korumaya kararlı olduklarını belirterek, hazırlanan eylem planının bir ay içerisinde kamuoyu ile paylaşılıp uygulamaya geçirileceğini söyledi.

BURDUR 1. SIRADA

Müsteşar Akca, "Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 2014 yılı içerisinde göllerimizin ve sulak alanlarımızın su kütlelerinin korunması için bir inisiyatif başlatarak 'Göl ve Sulak Alan Yönetimi ve Strateji Eylem Planı'nı hazırladık. Bu planda Burdur Gölü birinci sırada geliyor. Çünkü Burdur Gölü yapısı itibariyle suyunun çekilmesine müsait. Diğer taraftan da doğal hayatı son derece önemli ve etrafında tarım alanları var. Böyle bir tablo içerisinde Burdur Gölü'nün suları, kuraklık ve küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle dönem dönem, bazı dönemlerde fazla olmak üzere çekilebiliyor" dedi.

PLANIN İPUÇLARI

Hazırlanan eylem planının ipuçlarını da veren Akca, öncelikle tarımsal sulamalarda su kullanımının kontrol altına alınacağını, damlama ve yağmurlama sulamaya geçilmesi için çalışmalar yapılacağını, gerekiyorsa havza dışından göle su takviyesi yapılacağını açıkladı.

ETKİNLİKLERE DESTEK
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akca vatandaşların su tasarrufu konusunda bilinçlenmesi ve toplumun farkındalığının artmasının önemli olduğunu vurgulayarak, 27 Eylül'de yapılacak 'Su Orucu' ve 28 Eylül'de yapılacak 'Göle Yas' etkinliklerini kastederek sivil toplum kuruluşlarının bu konuda yapmış oldukları faaliyetleri Bakanlık olarak desteklediklerini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur Gölü için eylem planı hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN