Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Konserve Koyu'nda tahliyeden vazgeçildi

Antalya'nın Konserve Koyu'ndaki falezlerde yaşanan toprak kaymasının ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin verdiği raporla bölgedeki evlerin tahliye edilmesinden vazgeçildi

Giriş Tarihi: 26.9.2014
Antalya'da 2 Şubat 2011 tarihinde 25 metrekarelik bir kütlenin falezlerden koparak denize kaydığı Konserve Koyu'nda Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) tarafından yürütülen zemin incelemelerinin ardından yeni bir kayma tehlikesi olmadığı tespit edildi. Bölgede bulunan 10 konut ve bir otelin tahliyesi durduruldu. Bölgede oturanlar derin bir nefes aldı.

45 METRE DERİNE İNİLDİ

Bölgede korku yaratan kaymanın ardından Antalya Valiliği tahliye kararı almıştı. Kararın ardından da bölgenin jeolojik yapısı Yıldız Teknik Üniversitesi'nden getirilen bir heyete inceletildi. Uzmanlar 45 metre derine inerek zeminin jeolojik yapısını inceledi. İnceleme sonunda evlerin bulunduğu bölgede tehlike olmadığı yolunda rapor verildi. Sonuç raporu Valilik, ilgili belediyeler ve bölgede gayrımenkulü olanlara bildirildi. Raporla birlikte tahliye olmayı bekleyen ev sahipleri derin bir nefes aldı.

TAHLİYE TABELASI SİLİNDİ

Konserve Koyu'nda 2011 yılında yaşanan toprak kaymasının ardından bölgenin oturuma kapatıldığını bildiren tabela ise Yıldız Teknik Üniversitesi'nin raporunun ardından silindi. Konserve Koyu'nda sadece yaşlı, yorgun ve tamamında çatlama oluşması nedeniyle 7 numaralı binaya oturulamaz raporu verildi.

BÖLGE SAKİNLERİ MUTLU

Yaşanan toprak kaymasının ardından bölgede bulunan 10 apartman (60 daire) ve bir otele tahliye kararı verilmesinin kendilerini çok üzdüğünü belirten vatandaşlar, "Üniversite raporu bizi rahatlattı. Böylece evimizde kaldık. Burası dünyanın en güzel koylarından biri. Akdeniz körfezi ve onu kucaklayan Beydağları önünde bir tablo gibi duruyor" diyerek karardan memnuniyetlerini dile getirdiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Konserve Koyu'nda tahliyeden vazgeçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN