Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konuta KDV müjdesi

Giriş Tarihi: 27.9.2014

Dubai Citscape Fuarı'na katılan TBMM Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Temizöz, inşaatçılara KDV'de 'destek' müjdesi verdi

Dubai'de yapılan Dubai Citscape Fuarı'nın konukları arasında yer alan TBMM Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü AK Parti Bitlis Milletvekili Vedat Temizöz, Türk inşaat sektörüne 'destek' müjdesi verdi. Sektörde 'fren' tartışmalarının yaşandığı günlerde, Temizöz "Şu anda konutlarda yüzde 18 olan KDV oranları yüzde 8'e, yüzde 1'e indirilebilir. Tapu, belediye harçları ve KDV'de indirim üzerine çalışacağız" dedi. İnşaat sektöründe oluşan konut stoğunu eritmek için KDV, vergi ve harçlarda indirim yapılması gerektiğini belirten Vedat Temizöz, 15 Ekim'de Plan Bütçe Alt Komisyonu'nda yeni gelir tasarısının görüşüleceğini, orada bu indirimleri gündeme getireceğini ifade etti.

ÖNÜNÜ KESER Mİ?
Konut alımlarında uygulanan katma değer vergisinin 1 Ocak 2013'te yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarılmasıyla kısa vadede 800 bin konut stoğu eritilecek gibi görünse de uzun vadede özellikle yeni yatırımlar açısından tıkanıklığa neden olacağına dair tartışmalara sebep olmuştu. Her fırsatta bu düzenlemenin sektörün önünü keseceğini söyleyen konut üreticilerine, KDV müjdesi fuarda geldi. KDV, tapu harçları ve damga vergisi konularında bir indirim üzerine çalışıldığını kaydeden TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu sözcüsü Demiröz, "Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün önünün açılması için bazı düzenlemelerin yapılması gerekiyor" dedi.

ÇALIŞMA YAPILACAK
Vedat Demiröz, konut stokunun artması üzerine yüzde 18 ile yüzde 8'lik vergi oranlarında yılsonu ya da 6 aylığına bir vergi indirimi sağlanabileceğini söyledi. İnşaat sektörünün Türkiye için çok önemli durumda bulunduğuna dikkat çeken Demiröz, "Sektördeki yavaşlamalar Türkiye'nin büyüme rakamlarını olumsuz etkiliyor. Daha önce mevcut konut stoklarının eritilebilmesi için bu sektöre yönelik uygulanan KDV'nin azaltılması söz konusu olmuştu. Bugünkü ortamda aynı şekilde yeni bir girişimin tekrar başlatılması artık bizim üzerimize farz olmuştur. İnşaat sektörünün önünün açılması için çalışmalar yapıp bunları sunacağız" diye konuştu.

6 AYLIĞINA DÜZENLEME

Demiröz, mevcut konut stoklarının eritilmesi için hem vergi hem de devlet harçlarının görüşülmesi gerektiğini belirterek, yapılacak çalışmanın 2014 sonuna ya da 6 aylığına yapılabileceğini bildirdi. Demiröz, "Stok için belli bir tarih belirlenir. Ya 2014 sonuna kadar ya da 30 Haziran 2015'e kadar kadar satılacak projelerdeki konutların KDV oranlarının düşürülmesini kapsayabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konuta KDV müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN