Sinema Antalya'ya küstü

Giriş Tarihi: 27.9.2014

Antalya Altın Portakal Film Festivali Direktörü Dağdeviren, sinema sektörünün Antalya'ya küstüğünü belirtip, "Festivalin son 4 yılıyla ilgili arşivler otada yok" dedi

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Direktörü Elif Dağdeviren, sinema sektörünün Antalya'ya küstüğünü, festivalin son 4 yılıyla ilgili arşivinin olmadığını söyledi. Dağdeviren, ayrıca festivale Nicole Kidman'ın geleceği yönünde anlaştıklarını ancak son anda Kidman'ın babasının vefat etmesi nedeniyle iptal edildiğini söyledi.

İŞADAMLARINA ANLATTI
Dağdeviren, Konyaaltı Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (KONSİAD) kahvaltı programına katıldı. Festivalin geçmişinden bu yana 50 yılda neler yapıldığına ilişkin bilgiler veren Dağdeviren, Türkiye'de festivallerin bir devamlılık sorunu yaşadığını söyledi. Özellikle 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni eleştiren Dağdeviren, son 4 yılın arşivinin, bilgilerinin olmamasından yakınarak şöyle konuştu: "51 yıllık geçmişinin üzerine bir şey inşa etmemiz gerekiyor. Burada bir bina var ve biz belki halılarını değiştirecektik. Ama öyle olmadı binaya girdik ama binanın duvarları dahi yok. 51 yıllık markanın sadece adı duruyor. 2 ay önce çalışmaya başladık ve normalde 1 yılda yapılacak çalışmaları hemen hemen tamamladık. Son 4 yılın bilgileri, verileri, arşivi hiçbir şeyi yok. Bana neden olmadığına dair bilgiler geliyor ama bir şey ifade etmez. Sonuç olarak yok."

İYİ AĞIRLANMAMIŞLAR
Festivalin Antalya'ya bir faydasının, katkısının olması gerektiğini vurgulayan Dağdeviren, önceki dönemde davet edilen insanların yeterince iyi ağırlanamamasından dolayı sinema sektörünün Antalya'ya küstüğünü söyledi. Bu yüzden sektöre katkısının olmadığını belirten Dağdeviren, "Bu festivalin muhakkak Antalya'ya bir katkısının olması lazım. Sinema sektörü son iki üç senedir Antalya'ya küstü. Çünkü insanlar davet edildikler yerde ağırlanmak istiyor. Düzgün bir organizasyon istiyorlar. Filme, sinemaya sinema tarafından bakılmamış. Sektöre katkısı kısıtlı kalmış" şeklinde konuştu.

EXPO TEMALI KORTEJ OLACAK
EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay'ı da ziyaret eden 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali Direktörü Elif Dağdeviren, sanatçıların halkla buluştuğu kortejde, EXPO 2016 Antalya tanıtılmasının detaylarını görüştü. Festivalin en önemli etkinliklerinden birisi olan yerli ve yabancı sanatçıların halkla buluşacağı kortejde, Antalya'nın bir diğer uluslararası projesi olan EXPO 2016 Antalya'nın tanıtılacağı bildirildi.

30 ARAÇ SÜSLENECEK
10 Ekim'deki kortejde yer alacak 30 dolayında üstü açık araç, EXPO 2016 Antalya'ya dikkat çekmek için süslenecek. Her araçta sanatçılara birlikte, EXPO 2016 Antalya'nın temasına uygun olarak bir de çocuk yer alacak ve kortej boyunca EXPO 2016 Antalya gönüllüleri de görev alacak. Araçlarda, EXPO 2016 Antalya'nın temasını yansıtan ve farkındalık oluşturma amaçlı sosyal içerikli mesajlar verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinema Antalya'ya küstü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN