Arama-1 suya kavuştu

TAGEM ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan 'Arama-1' gemisi, Bakan Mehdi Eker'in de katıldığı törenle suya indirildi

Giriş Tarihi: 29.9.2014
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve 6 milyon liraya mal olan Arama-1 isimli araştırma ve kontrol gemisi, Antalya'da düzenlenen törenle hizmete sunuldu. Törene katılan AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Antalya Limanı'nın sadece yük ve serbest bölge faaliyetleri için kullanılmasını ve Lara'da yapılması planlanan kruvaziyer limanın yapımına destek istedi.

6 MİLYON LİRALIK GEMİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise "Bugün hizmete açtığımız gemi Avrupa'nın 4'üncü en büyük araştırma gemisi. Bu gemimizde Akdeniz ve Ege'de araştırma faaliyetleri yapmakla kalmayacak, oşinografik (okyanus bilimi) araştırma da yapacak. Bu donanıma sahip içinde laboratuvarlar var. 18 personel çalışacak. Her türlü teknik donanıma haiz bir önemli araştırma gemisi. 6 milyon lira para harcadık. 2013 yılında başlattık bugün hizmete açıyoruz" dedi.

BAKAN DÜMENE GEÇTİ

2003 yılından itibaren hükümet olarak balıkçılık sektörüne önemli destekleme yaptıklarının altını çizen bakan Eker, "Özel şartlarda ÖTV almadan balıkçılarımıza yakıt tedarik ediyoruz. Burada hükümetin verdiği kaynak 1 milyar lira. Bir de yetiştiriciliği desteklemek adına üreticimize 1 milyon TL destek verdik" dedi. Bakan Eker ve protokol daha sonra Arama 1 Gemisinin hizmete açılış kurdelesini kesti ve geminin dümenine geçerek yetkililerden bilgi aldı. Bakan Eker'in programına, AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse ve kamu kurum ve kuruluşları müdürleri katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arama-1 suya kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN