Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müze'deki heykeller EXPO'da sergilenecek

Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu'nun aylık olağan toplantısında, Antalya Müzesi'nde bulunan heykellerin EXPO 2106 alanında sergilenmesi konusunda fikir birliğine varıldı

Giriş Tarihi: 30.9.2014
Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu'nun aylık olağan toplantısının bu ayki konuğu AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak oldu. Antalya'nın turizm sorunlarının masaya yatırıldığı toplantı Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ve Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz ev sahipliğinde gerçekleşti. İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar ve turizm acentelerinin temsilcileri de toplantıda hazır bulundu.

PERGE'YE GECE TURU

Gerçekleştirilen toplantıda Aksu'da bulunan Perge antik kenti öne çıktı. Perge'ye olan ilginin azlığından şikayetçi olan turizmciler, bölgenin turizm acısından çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. 10 maddelik bir eylem planı hazırlayarak bölgenin cazibesinin arttırılması için yapılması gerekenleri Badak'a anlatan turizmciler, çeşitli taleplerde bulundu. Talepler arasında Perge'nin ışıklandırılıp akşam turlarına açılması, buradan çıkan heykellerin replikalarının yapılarak bölgede sergilenmesi en çok kabul gören fikirler arasında yer aldı.

HEYKELLER EXPO'YA

EXPO 2016'nın Perge'ye entegre edilmesi ile bölgelerin birbirleri için bir çekim merkezi yaratacağına dikkat çeken turizmciler, Antalya Müzesi'nde bulunan heykellerin EXPO alanında oluşturulacak geçici bir müzeye taşınarak, ziyaretçilere farklı alternatifler sunulması gerektiğini savundu. Öneriye oldukça sıcak yaklaşan Badak, heykellerin EXPO 2016 alanına taşınması için Turizm Bakanı ile özel olarak görüşeceğini belirterek, kurumların da gerekli çalışmaları bir an önce başlatması gerektiğini söyledi.

EXPO KULESİ'NE ÖZEL DÜRBÜNLER
Perge antik kenti içerisine kurulacak bir bahçe ile EXPO'ya destek verilmesi gerektiğini vurgulayan turizmciler, EXPO Kulesi'nin 90 ve 100'üncü metrelerinde bulunan seyir teraslarına dürbünler yerleştirilerek, EXPO'yu ziyaret eden kişilerin Perge'yi fark etmelerinin sağlanması gerektiğini ifade ettiler. Ayrıca sergi süresince EXPO'dan Perge'ye otobüs seferleri düzenlenmesi konusu gündeme geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müze'deki heykeller EXPO'da sergilenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN