Türkiye'nin en iyi haber sitesi

80 santimlik demirden ameliyatla kurtuldu

Motosiklet kazasında tel çitin 80 santimlik demiri akciğerlerine saplanan 7 hekimin katıldığı 5 saatlik ameliyatla yaşama döndü. Doktorlar ana damarın zarar görmemesini ‘mucize’ olarak yorumladı

Giriş Tarihi: 8.4.2019
80 santimlik demirden ameliyatla kurtuldu

Antalya'da 18 Mart'ta meydana gelen ve bir kişinin öldüğü motosiklet kazasından yaklaşık 3 hafta sonra bir mucize yaşandı. Kazada, refüjdeki tel çitin 80 santimlik demiri akciğerlerine saplanan İbrahim Gül, geçirdiği ameliyatla hayata döndü.

İTFAİYE KURTARDI
Kaza Muratpaşa ilçesinde Çaybaşı Mahallesi Burhanettin Onat Caddesi'nde meydana gelmişti. İbrahim Gül'ün kullandığı 06 GC 8806 plakalı motosiklet, kontrolden çıkıp, refüjdeki tel çite çarparak savrulurken, Gül ve yolcu koltuğundaki kuzeni Yasin Develioğlu, yolda sürüklenerek önce bankete, sonra refüjdeki tel çite çarptı. Gül ve Develioğlu'nun çeşitli yerlerine tel örgülerin kırılan demir çubukları saplandı. İtfaiye ekibi, yaralıların vücuduna saplanan demir çubukları, sağlık ekiplerinin kontrolünde kesti.

5 SAAT SÜRDÜ
Ambulanslarla çevredeki hastanelere kaldırılan Yasin Develioğlu yaşamını yitirirken, vücudunda 80 santimetrelik demir çubukla Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen İbrahim Gül ameliyata alındı. Kuzeniyle turizm sektöründe çalışan İbrahim Gül, cerrahi onkoloji kliniğinden Op. Dr. Nurhan Haluk Belen, Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Tuğrul Çakır'ın yanı sıra üroloji, ortopedi ve kalp damar cerrahisinden 7 hekimin girdiği ve 5 saat süren ameliyatla yaşama döndürüldü. Hastanede tedavisi süren İbrahim Gül, gözünü yoğun bakımda açtığını, kazayı hatırlamadığını söyledi. Kaza anını anlatan Gül, "Akşam eve dönerken nasıl olduğunu bilmiyorum ama sanıyorum ki yoldaki bir tümseğe denk geldik. Lastikler refüj kenarına sürttü gibi aklımda hızlı bir geçiş var. Sonra tellere yapıştığımı hatırlıyorum. Sonrasını hiç hatırlamıyorum" ifadelerini kullandı. Gül, artık motosiklet kullanma gibi bir düşüncesi olmadığını kaydetti.

BUNUN ADI MUCİZE
Ameliyatı gerçekleştiren ekipte yer alan Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Tuğrul Çakır ise İbrahim Gül'ün hayatta kalmasındaki en önemli faktörün olay yerindeki ekiplerin yabancı cismi vücuttan çıkarmadan ya da çıkarmaya çalışmadan hastaneye intikal ettirmeleri olduğunu söyledi. Op. Dr. Nurhan Haluk Belen ise "İdrar torbası, kalın bağırsak, ince bağırsak ve diyaframda parçalanmalar ve akciğerinde sönme mevcuttu. Demiri hasarlı organlardan ayırıp yavaş yavaş geri çektik. Sonra da yaralanan organları tamir ettik. Beni en çok şaşırtan, demirin izlediği yol üzerinde ana damarlar var ve onlara hiç zarar vermemiş. Bunu mucizevi bir durum olarak değerlendirdim. Damar zarar görse hastamız buraya gelemeyebilirdi" diye konuştu.


İKİNCİ ŞANS VERİLDİ
İBRAHIM Gül'ün annesi Şengül Gül (53) de oğlunun geçirdiği ağır kazanın ardından bir mucize gerçekleştiğini ve Allah'ın oğluna ikinci bir hayat bağışladığını söyledi. Anne Gül, "Rabbim oğluma ikinci bir şans verdi. Her dakika doktorlarımıza, hemşirelerimize dua ediyorum. Hepsine çok teşekkür ediyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
80 santimlik demirden ameliyatla kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN