Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yoluna çıkan engelleri aşan anneler

ATT uzmanı ve iki çocuk annesi 14 yıldır engelli oğlu Mert ile son derece özverili olarak ilgileniyor. Komşusu ise doktorların ölür diye kucağına verdiği oğlu İsmail’e 15 yıldır sevgiyle bakıyor

Giriş Tarihi: 13.5.2018
Yoluna çıkan engelleri aşan anneler
Çiğneme güçlüğü olan Mert için doktorlar mama raporu çıkarmak istedi anne Selda kabul etmedi, doktorlar imkânsız dedi anne pes etmedi. Mamaya bağlı yaşayıp şişmeyen gıdalardan besin alsın diye evladına yemek yedirmeye çalışan vefakâr anne, 1 lokma yemeği 2.5 saat boyunca yemesi için oğlunun başında beklediğini söyledi. Engelli evladı olduğu için birçok zorlukla karşı kaşıya kaldığını ifade eden anne Kılınçdemir "Bana bir kez anne diyebilmesi için gözlerine kilitleniyorum, en büyük korkum ondan önce ölmek bir anne için en zor duadır Allah'ım onu benden önce yanına al demek" diye konuştu. Plevne Mahallesi'nde yaşayan Selda ve Eylem Akpınar 10 yıldır komşu ikisinin de ortak noktası engelli çocukları. Yeri geldi toplum tarafından dışlandılar yeri geldi kaldırımda yürüyemediler, asansör kullanmadılar ama zihinlerdeki engellere karşı her zaman dik durdular. En zor anlarında bir birlerine destek oldular. Mert 2 günlük bebekken havale geçirdi. 1.5 yaşına kadar sürekli hastanelerde gezdi ve Serebral Palsi tanısı konuldu. Yaşadığı zorlukları gözyaşları içinde anlatan anne Selda Kılınçdemir, "Evladım sürekli özel eğitim ve fizik tedavi gördü. Çiğneme yetisi yok, mama yedir dediler kabullenmedim yemekleri biraz daha fazla pişirip daha küçük parçalar halinde oğluma yedirdim doktorlar inanamadı. İlk zamanlar 1 lokma yemeği yutsun diye başında 2.5 saat bekledim zamanla bu bekleme sürem kısaldı. Mert şimdi soğan bile yiyor, kendim ne yiyorsam evladıma da onu yediriyorum" şeklinde konuştu.

MERT'İN İÇ SESİYİM
Selda Hanım Mert'ten sonra Meriç'i dünyaya getirdi. Meriç 3 yaşında ve konuşamıyor. İşini çocukları için geri plana atan başarılı anne dışarıdan iş güvenliği bölümünü okudu. Eğitime önem veren anne Kılınçdemir, "Mert, okula gidiyordu orada zorlandık şimdi evde eğitim alıyor, müziğe ilgisi var, akşama kadar eline müzik aleti alır, oyuncaklardan müzik dinler. Ben Mert'in iç sesi oldum ağrısı olunca uyur, acıkınca dişlerini bir birine vurur, susadığı zaman su içme sesi çıkarır. Ateşlenince normal çocuklar gibi yanmaz eli ayağı buz gibi olur iç ateşi yüksek olur, bunları hissediyorum ve çok korkuyorum ya evladımdan önce ölürsem diye. İnanın biz engelli annelerinin en büyük korkusu bu, Allah kimseye evladımı benden önce yanına al diye dua ettirmesin" dedi.

EV İŞLERİNDE YARDIM EDİYOR
İSMAIL Akpınar(15), orta MR (Mental Retardasyon) hastası, konuşma duyma problemi yaşıyor lise birinci sınıf öğrencisi. Doğduğunda doktorlar zayıf olduğu için annesin kucağına al bu ölür diye attığı İsmail büyüdü ailesi ile hayata tutundu. Maddi ve manevi anlamda yıpranan annesi zorluklara karşı yılmadı, 5 yaşında 5 kilo olan İsmail şimdilerde takı tasarlıyor, ev işlerinde annesine yardım ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yoluna çıkan engelleri aşan anneler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN