Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelleri öğrencileriyle aşıyor

İlkokulda gitar eğitimi aldı, şimdi hem eğitmenlik hem de kafelerde müzik yapıyor. Bünyamin, kendisi gibi engelli arkadaşlarıyla kurduğu müzik grubuyla konserler veriyor. Bünyamin’in hedefi,turne düzenlemek

Giriş Tarihi: 22.4.2019
Engelleri öğrencileriyle aşıyor
Adıyaman'ın Besni ilçesinde dünyaya gelen 34 yaşındaki Bünyamin Çevik çok nadir görülen bir hastalık olan cam kemik hastası. 1997'de Ankara'ya taşınan Çevik, Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler İlköğretim Okulu'nda öğrenim görmeye başladı. Müzikle okulda tanışan Çevik, mezun olduktan sonra çeşitli etkinliklerde gitar çalmaya başladı. Çevik'in hayatını değiştiren olay ise 2006'da bir etkinlikte gitar çalarken kendisini dinleyen Yunanistan'ın Ankara Büyükleçisi'nin eşinin Atina'da yapılacak olan şarkı yarışmasına davet etmesi oldu. Toplam 16 ülkenin katıldığı yarışmada 16 ülke arasında 8. olan Çevik hem özel ders veriyor hem de Halk Eğitim Merkezi'nde eğitmenlik yapıyor. Çevik, kendisi gibi engelli öğrencilerine de ilham kaynağı oluyor. 2007'de kurduğu "Grup Aşk Olsun" müzik grubuyla isimli müzik grubuyla da çeşitli programlar yapıyor.

3 BİN'E YAKIN ÖĞRENCİM OLDU
Çevik, "Yaklaşık üç bine yakın öğrencim oldu. Cesaret verdiğim engelli öğrencilerim de var. Öğrencim Melike Can ile 5 aydır çalışıyoruz. Emeklerimin karşılığını görmek beni mutlu ediyor. Lise'de gitarla tanıştım. Okulumuza isteğim üzerine bir müzik sınıfı açıldı. Müzik öğretmenimiz bize gitar öğretmeye başladı. 2002'den beri gitar çalıyorum. Mezun olduğum okula gidip okuldaki çocuklara gönüllü ders vermeye başladım. İsteyince başarmanın ne demek olduğunu gördüm. Kurmuş olduğu müzik grubuyla Türkiye'de ve yurtdışında turne düzenlemek. Bu turneleri yaparken dilimin yettiğince şarkılarımı onların dillerinde seslendirmeye çalışmak. Bu yolda bana destek olan Kaymakamımız, halk eğitim müdürümüz ve ilçe milli eğitim müdürümüze çok teşekkür ederim. Doğuştan cam kemik hastası olan Melike Can (19), "Bünyamin hocamla 2 yıldır tanışıyoruz ama 5 aydır derslerine katılıyorum. İnternette görüyordum ama cesaret edemiyordum. Bize yaklaşımını ve ders anlatışını gördükten sonra cesaret geldi. Evden çıkmayan biriydim. Hocam sayesinde sosyal yaşantım çok gelişti. Şimdi ritim atabiliyorum. Orta seviyeye doğru ilerliyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelleri öğrencileriyle aşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN