Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Bodrum

Bodrum, Türkiye'nin ve Dünya'nın önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır.İlçe heryıl 1 mılyona yakın yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Giriş Tarihi: 17.04.2013 16:43 Güncelleme Tarihi: 26.01.2018 09:14
Bodrum, doğu ve batı limanlarının birleşmesinden meydana gelen yarımada üzerinde yükselen kalesi ve iki limanın kıyılarına dizilmiş bembeyaz evleri, gümbetleri ve denize inen daracık sokakları, şöhreti dünyaya yayılmış yatları, tersaneleri ile ünlü bir yerdir.Bodrum'da üç büyük marina ve kruvaziyer yanaşma iskelesi mevcuttur.

Depremler ve istilaların etkisiyle zamanla yıkılan, dünyanın 7 harikasından Halikarnassos şehrinde inşa edilen Mavsolos'un Mozolesinin mermerden taşları Bodrum Kalesinin yapımında kullanılmıştır. Kaleyi 15. yüzyılda Hristiyan Şövalyeler inşa etmiştir. İnşaat 100 yıllık bir sürede tamamlanmıştır.Bodrum Kalesi bugün Dünyanın en büyük 2. Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak da hizmet vermektedir.
Bodrum Türkiye'de ziyaretçi potansiyeli en yüksek olan tatil beldelerinden bir tanesidir.

Bodrum Kalesi: Bodrum'u Bodrum yapan bir çok özelliklerden bir tanesi de, her yerden görülen kalesidir.Bodrum Kalesi, 15 yüzyıldan bu yana dimdik ayakta kalan bir yapıdır. Yıllara, farklı kültürlere, savaşlara tanıklık etmesi duruşuna ayrı bir özellik katmaktadır. St. Jean şövalyeleri tarafından yaptırılan kale, iç içe 3 surdan ve 5 kuleden oluşuyor. Şövalyeler zamanında içinde bulunan kilise 1525 yılında camiye çevrilmiş, 1895 yılında ise içine bir hamam eklenerek bugünkü halini almıştır.

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi: Bodrum berrak denizi ve keşfedilmeyi bekleyen su altı yaşamıyla alternatif sporlardan hoşlanan insanlar için önemli bir merkezdir. Ancak buradaki su altı dünyası sadece balıkların ve canlıların yaşamlarıyla bitmiyor. Suyun altında yatan tarih Bodrum'da su yüzüne çıkıyor. Bodrum Kalesinin içinde yer alan bu müze 1964 yılında açılmış, Dünyanın ve Türkiye'nin ilk ve tek, su altı müzesi özelliğini taşır. Bu müzede şüphesiz en çok ilgi çeken ise; üç ayrı batık gemi sergilenen bölümdür.

Halikarnas Mozolesi: Dünyanın 7 harikalarından biri olan Mozole, Bodrum'da bulunuyor. 1303 yılında bir depremle yıkılan bu yapının M.S 12 yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.Bugüne kadar sadece tarihçi Plinius'un anlatılarından yola çıkılarak çizilen bir resmi bulunmaktadır. Basamaklı bir piramit görünümümde olan bu harikanın tepesinde zafer arabaları bulunuyor.

Antik Tiyatro: Antik Tiyatro özellikle yaz aylarında içinde düzenlenen çeşitli organizasyonlarla adından söz ettiriyor. Göktepe yamaçlarında bulunan tiyatroda tarih ve görsellik biraradadır. Yaklaşık 4.000 kişilik kapasiteli olan Bodrum Tiyatrosu'nda devam edilen kazı çalışmalarında en son çeşitli yollar ve odalar bulunmuştur.

Gezilecek turistik yerler:
Yalıkavak Marina
Bitez Plajı
Bardakçı Koyu
Sualtı Arkeoloji Enstitüsü
Pedasa Antik Kenti
Tavşan Adası
Xuma Beach Club
Dibeklihan
Myndos Kapısı
Zeki Müren Sanat Müzesi
Myndus kapısı
Yel Değirmenleri
Cinemarine

Bodrum'da ne yenir:
Bodrum'da Ege'nin kendine özgü lezzetleriyle meşhurdur. Yoğurttan yapılan Köpoğlu mezesi, yöre zeytinyağıyla yapılan zeytinyağlılar, kabak çiçeği dolması, bergamot reçeli, turunç reçeli, Çingene salatası, tahinli fasulye piyazı, çetimekli incir ve adaçayı yağı, yöreye özgü tatlardan. Taze balık, kalamar, ahtapot ve karidesin yanındaki rakı keyfi Bodrum'da bir başkadır.

SON DAKİKA