Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni bir medya icat ediliyor

Teknolojiyi çalışmalarında kullanan sanatçıların sayısı artıyor. Japon Medya Sanatları Festivali'nin Pera Müzesi'ne gelmesi vesilesiyle Türkiye'de konuyla ilgilenen isimlerle konuştuk

Klasik sanat yöntemleriyle yaşadıklarımı anlatamıyorum
BURAK ARIKAN (Sanatçı, Akademisyen)
Burak Arıkan medya sanatları üzerine çalışan isimlerden biri. Arıkan, "Yeni medya icat etmek beni heyecanlandırıyor. Teknolojinin yarattığı gerçeklikler, politik dengeler, kültürel haller, sosyal durumlar, ekonomik olasılıklar üzerine iş yapıyorum. Klasik sanat yöntemleriyle, yaşadığım bu yeni gerçeklikleri ifade edemiyorum. Programlama yapmak, ağ haritaları çıkarmak, diyagramlaştırmak, simülasyonlar geliştirmek, kullandığım ana yöntemler. Bunun sebebini şu iki alıntı gayet iyi anlatır. Marshall McLuhan: 'Medya mesajın kendisidir.' (1964) Sol LeWitt : 'Fikir işi yapan makine haline gelir.' (1967) Teknolojiyi sunum amaçlı kullanan sanatçı çok. Dijital araçları eleştirel kullanan sanatçılar nadir. Ali Miharbi ilk aklıma gelen isim. Biz aynı zamanda beraber bu konuda yazıyoruz www.dugumkume.org sitesinde."

Medya sanatının değil, medya pazarlamasının öncüsüyüz
AYŞEGÜL SÖNMEZ (Sanat Eleştirmeni)
Sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez'e göre çoktan multimedya insanları olduk: "Medya sanatının sınırlarını çizmeye kalkmak anlamsızlaşıyor sanırım. Bu yüzyılın başındaki, belki de yüzyılı tarif eden en önemli şey de bu: Sınırlardan artık söz edilemeyeceği. Belki siyaset bunu başaramadı ama sanat sanırım başardı. Multimedya sanatçısı tabiri de geçmiş yüzyıla ait gibi duruyor sanki... Medya malzemeleriyle bu çağın insanının arası iyi. O halde bu çağda üretim yapan çağdaş sanatçının da ister istemez iyi olacak. Türkiye, teknolojik lojistik konusunda dünyaya servis veriyor. Kadıköy'deki Yazıcıoğlu Pasajı'nda bir öğleden sonranızı geçirin. Türkiye'nin teknoloji konusunda geri olduğu hakkındaki bütün fikirlerinizi geri alırsınız. Türkiye medya sanatlarında bir şeyler yapacak illa ki. Çünkü bilgisayarı çok güzel tamir ediyor. Şaka yapmıyorum. Her türlü medya araçlarını o kadar güzel pazarlıyorlar ki... Öte yandan bu kapitalizme inat, hemen bunların yanında bir de ikinci el medya pazarı var. Medya sanatlarının değil ama medya pazarlamasının ve tamirinin öncüleri, Türk."

Mesele, teknoloji değil
BAŞAK ŞENOVA (Küratör)
Teknoloji ve sanat üzerine çalışan Şenova "Çalışmalarımın odak noktasını, teknolojik gelişmelerin algımızı nasıl değiştirdiğini araştıran ve bu konuda eleştirel düşünce üretebilen sanatçılar ve projeler oluşturuyor. Teknolojik gelişmelerden faydalanan her sanatçının dijital kültürün parçası olduğuna dair yanlış bir düşünce var. Oysa benim için önemli olan teknolojik gelişmelerin arkasındaki ideolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel faktörlerin bilincinde iş üretmek. Aklıma gelen ilk isimler Burak Arıkan, Evrensel Belgin, Emre Erkal, Erhan Muratoğlu, Orton Akıncı, Özlem Sulak, Anabala, Bengisu Bayrak, Selda Asal, Nancy Atakan, Genco Gülan ve Aylin Kalem."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni bir medya icat ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN