Köpek eğiticisi kadınlar

Giriş Tarihi: 17.9.2011

Köpek eğitmenliği erkeklerin tekelinde değil. Pozitif eğitim veren kadın köpek eğitmenleri, mesleklerinde çok iddialı

Köpek eğitimcisi denilince, akla hemen şöyle güçlü kuvvetli erkekler geliyor değil mi? İri kıyım Rottweiler, agresif olarak bilinen Doberman cinsi köpekleri ve çenesi 2 ton basan Pitbull'ları dize getirmek pek de kolay olmasa gerek diye düşünüyor insan... Oysa ister kocaman, ister saldırgan olsun, köpekleri munis birer kuzuya döndürmeyi başaran profesyonel köpek eğitimcileri arasında kadınlar da var. Üstelik kendilerine çok güveniyor, hatta işlerinde erkeklerden daha başarılı olduklarını iddia ediyorlar. Mesleklerindeki başarılarının sırrı ise hayvan sevgisi... Onlardaki bu sevgi öylesine büyük ki, farklı bir alandaki kariyerlerini bırakıp köpek eğitmeni olmayı tercih etmişler. Uzun yıllar yurtdışı eğitim danışmanı olarak görev yapan Türe Özer onlardan biri. İki yıl önce birden aklına esmiş ve kariyerini noktalayıp köpek eğitmeni olmaya karar vermiş. Hayvanlara olan merakının çocukluk yıllarından beri devam etiğini söyleyen Özer, seyahatlerle dolu, yoğun iş temposundan sıkılmış ve artık kendisine keyif verecek bir iş arayışına girmiş. Köpekleri çok sevdiği için bir süre barınaklarda çalışmış: "Sonra da eğitmenlik fikri aklıma geldi. Yaklaşık iki yıl önce özel bir kurumda, bir yıl süreyle eğitim gördüm. Bunun yanı sıra tecrübeli bir eğitmen olan Kubilay Topçu'dan uygulamalar konusunda ders aldım ve kendimi çok keyifli bir dünyanın içinde buldum."

SOKAĞA ATILMA RİSKİ AZALIYOR
Bu iki yıl içinde her cinsten ve her yaştan, çok sayıda köpek eğitmiş Türe Hanım. 'Pozitif köpek eğitimi' veriyor ve bu sisteme çok inanıyor: "Özellikle iki aydan itibaren eğitime başlandığı takdirde, türü ne olursa olsun, eğitimin sonuçlarını net bir şekilde alabiliyorsunuz. Köpek eğitimi çok önemli, çünkü biz köpeği eğiterek, hem köpeğin hem de sahibinin hayatını kolaylaştırıyoruz ve köpeğin terk edilme riskini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Barınaklara bir gidin, cins hayvanla dolu. İnsanlar alıyor, sonra en ufak bir sorun çıktığında sokağa atıyorlar." Köpek eğitmenliğini sadece erkekler yapar gibi bir önyargının çok yanlış olduğu görüşünde Türe Özer: "Bu işi kadınlar ya da erkekler daha iyi yapar diye bir şey olamaz. Bu tamamen sevgiye dayalı bir iş. Her işi severek yapmak önemli. Ama burada bir canlı söz konusu. Her şeyden önce iş yapıyor gibi hissetmiyorsunuz kendinizi. Çalışma süresince ruhunuz kıpır kıpır oluyor, hepsini ayrı seviyorsunuz. " Bir başka köpek eğitmeni Kadriye Uçar ise 10 yıl süreyle stilistlikten sonra köpek eğitmeni olmaya karar vermiş: "Benim küçükken iki hayalim vardı. Biri tasarım, diğeri de veterinerlik. Veterinerliği sonra düşünmemeye başladım. Çünkü hayvanların acı çekmesine dayanamayacağımı ve yardım edemeyeceğimi düşündüm. Sonra o eğitmenlik yapabileceğim aklıma geldi. İki yıl önce özel bir kurumdan eğitim aldım. Pratiklerimi de Kubilay Topçu ile birlikte yapıyorum."

KADINLAR DAHA TİTİZ VE TOLERANSLI
Köpek eğitmenliğinin kadınlar için çok uygun bir meslek olduğunu anlatıyor Uçar: "Kadınlar erkeklerden daha titiz ve daha toleranslı. Bizim eğitimimiz, pozitif eğitim. Zaten fiziksel güç kullanmıyoruz. Köpeğe hiç dokunmadan eğitiyoruz. Eğitime yatkınlık konusunda ırk ayıramıyorum ama ben en çok hayvan sahipleri konusunda zorlanıyorum. Biz aslında köpeği değil, sahiplerini eğitiyoruz. Eğitim alan aileler, köpeklerinin beden dilini tanıyor, köpekleriyle empati kurmayı öğreniyorlar."

Veteriner hekim desteği önemli
Aynı ekipte görev yapan Türe Özer ve Kadriye Uçar, çalışmalarını veteriner hekim desteğiyle yürütüyor. Köpeğin fiziksel ya da psikolojik sorunları varsa veteriner hekim desteği almanın şart olduğunu belirtiyorlar. Onların birlikte çalıştığı, Kızıltoprak'taki Petosphere Veteriner Kliniği'nden Veteriner Hekim Vildan Uncu Doğan da, eğitmenlerle hekimlerin birlikte hareket etmesinin önemini vurguluyor: "Hayvanın psikolojisini, genel sağlık durumunu, ondaki değişiklikleri çok iyi bilmek zorunda eğitmen. Davranış bozukluklarını eğitmen ne kadar çabuk görüyorsa, fiziksel sorunları da veteriner hekim o kadar çabuk görebiliyor. Hiçbir noktanın atlanmaması gerek. Örneğin geçenlerde bir eğitmenimiz, bir hayvanın yürüyüş yapmak istemediğini söyledi. Ama sorunun nereden kaynaklandığı ilk başta anlaşılamadı. Veteriner hekim muayenesinden sonra kalça problemi olduğu ortaya çıktı. Hayvanlardaki birçok davranış bozukluğunun ardında fizyolojik sorunlar yatıyor."

Sertlik ve otorite çok farklı kavramlar
Veteriner hekim Vildan Uncu Doğan, köpek eğitiminde kadınların söz sahibi olmasını çok olumlu buluyor: "Erkekler mizaç olarak biraz daha sert. Örneğin, erkek bir eğitmenle sorun yaşamış olan bir hayvan, erkek bir veteriner hekimin eline gittiği zaman kendisine müdahale ettirmiyor. Aynı şekilde bir kadınla sorun yaşadıysa, yine aynı sorun ortaya çıkıyor. Dolayısıyla dönüşümlü çalışmak, hayvanın sağlığı açısından daha olumlu. Bütün erkeklere ya da bütün kadınlara düşman olmaktansa, kötülüğün bireysel olduğunu anlaması gerekiyor."

KISA... KISA...
İnci kız
Aşılar yapılmış, tuvalet terbiyesi var. Bu dört aylık dişi pisiciğe acil yuva aranıyor. Bilgi için tel: (0216) 384 51 65

Kör kedicik
Bu kedicik üç kardeşten biri. Üçü de enfeksiyon kapıp kör kalmış. Henüz üç buçuk aylık bu kediciklere acil yuva aranıyor. Sokakta yaşama şansları yok. Bilgi için tel: (0555) 986 97 30

Tekir bebek
Yaklaşık bir buçuk aylık bebek tekirin iç ve dış parazit tedavisi yapıldı. İstanbul'da, ona sevgi ile bakacak bir aile aranıyor. Bilgi için tel: (0533) 529 16 51


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köpek eğiticisi kadınlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN