Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızının öğrencisi oldu

En çok izlenen dizilerin başrol oyuncularına koçluk yapan tiyatrocu İpek Bilgin, kızının kurduğu Craft Oyunculuk Atölyesi'nde hem ders veriyor, hem de öğrenci olarak derslere katılıyor

Cihangir'den Fındıklı'ya çıkarken sağ kolda karşımıza çıkan büyük binada, bu günlerde hummalı bir faaliyet var. Dizilerde izlediğimiz pek çok ünlü oyuncu, Craft Oyunculuk Atölyesi'nin bulunduğu bu binaya girip çıkıyor. Oyunculuğa aday gençler ve farklı meslek dallarından kişiler de, Çağ Çalışkur ve Bahar Erkal tarafından kurulan atölyenin müdavimleri arasında yer alıyor. Atölyenin üyelerinden biri de Çalışkur'un annesi İpek Bilgin. Tecrübeli oyuncu, öğretmenlerin aynı zamanda öğrenci olduğu Craft'ta hem ders veriyor hem de kızının ABD'de öğrendiği teknikleri anlattığı derslere giriyor
- Oyunculuk atölyesi açma fikri ne zaman başladı? - Çağ Çalışkur: Çok uzun süreden beri vardı. Annem (İpek Bilgin) sürekli 'Ben böyle işlerle uğraşamam. Sen bir okul aç, ben ders veririm,' diyordu. Geçen sene bir yerde, çok sayıda öğrenciye ders vermeye başladım. Bir süre sonra bir yere bağlı olmadan, seyyar halde ders yaptık. Bahar (Erkal) ile zaten 'Bir okulumuz olsun' diye konuşuyorduk. Bir gün sokaktan geçerken bu binanın kiralık olduğunu gördük ve bir anda tuttuk.
- Çok sayıda oyunculuk atölyesi var. Craft'ın diğer atölyelerden farkı ne? - Burada öğretmen yok. Öğretmen aynı zamanda öğrenci. Birbirimizin derslerine giriyoruz. Birlikte öğrenmek bizi yakınlaştırıyor. Burası aynı zamanda bir üretim alanı. Doktor, mühendis, dansçı, her tip öğrenci var. Bu durum başka bir vizyon hali meydana getiriyor. Onu kazandığınız zaman, oyunculuğa da başka türlü bakıyorsunuz.
- Oyuncu olmak isteyen herkesi kabul ediyor musunuz? Yoksa seçme oluyor mu? - Birisine dışarıdan baktığınızda; potansiyelini az çok tahmin ediyorsunuz. Ama ben yine de bir süre sonra karar verme taraftarıyım. Derslerde bu anlamda dürüst olmaya çalışıyorum. İnsanın bir kez yaşayıp görmesinde fayda var. Herhangi bir seçme yapmıyoruz, ancak kontenjan doluluğundan şu an herkesi alamıyoruz. İnsanlar yurt dışından arayıp 'Beni kabul edecekseniz, gelmek istiyorum,' diyor. Ankara ve Çorlu başta olmak üzere pek çok ilden gelen öğrencilerimiz var. Bize www.atolyecraft. com adresinden ulaşabilirler.
-Öğrencilere nasıl bir eğitim veriliyor? - Profesyonel oyunculara ve sıfırdan başlayarak eğitim almak isteyenlere yönelik, hem hafta içlerinde gündüz ve akşam kurslarımız, hem de hafta sonu kurslarımız var. İki sene süren eğitimde öğrencilere ses, diksiyon, role hazırlık, dramaturji ve dans dersleri veriliyor. Aynı zamanda özel şan dersleri yapılıyor. Eğitim dışında aylık özel atölyeler oluyor.

DİZİLERE OYUNCU VERİYORUZ
- Oyunculuk konusunda hangi teknikleri benimsiyorsunuz? Hangi teknik eğitimleri veriyorsunuz? - Oyunculuk eğitmenlerinin neredeyse tamamı yurt dışı eğitimli. Ben ABD'deyken Sanford Meisner, Uta Hagen ve Eric Morris'in tekniklerini çalıştım. Annem zaten Eric Morris çalıştı ve onun kitaplarını çevirdi. Meltem Cumbul, Eric Morris'in 'Alt Kişilik' atölyesini yaptı. Actors Studio'dan mezun Bahar Kerimoğlu gelip 'İçime Yolculuk' atölyesini yaptı. Hepimiz bir şekilde yurt dışı bağlantılıyız ve bunlar çok yeni şeyler. Bu teknikler işi çok kolaylaştırıyor.
- Türkiye'de son yıllarda oyunculuk kalitesinin yükselmesinde, oyuncu koçlarının katkısı büyük sanırım. - Kesinlikle. En büyük faydası; çekimlere başlamadan önce karaktere yaklaşmak, metni anlamak ve birlikte bir karakter oluşturmak.
- Öğrencilere iş bulma konusunda yardımcı oluyor musunuz? - 'Craft Ajans' adlı bir yapılanmamız var. Çok sayıda oyuncumuz olduğu için, dizi yapımcıları bizden oyuncu soruyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kızının öğrencisi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN