Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözler vintage gözlüklerde

Yurtdışında olduğu gibi Türkiye'de de vintage gözlüklerin takipçileri artıyor. Gözlükçü bir aileden gelen Hakan San'ın Fransız Geçidi'ndeki dükkanı da bu akımın meraklılarını çekiyor

Giriş Tarihi: 12.5.2012
Moda nereye doğru eserse, aksesuarların rengi, şekli de oraya yöneliyor. Yine de dört mevsim gözlük takmayı sevenler, çantasında gözlük olmazsa eksiklik hissedenler için gözlük modellerinin taşıdığı anlam, bir adım daha ileride. Üstelik şimdi yeni modellerin yanı sıra bir de benzeri olmayan, ama belli bir dönemi, kişileri hatırlatan gözlükler ortalarda dolaşıyor. Beatles'ın efsanevi üyesi John Lennon'ın metal çerçeveli, yuvarlak gözlükleri de bu kategoriye giriyor, seksi ama bir o kadar talihsiz Marilyn Monroe'nun mahcup gözlerini sakladığı kelebek çerçeveli gözlükler de... Son günlerde üst üste açılan kafe ve restoranlarıyla dikkat çeken Karaköy Fransız Geçidi'nin içindeki bir gözlükçü dükkanı da açık olduğu saatlerde her daim dolu. İçeride öğrenci gençler de gözlük modellerini inceliyor, işadamları da... Standart dışılığı belli olan dükkanda hepsi birbirinden farklı, vintage ama kullanılmamış gözlükler sergileniyor. Dükkanın kendisi gibi sahibi de standart satıcılara benzemiyor. Aslında o, gözlük ve blog dünyasına hiç yabancı bir isim değil.

GÖZLÜK GURUSU İLAN EDİLDİ
Üç yıl önce ülkemizde satılmayan marka ve modelleri, gözlük kullanımı ve "Hangi imaj için ne tür gözlük?" gibi konuları içeren bir blog yazmaya başlayan Hakan San, Beyoğlu Asmalımescit'te açtığı vintage gözlükler showroom'unun ardından, geçtiğimiz mart ayında da Karaköy Fransız Geçidi'ndeki Pop-Up Shop'ta sergilemeye başladı. San, neredeyse doğduğu günden itibaren gözlük dünyasının içinde. Çünkü babası Mehmet San, Türkiye'nin en eski gözlükçülerinden ve hâlâ mesleğine devam ediyor. Annesi Sema San da gözlükçü olunca Hakan Bey ve ablasının da gözlükçü diplomalarının olmasına şaşırmamak lazım. Hakan San, aslında iletişim bilimleri alanında doktoralı bir akademisyen. Birçok üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra önce bloguyla şimdi de dükkanıyla gözlük dünyasının içinde farklılık yaratıyor. San, gözlük takmanın önemini ve neden bir dükkan açtığını şöyle anlatıyor: "Gözlük, vücut dilinde çok önemli. Çünkü insanlar konuşurken ya da tanışırken ilk gözlere bakar ve hakkımızda yargıya varırlar. Blogda bu tür konuların yanı sıra, annemle babamın yıllardır en nadide modellerden oluşturduğu kullanılmamış vintage gözlük koleksiyonunu da yer verdim, hikayelerini yazdım. Zamanla blog tanındı, ulusal medyada vintage gözlük koleksiyonumuz ve hakkımda birçok haber yapıldı, gözlük gurusu ilan edildim. Yurtdışından vintage gözlüklerle ilgilenenler, blogda yazdığım ünlü markaların temsilcileri ve moda dergileri bağlantıya geçti. Ablamla elimizdeki vintage gözlüklerin cam ve çerçevelere uygun UV filtreli olarak değiştirdik. Koleksiyonu İstanbul'un önde mekanlarında düzenlediğimiz etkinlikler ile görücüye çıkardık. Birçok festivalden davet geldi. Asmalımescit'te açtığım showroom'un ardından, mart ayının başından itibaren de Fashion@EYE vintage gözlükler, Karaköy Fransız Geçidi'ndeki labistanbul'da açtığım Pop- Up Shop'ta sergileniyor ve satılıyor."

AVRUPALILAR ÇOK İLGİ GÖSTERİYOR
Mayıs ayı boyunca çarşamba günleri hariç her gün açık olan Pop-Up Shop'taki gözlüklerin fiyatı 50-400 lira arasında değişiyor. Hakan San, gözlüklerin kullanılmamış, tertemiz olmalarına önem veriyor: "Gözlüklerin kullanılmamış ve camlarının üstün kalitesi gözlükleri popüler hale getirdi. Karaköy'de kısa süredir bulunmama rağmen, oldukça tanınmış isimler, sanatçılar, tasarımcılar ve gözlük meraklıları ilgileniyor. Yabancıların da çok ilgisini çekiyor, çünkü yurtdışı bloglarda da yer almaya başladık. Özellikle Avrupalıların ilgisi büyük. Çünkü yurtdışında vintage gözlük takmak bir trend ve uzun süre devam edecek bir moda akımı. Koleksiyonumuzda, Christian Dior, Silhouette, Yves Saint Laurent gibi oldukça tanınmış markaların çok sayıda modeli mevcut."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözler vintage gözlüklerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN