Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu yıl 'Yora'yla 'Flört' edin

Yılın bitmesine daha çok zaman olsa da, Flört ve Yora grupları şimdiden 2012'nin en iddialı albümlerini yayınladı. Önümüzdeki aylarda pek çok başka albüm çıkacak olsa da, yılın en iyileri listesinde bu iki grubun adlarını göreceğimiz garanti

Yora
Boğaziçi Üniversitesi çıkışlı topluluk, mor ve ötesi'nin ve Sakin'in çizgisinde ilerliyor:
Bir konservatuvarı olmamasına rağmen, Boğaziçi Üniversitesi'nden çıkan müzisyenlerin her zaman garip bir çekiciliği vardır. Listelemeye kalksak yerimiz yetmez. Birçok farklı kesim için, birçok farklı türde müzik yaptı Boğaziçi mezunları. Ben içlerinden en çok mor ve ötesi ve Sakin'i severim. Şimdi bir başka grubu, Yora'yı da bu listeye eklemek güzel oldu. Boğaziçi'ne özgü o alternatif çizgiyi sürdüren topluluklardan bir tanesi Yora. Onları İstanbul'un alternatif mabedi Peyote'de verdikleri konserlerle tanımıştım. Arada bir, iki kayıt yayınlamışlardı ama, Gün Sözleri ilk albümleri. Baştan söyleyeyim, bu Türkiye'de çıkmış, son zamanlarda dinlediğim en iyi 'ilk' albümlerden biri. Yora, 'melodi' yaratmak konusunda çok yetenekli bir grup. Bu yeteneklerini son derece orijinal, melankolik, alternatif rock ve caz eğilimli şarkılar bestelemek için kullanmışlar. Vokalistleri Akif'in tabiri caizse yumuşacık sesiyle, bizleri depresyona da sokmadan pürüzsüz ve huzurlu bir hikayenin içine çekmişler. İlla birilerine benzetmek gerekirse, Gün Sözleri'ni dinlerken benim aklıma direkt olarak Avi Buffalo geldi. Onlara yakınlaştıkları Atlıkarınca ve Karşılaşma II'ye özellikle bayıldım. Mutlaka ama mutlaka dinleyin. Eğer ki mor ve ötesi ve Sakin'i seviyorduysanız, zaten kaçırmayın.

Flört
Dijital devrimin ortasında, tamamen eski yöntemlerle kaydedilmiş bir albüm:
Şansı bir türlü tutmayan gruplardandı Flört. Çok uzun zamandır müzikle uğraşsalar da, işlerin onlar için gerçekten yolunda gittiği bir dönemin olduğunu söyleyemeyiz. Daha işin başında, unutmak istedikleri bir şekilde, Kim Bunlar adıyla yola çıktılar. Hani o 90'ların zorlama boy-band'i olan Kim Bunlar. Sonrasında araya ciddi duraklamalar girdi. İsimlerini (Flört oldu), grup üyelerini değiştirdiler. Anlayacağınız hikaye biraz karışık ve uzun. Ama şimdi Flört, yeni albümü Anadolu Beat'le ferah bir başlangıç yapıyor. Geçmişe dair her şeyi unutturuyor. İnsanların neredeyse cep telefonlarıyla albüm kaydettikleri şu dijital devirde, Flört tam aksi yöne doğru ilerlemiş. Anadolu Beat'in tüm kayıtları 'analog' olarak yapılmış. Bu neden önemli? Çünkü dijital şişirmeler yüzünden, araya hiçbir şey sokmayan analog kayıtların değerini unutmuşuz. Anadolu Beat, 70'lerden kopup geliyor. Sanki grup üyeleri bir şekilde zamanda yolculuğuna çıkmışlar. Geçmişe dönüp, o zamanların Ankarası'nda, Eskişehiri'nde, Anadolusu'nda yaşamışlar. Dönemin kültürünü içlerine çekmişler. Bir yanda The Beatles plaklarını dinlemişler. Diğer tarafta da Moğollar'dan, Kurtalan Ekspres'ten etkilenmişler. Ortaya da safkan bir 70'ler rock & roll'u çıkmış. Anadolu Beat, çok ama çok eğlenceli bir albüm. Keyfiniz yerine gelsin istiyorsanız, doğru adres.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yıl 'Yora'yla 'Flört' edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN