Hayvanlar için de doğal tedaviler var

Fransız alternatif tıp uzmanı ve yazar Marie France Müller, insan sağlığı için geliştirdiği reçetelerini şimdi de hayvanlara uyarladı. Hayvanlar İçin Doğal İlaçlar adlı kitabında bu çok özel formülleri paylaşıyo

Giriş Tarihi: 5.1.2013
Sağlık için hazırladığı doğal reçeteleriyle tanınan Fransız doktor, araştırmacı ve yazar Marie-France Müller ile iki yıl önce Türkiye'ye geldiğinde bir röportaj yapmıştım. Bu keyifli sohbetten aklımda kalan en önemli detay; sağlıklı bir yaşam sürdürmek için önce insanın kendi bedenine güvenmesi gerektiğini söylemesi olmuştu. Basit birkaç takviyeyle güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşmanın mümkün olduğunu anlatan Müller, ilginç formüller vermişti. Formülleri ben de bir süre uyguladım, ama çok düzenli yapamadım. O tarihte konumuz insan sağlığıydı, şimdi ise hayvan sağlığı. Müller yeni kitabında hayvan sağlığıyla ilgili doğal reçeteler veriyor. Aynı zamanda klinik psikolog olan, uzun yıllar tıp doktorluğu yapan Müller, iki kez kanser olduktan sonra tamamen alternatif tıbba yönelmiş. Hayatın Akışını Değiştirerek Pozitif Yaşamak, Yüz için Refloksoloji, Nihayet Kaliteli Uyku, Gençlik ve Sağlık İksiri Sirke adlı kitapları bulunan yazarın Hayvanlar İçin Doğal İlaçlar adlı küçük el kitabı çok ilgimi çekti. Müller kitabında evlerinin her zaman her türlü kıllı ya da tüylü sakatlar için bir klinik rolü gördüğünü anlatıyor: "Veteriner tarafından 'Artık yapılacak bir şey olmadığı için' ölüm iğnesine mahkum edilen birçok kedinin birkaç bitki, kil ya da biraz magnezyum klorürle yeniden güç kazandığını gördük. Yıllar boyunca, bu şekilde evcil ya da yabani her türlü hayvanı barındırdık ve iyileştirdik. "

ŞEHİR YAŞAMI HASTA EDİYOR
Müller'e göre şehir hayatı içinde sıkışıp kalmış evcil hayvanların sağlık durumu son derece vahim. Evcil hayvanların aşırı ve kötü beslendiğini, onlara aşırı ilaç yüklemesi yapıldığını, içgüdülerinden koparıldıklarını, sınırlı ve stresli mekanlara kapatıldıklarını anlatan Müller, bu durumun hayvanları ruhsal ve fiziksel olarak olumsuz etkilediğini söylüyor: "Onların düzgün bir fiziksel ve ruhsal dengeye kavuşmaları için onlara daha sağlıklı bir yaşam biçimi sunmak önemlidir. Hayvanınızın sizin gibi iyi beslenmeye, düzenli spor yapmaya ve her şeyden çok sevginize ihtiyacı var. Hasta oldukları zaman onları cesaretlendirin." Evcil hayvanların kuru ve konserve mamayla beslenmesine karşı olan Müller, ev yemekleriyle beslenmeleri gerektiğini savunuyor. Eğer yemek hazırlayacak vaktiniz yoksa, en azından kaliteli konserveleri seçmek gerektiğini ve bunlara da evden basit katkılar eklenebileceğini belirtiyor: "Sebze ve tahıllar, bira mayası, bir kaşık sızma zeytinyağı, biraz peynir veya yoğurt, bir yumurta ilave edebilirsiniz."

Enfeksiyonlara karşı: Magnezyum klorür
Hayvanları enfeksiyonlardan, hatta kanserden bile koruyan basit bir ilaç magnezyum klorür. Eczaneden 20 gram magnezyum klorür alın, bir litre suya karıştırın, solüsyonunuz hazır. Solüsyon doğrudan içirilebileceği gibi, hayvanın yemeğine veya suyuna da karıştırılabilir. Hayvanın vücudundaki yaraları da bu solüsyonla yıkayabilirsiniz.

Doğal kille temizlik
Hayvanların içme suyuna düzenli olarak az miktarda yüksek kaliteli kil ilave edin. Bir litre suya yaklaşık dört çorba kaşığı olabilir. Bu hayvanın organizmasını arındırıyor, kansızlığı gideriyor.
Kili lapa şeklinde hazırlayıp, harici olarak uygulayarak cilt sorunları ve yaraları önleyebilirsiniz. Tedavi edilecek tüm yüzeyi kil ile kaplayın, duruma göre birkaç dakikadan bir saate kadar bırakın.
Hayvanınız çok kaşınıyorsa toz şeklindeki yeşil kili kürküne serpin ve günde iki kez uygulayın.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvanlar için de doğal tedaviler var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN