Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşk bitmişse, hesaplaşması kalır

Yönetmenliğini ve senaristliğini Osman Sınav'ın yaptığı Aşk Kırmızı filminin çekimleri başladı. Filmde iki kadın arasında kaldığı için hayatı alt üst olan bir adamı canlandıran Tayanç Ayaydın "Bu durum herkesin başına gelebilir," diyor

Giriş Tarihi: 12.1.2013
Osman Sınav, bugünlerde son hız yeni filminin çekimlerini yapıyor. Senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği Aşk Kırmızı, adından da anlaşılacağı üzere bir aşk filmi. Sınav, filmde iki kadın arasında kalan bir adamın hikayesini anlatıyor. O adamı canlandırması içinse, yine kendi imzasını taşıyan TRT'deki Sakarya Fırat dizisindeki kahraman askeri canlandıran Tayanç Ayaydın'ı seçti. Ayaydın ile filmi ve dört sezondur devam eden diziyi konuştuk.
- Sizi Aliye dizisiyle tanıdık. Oyuncu olmaya ne zaman karar verdiniz?
- İlk dizim Aliye'ydi. Ama oyuncu olmaya karar verdiğim bir zaman yok, doğal olarak gerçekleşti. Ailenin tek çocuğuydum. Tek çocuklar hayali karakterler yaratarak oyun oynarlar, kardeşleri olmadığı için. Çocukken oyun oynamak bir ihtiyaçtı, şimdi bir yetişkin ihtiyacı olarak devam ediyor. Ailemse sadece sanatla uğraşırsam mutlu olacağımı benden bile önce keşfetti. Böylece kendimi bir anda konservatuarda buldum.

AŞK BENİ ŞAPŞALLAŞTIRIR
- Şimdi bir aşk filminde, iki kadın arasında kalan bir adamı canlandıracaksınız...
- Evet, canlandırdığım karakter hayatı çok keyifli devam eden evli bir adam, ama sürpriz bir şekilde unutamadığı aşkıyla karşılaşması sonucunda hayatı değişiyor. Ve arada kalıyor. Zamanında bitirilmiş bir aşk bu. Bir aşk birileri tarafından bitirilmişse, mutlaka bir hesaplaşman kalır. Filmin anlattığı şeylerden biri de bu. Ben kendi hayatımda da buna benzer şeyler gördüm.
- Sizin hayatınızda da yaşandı bunlar yani...
- Benim hayatım hesaplaşmayla geçti. İlişkilerim genelde bitirtildi, ben çok az ilişkimi bitirmişimdir.
- Neden peki?
- Keşke bunun nedenini ve çaresini bulabilsem. Her ilişkinin süresi belirlenmiştir. En kötüsü nokta koyduğunu zannettiğin durumlarda bitmiyor olduğunu görmek. Ben kolay bitirebilen bir adam değilim.
- Siz de iki kadın arasında kaldınız mı?
-
Evet, daha genç yaşlardayken yaşadım. O zamanlar insanın kalbi daha geniş olabiliyor. Bazen bir kişinin kalbine iki kişi sığışmak istiyor.
- Sizce aynı yüreğe iki kişi sığar mı?
- Kısa bir süreliğine olabilir ama sonra biri diğerini o kalpten atar. Çünkü çok yorucu bir durum bu. Gerçek aşksa ancak tek kişiye yönelik olur. Bir kere Osman Sınav aşk acısı çektiğim bir dönemde şöyle dedi: 'Aşk aslında senin aşkın, bir dahaki kişiye senin aşkını vereceksin, sadece sureti değişecek.' İnsan kendi âşık olabildiği ölçüde karşı tarafa aşk besleyebilir. Bunu iki kişiye birden hissetmek zor. Biri aşktır, diğeri beğenidir.
- Size ne yapar aşk?
- Biraz daha şapşallaşırım, çocuklaşırım. Bundan da korkmam ve çekinmem. Benim belirgin özelliklerimden biri çocuksuluğum. Ben öyle karizma peşinde koşan bir adam değilim. Aşık olduğum zaman, karşımdaki kişiye neysem onu göstermeyi isterim.
- Bu filmle insanlar nasıl bir Tayanç Ayaydın görecek?
- Beyaz yakalı bir adamdan söz ediyoruz. Yeni bir hayat kurmuş kendine ve o hayat darmaduman olacak. Bence insanlar, benim canlandırdığım Ferhat karakteriyle empati kuracak. Kurdukları zaman da bir gerçekle yüzleşecekler. O gerçek, umarım kolay üstesinden gelebilecekleri bir gerçek olur.
- Bu adamın yaşadığı şeyler hepimizin başına gelebilir mi yani?
- Bu adamın başına gelenler, hepimizin başına gelmiştir veya gelebilir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Aşk bitmişse, hesaplaşması kalır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN