Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evcil hayvanlarda ölümün baş nedeni: Kanser

Yaşam şartları geçmişe göre daha iyi olsa da kanser, ev hayvanlarının ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bu amansız hastalığın önüne geçmek için düzenli veteriner kontrolleri önemli

Şu sıralar kansere yakalanan kedi ve köpeklerin haberlerini o kadar çok duyar oldum ki... Daha geçen cumartesi bir arkadaşımla buluşacaktık, sabah aradı ve uzun süredir lösemi tedavisi gören köpeği Zeus'u kaybettiklerini ve çok üzgün olduklarını söyledi. Başka bir arkadaşım köpeğini kemoterapiye götürüp duruyor, bir diğeri kedisini yaşama döndürmek için kanserle savaşıyor. Evcil hayvanlardaki kanser durumunu sormak için aradığım veteriner hekim Tarık Akan'dan aldığım haber de pek iç acıcı değildi. 30 Aralık 2012 günü kendi köpeği Luka'yı lenf kanserinden kaybetmişti. Luka'yı ben de tanıyordum, inanılmaz sevimli, kıpır kıpır bir Golden Retriever'dı. Planet Pet Veteriner Kliniği'nin kurucusu olan Veteriner Hekim Tarık Akan kliniklerinde karşılaştıkları birçok kanser vakası olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Bunlardan cinsel yolla bulaşan TVT dediğimiz tümörlerde kemoterapiyle iyi sonuçlar aldık. Birkaç kemik iliği kanseriyle karşılaştık ve bunların bize geliş zamanına göre yayılmaları söz konusu olduğu için erken gelindiğinde sadece kolunu kaybederek hayatına devam eden hastalarımız oldu. Meme kanserleri çok yoğun olarak kliniğimize gelmekte. Bunların da cerrahi yöntemlerle tedavisi yapılarak iyi sonuçları oluyor. Pankreas tümörleri çok hızla yayıldığı için genelde kötü sonuçlanıyor."

ŞEHİR YAŞANTISI OLUMSUZ ETKİLİYOR
İnsanlarda görülen kanserlerin hepsinin kedi ve köpeklerde de görüldüğünü belirten Akan, bu duruma yaşam tarzlarının zemin hazırladığı görüşünde: "Şehir, günde kilometrelerce yürümesi gereken bir köpeği ya da kendi yiyeceğini avlanarak elde etmesi gereken bir kediyi en az bizler kadar etkiliyor. Hareketsizlik, kalitesiz hava, stres, dengesiz beslenme, obezite... Bunların hiçbiri okunduğunda şehirde yaşayan birine yabancı değil. Hatta liste daha da uzatılabilir. Dolayısıyla insanlardaki kanser sayısındaki artışlar onlarda da var." İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Seçkin Serdar Arun da ev hayvanlarında teşhis edilen tümör sayısında artış olduğuna dikkat çekiyor: "2000 köpekte yapılan bir çalışmada 10 yaşında veya daha yaşlı olanların yüzde 45'nin ölüm nedeninin kanser olduğu açık olarak belgelendi. Vakalar artıyor."

2013 PetStar'lar belli oldu
Pfizer Hayvan Sağlığı'nın 2013 PetStar Takvimi Fotoğraf Yarışması sonuçları belli oldu. Hayvan dostlarının kedi ve köpeklerinin fotoğraflarını Pfizer Türkiye'nin Facebook adresine yükleyerek oy topladıkları yarışmanın uygulama sayfası hayvanseverler için samimi bir iletişim platformu haline geldi. Kasım ayında başlayan yarışmaya, 25 bine yakın kullanıcı, 7 binden fazla kedi ve köpek fotoğrafını sayfadaki Petstar 2013 uygulamasına yükleyerek ya da oy kullanarak katıldı. Yarışmaya 3 bin 610 kedi ve 3 bin 41 köpek katıldı ve toplam 172 bin 794 oy kullanıldı.

Kısa... Kısa... Kısa...
Barınaktan alındı
Minikken barınaktan alınıp evde bakılan bu dört aylık sağlıklı kediye acil yuva aranıyor. Tel: (0216) 384 51 65

Sevimli yavrular
Anne Beagle, baba da Golden Retriever olunca ortaya böyle sevimli yavrular çıktı. Daha önce uzun yıllar köpek bakmış ve mutlaka İstanbul'da yaşayan aileler, onlara talip olabilir. Bilgi için tel: (0532) 256 90 77
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evcil hayvanlarda ölümün baş nedeni: Kanser
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN