Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençler Şükran gibi giyiniyor

Giriş Tarihi: 12.1.2013

Huzur Sokağı dizisinin Şükran'ı değişen giyim tarzıyla dikkat çekiyor. Şükran ne giyerse gençler de onu giymek istiyor. Bu değişimin arkasında stil danışmanı Esra Seziş var

atv'nin dizisi Huzur Sokağı sadece izlenme rekorları kırmıyor, aynı zamanda modayı da etkiliyor. Özellikle Sinem Öztürk'ün canlandırdığı Şükran'ın kıyafetleri gençlerin ilgisini çekiyor. Bu ilgide elbette dizinin stil danışmanı Esra Seziş'in payı büyük. Stil danışmanı Seziş'le Huzur Sokağı setinde bir araya geldik.

- Huzur Sokağı dizisiyle nasıl kesişti yolunuz? -
Bir yıl kadar Âlâ dergisinde çalıştıktan sonra ayrılmıştım. Dizi ekibi, Huzur Sokağı'nda stil danışmanı olmam konusunda teklifte bulundu; inanılmaz heyecanlandım. Şükran karakteri bir rol model haline geldiği için tesettür kuralları içinde bir şıklık yaratmam gerekiyordu, büyük bir mesuliyetti. Şu an Şükran'a ne giydirsek, gençler de onu takip ediyor.

- Zorlandınız mı peki?
- Yönetmenin tam olarak ne istediğini bilmiyordum. Bu nedenle sete ilk geldiğimde cafcaflı kıyafetler getirmiştim. Yönetmen 'Bunlar olmaz,' dedi. Şükran'ın evi terk etme sahnesi vardı, koyu giyinmesi gerekiyormuş. Ben kırmızı trençkot getirmiştim. Yönetmen 'Burada evi terk ediyor, senin getirdiğin giysiler Paris'e gidiyor havasında,' (gülüyor) dedi. İki bölümden sonra yönetmenin ne istediğini anladım, şimdi hiç zorlanmıyorum. Zaten kendim gibi bir karaktere stil oluşturuyorum ve istediğim her şeyi de giydirebiliyorum. Şükran'ı çok daha gösterişli ve şık giydirmek isterdim; fakat şehirde yaşayan mütevazı bir kız olduğu için karakter onu kaldırmıyor.

- Ön hazırlık için neler yaptınız, stili nasıl oluşturdunuz?
- İlk olarak Sinem'i (Öztürk) renk analizine götürdük. Hangi makyajın, takının, renklerin yakıştığını belirledik. Çok abartılı, çok renkli kaldıracak bir karakter değil. Sadece şık bir görünüm oluşturmak gerekiyor. İlk başlarda özel tasarım kıyafetler giydirdim. Şimdi bir firmayla anlaştık.

KOSTÜMLER MODAYA UYGUN
- Sinem Öztürk seçtiklerinizi beğeniyor mu?
- Sinem ile çok iyi anlaşıyoruz, çok seviyorum onu. Seçtiğim takıları, çantaları gösteririm ona; ama tercihlerimi kabul ediyor. Beğenmeyebilir de, ancak beğenmediğinde de kibar bir dille söylüyor. Bazen kıyafetleri birlikte seçiyoruz. Çünkü giydiği kıyafette kendini iyi hissetmesi önemli!

- Başörtüsünde ve renklerde de değişim var.
- Genç kıza yakışabilecek bir tarzda, yaşına uygun bir şekilde örtmeye çalışıyorum; renklerin kombini çok önemli. Sinem bonesini ve şalını takıp iğneleyebiliyor, öğrendi artık. Hatta 'Şu model olmamış, başka türlü mü yapsak?' diye soruyor. Ayrıca Sinem artık eşarp takmak istiyor. Bense şal takalım diyorum.

- Şal da kullanıyorsunuz, moda olduğu için mi?
- Hayır, moda olduğu için değil. Eşarplar çok renkli ve desenleri çok yoğun olduğu için ekranda hoş durmuyor; tek renk şallar sade ve nezih duruyor.

- Nasıl tepkiler aldınız?
- Geri dönüşler çok iyi. 'Bir el atıldığı belli,' diyorlar. Diziyi 'Şükran bu bölüm ne giyecek' diye izleyen bir kesim bile var artık. Diziyi izledikten sonra 'Bu kıyafeti, şalı nereden bulabiliriz?' diye soran çok oluyor. Birkaç bölüm önce Şükran'a bir şal takmıştım. Benim kendi şalımdı, satın almak isteyenler oldu. Şükran'a ne giydirsem bir anda o kıyafet gençler arasında değerleniyor.

- Diziyle birlikte bir moda akımı oluştu yani?
- Bence oluşmaya başladı. Dizi sayesinde yılın renklerini şal ve eşarp modasını da takip edebiliyorlar. Giydirdiğim bütün kıyafetler ve renkler sezona uygun. Ayrıca konumuna göre Şükran karakterinin tarzı değişebilir, ama şu an öyle bir durum yok.

SİNEM ÖZTÜRK: YOLUMU KESİP TAKTIĞIM ŞALI SORANLAR VAR
"İlk zamanlar başörtü bağlamaya 10 dakika süre isterdik. Şimdi başörtüsü örtmeye alıştım, karakterle özdeşleştim artık. Zorlanmadan kendim eşarbı bağlayabiliyorum. Esra'nın zevkini de çok seviyorum; sete getirdiği kıyafetleri sanki kendim seçmişim gibi hissediyorum. Seyirci de her bölüm sonrasında kıyafetleri çok beğendiğini ve renklerin uyumuna bayıldıklarını söylüyor. Ayrıca sosyal medya üzerinden çok soru geliyor: 'Paltonuz, eşarbınız nereden?'diyorlar. Hatta bir bölümde çiçekli bir eşarp takmıştım. Yolumu kesip 'Nereden alabiliriz?' diye soranlar oldu. Açıkçası Şükran karakteri ne giyse gençler arasında popüler oluyor. Şükranı en güzel haliyle görmek istiyorlar, çünkü örnek alıyorlar. Karakteri çok benimsediler ve sahiplendiler."

ŞALDAN EŞARBA DÖNÜŞ VAR
"Eskiden tek tip giyiniliyordu, şimdi özel butikler, tasarımcılar var. Bunda maddi gelir ve statü gibi etkenler rol oynuyor. Tekstil sektörü de yıllar içinde gelişti; ihtiyaç doğrultusunda koleksiyonlar hazırlandı. Özellikle gençler, kendilerine neyin ne kadar yakıştığının farkındalar. Hepsi çok modern ve şık görünüyorlar; renkleri çok güzel kombinliyorlar. Bir ara şal furyası vardı, hatta orta yaşlı kadınlarda da moda haline gelmişti, ama üç aydır eşarba bir geçiş başladı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençler Şükran gibi giyiniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN