Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızıyla oynadığı oyundan dört kitap çıkardı

SABAH Kitap yazarı Tülin Kozikoğlu, çocukların yaratıcılıklarını destekleyecek, eğlenceli tasarımı ve çizimleriyle de dikkat çeken dört kitaplık bir seri hazırladı

Sabah Kitap ekini takip eden ebeveynler bilir, her ay çocuk kitapları tanıtan Tülin Kozikoğlu, kendisi de çocuk kitapları yazan bir yazar aslında. Son olarak dört kitaplık Meraklı Gezginler serisiyle çocukların karşısına çıktı. Çocukların yaratıcılığını geliştirmeye yönelik hikayelerinin yanı sıra görselleri ve interaktif içeriğiyle de dikkat çeken serinin ilk iki kitabı Yemeğini Arayan Tırtıl ve Özgürlüğünü Arayan Kelebek şu an kitapçılarda. Kelebeğini Arayan Ayşe ve Bulutunu Arayan Su Damlası'ysa çok yakında raflardaki yerini alacak. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan, işletme mastırı yaptıktan sonra bir süre pazarlama alanında çalışan Kozikoğlu, 2001'de kızı dünyaya gelince iş hayatını bırakmış. Çocuk kitabı yazmaya başlamasını ve yeni kitaplarını ise şöyle anlatıyor...

- Nasıl başladınız çocuk kitabı yazmaya?
- Ortaokula kadar çok okuyan bir çocuk değildim. Resimli kitapların muhteşem dünyasını tanımam kızım sayesinde oldu. Birlikte okuduğumuz kitapları o kadar çok sevdim ki, bir süre sonra ben de hikayeler üretmeye başladım.

TÜM YÖNLERİYLE HAYAT
- Bunlar ilk kitaplarınız mı?
- Bunlar ilk yayımlanan kitaplarım değil, ama ilk yazdığım kitaplar. Senelerce bilgisayarımda bekledikten sonra okurla buluştular. Çizerini bekliyorlardı. Burcu Musselwhite'ın çizimleriyle öyküler tadından doyulmaz hale geldi. Bu kitaplarda yazarla çizerin birlikte oluşturdukları ortak bir ses çocuğa öyküyü anlatıyor. Ben bu konuda çok şanslı bir yazarım. Her kitabım kendi ruhuna uygun çizerlerle hayat buldu.

- Seride çocukların merak ve yaratıcılıklarını desteklemeye çalışmışsınız...
- Yazdığım her kitapta ilk amacım çocuklara keyifli zaman geçirtmek, onları eğlendirmek. Bu kitapları kızımla oynadığımız bir oyundan yola çıkarak yazmıştım. Böyle olunca doğal olarak 'merak' öğesi oluyor öykülerde. Çünkü çocuklarda merak, içgüdüsel olarak var. Bizim görevimiz, bunu canlı tutmak. Bir oyundan yola çıkarak yazılmış kitaplar olduğu için kitapların tasarımı da oyunlu olsun istedim. Kitapların interaktif okumayı mümkün kılmasını arzu ettim. Mesela ilk kitapta tırtılımız yemeğini ararken, karşısına kapılar çıkıyor ve okur da gerçekten elleriyle iki kanatlı bir kapıyı açarcasına sayfaları sağa ve sola açıyor. Kapılar (yani sayfalar) açılınca karşısına kapının ardındaki mekan, dört sayfalık bir görsel olarak çıkıyor.

- Üçüncü kitapta Ayşe'nin kelebeği ölüyor. Çocukları özellikle mi hayatın gerçekleriyle yüzleştirmek istediniz?
- Gerçek hayatta kelebekler ölüyorsa kitaplarda da ölebilir diye düşünüyorum. Çocuğa ne anlattığınızdan çok nasıl anlattığınız önemli. Doğru şekilde anlatılırsa her konu çocuk kitabının malzemesi olabilir. Bu serinin ikinci kitabında kelebek Ayşe'ye 'Bilmez misin, kelebekler çok uzun yaşamaz,' diyerek bir sinyal veriyor. Serinin devamında da kelebek ölüyor. Ama yaşam ve döngü sona ermiyor. Kelebeğin ölümü beraberinde bambaşka bir umut taşıyor ve böylece dördüncü kitabın öyküsü oluşuyor. Evet, ölüm var, hüzün var, gözyaşı var, ama ölenle ölünmüyor.

ÇOCUK SAYFASI GELİYOR
- Bu aydan itibaren SABAH eklerde ayda bir kez bir çocuk sayfası yayımlanacak. Siz de bu sayfada yer alacaksınız, değil mi?
- Evet. Her ayın son haftası bir çocuk sayfası olacak. Bir sonraki ay için etkinlik önerileri ve çoluklu çocuklu konularda haber içeren bir sayfa olacak bu. İlgili, bilgili ve meraklı ebeveynlerin 'Bunları zaten biliyoruz,' demeyeceği bir sayfa olmasını tasarlıyoruz. Ben de her ay bu sayfada 'Köşe Kapmaca' isimli köşemde çocuk gelişimi konularında yazılar yazacağım.

ONLARA KİTAP OKUYUN
- Ebeveynlere, çocuklarına kitap okumayı sevdirmek için ne gibi önerileriniz olur?
- 'Çocuğunuza rol model olun, kitap okuyun,' denir ya hani... Ben bunun etkisinin çok fazla olacağına inanmıyorum. 'Çocuğunuza kitap okuyun,' demeyi daha doğru buluyorum. Bizde genellikle çocukları kitapla tanıştırmak için okumayı sökmesi bekleniyor. Oysa çocuklar okula başlamadan çok önce kitapla tanışmalı ve okul yılları gelmeden kitabı sevmeliler. Böylece okul çağı geldiğinde içinde okumayı sökmek için büyük bir heves ve heyecan barındıran bir çocuk olacaktır karşınızda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızıyla oynadığı oyundan dört kitap çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN