Yaşlı köpekler özel bakım ister

Giriş Tarihi: 26.1.2013

Evcil hayvanlar yaşlandıklarında yavaşlıyor, unutkanlaşıyor ve daha sık hastalanıyor. Son yıllarında onlara daha iyi bakmak ve sağlık kontrollerini aksatmamak gerekiyor

Kuzenimin terrier cinsi köpeği Köpük, 18 yaşında ve mutlu bir köpek olarak hayata gözlerini yumdu. Onun gidişi bütün ailemizde derin üzüntü yarattı. Son birkaç yılda ne kadar yaşlandığını, eski hareketliliğini kaybettiğini gözlemliyor ve onun için endişeleniyorduk. Diğer yandan çok şanslı bir köpekti. Çünkü kuzenimin Köpük'le birlikte büyüyen kızı Ezgi, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde okuyordu. Yani doktor, iyi olacak hastanın ayağına gelmişti. Beslenmesinden anında yapılan tıbbi müdahalelere kadar Ezgi'nin Köpük'e ne kadar iyi baktığına hepimiz şahittik. Ezgi Ergen artık diplomasını aldı ve veteriner hekim oldu. O şimdi mesleğine adım atmanın heyecanını yaşarken, en çok ilgilendiği konuların başında ise yaşlı köpek bakımı yer alıyor. Yaşlı köpeği ya da kedisi olanlar iyi bilir ki, bu gerçekten de önemli bir konu aslında. O hoplayan, zıplayan, neşeli köpek gidiyor, yerine çabuk yorulan, iyi göremeyen, duyamayan, tuvaletini kaçıran ve size muhtaç bir hayvan geliyor. Ezgi, Köpük'teki yaşlılık belirtilerini şöyle anlatıyor: "Artık merdivenleri duraklayarak çıkıyor, daha çok uyuyor, oyunları daha kısa sürüyordu. Sonra gözlerinin artık iyi görmediğini fark ettik ve kulakları da eskisi kadar keskin değildi. Merdivenleri kucakta inip çıkmaya başladık, yürüyüşler kısaldı. Giderek unutkanlaşmaya başladı. Çok fazla üşümeye başladı, kat kat kazak giymesine rağmen rahat uyuyabilmesi için üstünü sıkıca örtmemiz gerekiyordu. Son iki yıl böyle geçti." Bu arada böbrek ve kalp problemleri de yaşamaya başlamış Köpük ve sürekli tedavi görmesi gerekmiş: "Maması, böbrek hastalarına uygun mama ile değişince kıyamet koptu. Kesinlikle reddetti. En sonunda kuru mamayı robottan çekip sıcak su ve zeytinyağı ile karıştırıp içirmeye başladık. Günün sadece dört-beş saatini ayakta geçirmeye başladı. Yanında hissetsin diye sürekli onunlaydım, beraber uyuduk, ağrılardan uyuyamadığı geceleri birlikte geçirdik. Ama o son bir hafta artık iletişimimizi kaybetmiştik. Ağrıları iyice artmıştı. En sonunda 30 Ekim akşamı gözlerini yumdu. Çok uzun, çok mutlu, çok sevildiği ve çok sevdiği bir hayatı oldu."

MUTLULUK ÖMRÜ UZATIR
Köpüğün sevgi dolu hikayesini bir yana bırakırken, yaşlı köpeği olanlar için de öneriler aldım veteriner hekim Ezgi Ergen'den... Köpek ve kedilerin yaşam sürelerinin, genetik yapılarına, bakım ve beslenmesindeki özene, egzersiz kalitesine, aşılama ve sağlık kontrollerinin düzenli yapılmasına ve mutluluğuna bağlı olduğunu belirten Ergen, hayvanların yaşam süreleriyle ilgili bu bilgileri veriyor: "Küçük ırk köpekler ile kedilerin ortalama yaşam süreleri 13-15 yıl kadarken büyük ırk köpeklerde bu süre 10-11 yıla kadar düşüyor. Büyük ırklar yaklaşık altı yaşında, küçük ırklar ve kediler ise 9-10 yaşından sonra yaşlılık belirtileri göstermeye başlar."

DOĞRU BESLENME ÇOK ÖNEMLİ
Yaşlı hayvanların, rutin olarak yılda en az iki kez kan ve idrar tahlillerini yaptırın.
Yaşlılıkta aktivite azalması ve metabolizma yavaşlaması obeziteye yol açabilir. Bu yüzden düşük kalorili, selüloz oranı yüksek ve kaliteli protein içeren gıdalarla günde iki öğün olarak, az miktarda beslenmelidir.
Maması haricinde verilecek her türlü ek besine dikkat edilmelidir. Ek gıdalar ona çok zararlı olabilir.
Hazır mama ile besleniyorsa yaşlı köpekler için özel olarak hazırlanmış kaliteli bir hazır mama tercih edilmelidir. Ancak bu gibi mamaları karşılamakta zorlanıyorsanız, market mamaları yerine, evinizde pişireceğiniz tuzsuz yemeklerini tercih etmek gerekir.

DUYULARI ZAYIFLIYOR, DERİLERİ KALINLAŞIYOR
Yaşlı hayvanların görme, işitme, koklama, tat alma duyuları zayıflar.
Gün içindeki aktiviteleri azalır, zamanlarını daha çok uyuyarak geçirirler. Ancak uyku kaliteleri düşmüştür, sinirli olabilirler.
İdrar kaçırmaya ve kabızlığa sık rastlanır.
Gelişen eklem hastalıkları, zor hareket etmeye neden olur.
Diş problemleri görülür.
Yaşlı hayvanlar zayıflama ya da kilo alma eğilimindedirler.
Derileri kalınlaşır, elastikiyetini kaybeder.
Küçük et benleri oluşabilir ki bu benler veteriner hekime gösterilmeli ve benlerde oluşabilecek değişiklikler takip edilmelidir.
Tüylerde matlaşma ve renk değişikliği görülür. Koyu renkli köpeklerin tüylerinde beyazlama, açık renkli köpeklerinse tüylerinde kahverengileşme görülür.
Yaşlı köpekler unutkanlaşır. Komutlara uymakta zorluk çekerler. Çevreye ilgilerini kaybederler.

KISA... KISA...

Çok cana yakın
Bu sevimli ve uysal kediye acil yuva aranıyor. Dış parazit aşısı yapıldı, tertemiz ve dişi. Tel: (0531) 497 40 20

Acil yuva aranıyor
Bu sekiz aylık erkek kedinin parazit tedavileri tamamlandı. Çok uslu ve sessiz kedi isteyenler için idealdir. Tel: (0554) 873 64 62
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlı köpekler özel bakım ister
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN