Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aç kalarak, sağlıklı zayıflamak mümkün mü?

Son yıllarda yapılan araştırmalar diyetin bir alternatifi olduğunu ortaya çıkardı: Rejim orucu. Peki, rejim orucu üzerine yapılan araştırmalar neler söylüyor; bu yöntemle sağlıklı kilo vermek mümkün mü?

Giriş Tarihi: 2.2.2013
Her şeyden az az yiyerek rejim yapmakta zorlananlar için bir seçenek daha var: Fasting. Türkçeye 'rejim orucu' olarak çevirilebilecek bu yeni yöntem, diğer diyetlerin aksine sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırıyor, kolestrolü düşürüyor, kanser ve kalp krizi riskini azaltıyor! Hatta yaşlanmayla alakalı IGF-1 hormonunu azaltarak uzun yaşamamızı bile sağlıyor. Günün belirli bir kısmını ya da haftanın belirli günlerini yemek yemeden geçirmenizi gerektiren bu 'zor yöntemi' kolaylaştırmak için uzun yıllardır araştırmalar da yapılıyor. 'Sıralı gün rejim orucu' da bu amaçla ortaya çıkan yöntemlerden biri. Bu yöntem, 2005'te yayımlanan The American Journal of Clinical Nutrition'da duyuruldu. 2009'da ise Chicago Illionis Üniversitesi'nden beslenme profesörü Krista Varady, bu metodu biraz daha geliştirdi. Günleri beslenme ve oruç olarak ikiye ayıran bu yöntemde, fazla kilolu erkek denekler, beslenme günlerinde 2 bin 500, kadınlar ise 2 bin kalori tüketecekti, oruç günlerinde ise bu miktarın sadece yüzde 20 ya da 25'ini... Bu araştırmada denekler, sekiz haftanın ardından vücut ağırlıklarının yüzde 6 ya da 8'i oranında zayıfladı.

BEŞ GÜN YE, İKİ GÜN DİNLEN
BBC'nin bilim programı Horizon'un 'Eat, Fast and Live Longer' adlı bir bölümünde ise, rejim orucuna '5:2 diyeti' adlı yeni bir yaklaşım ortaya atıldı. Buna göre, programın sunucusu Michael Mosley, haftanın beş gününde istediğini yiyecek, geriye kalan iki günde ise 600 kaloriyi aşmayacaktı. Sonuç, altı haftada yaklaşık 6.5 kilo! Rejim orucu üzerine araştırmalar tabii ki devam etti. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yer alan San Diego'da bulunan The Salk Enstitüsü farklı bir araştırma yaptı: İki grup denek farelerden ilkine yedi gün 24 saat yemeğe ulaşma imkanı verildi. İkinci grup ise akşam 5'ten sabah 9'a kadar aç bırakıldı. Sonuç olarak iki grup da aynı oranda yemek tüketti! Fakat akşam saatlerinde aç kalan farelerin daha sağlıklı ve fit olduğu ortaya çıktı. Tüm bunların ardından Krista Varady yeni bir çalışmasıyla daha karşımıza çıktı. Varady'nin yeni deneyinde 17 kişi, beslenme günlerinde düşük yağlı yiyecekler tüketti. Bir diğer 15 kişilik grup ise yüksek yağ oranlı besinlerle beslendi. Sonuç olarak iki grup da aynı oranda kilo verdi; vücut ağırlıklarının yüzde 5.8'i oranında zayıfladılar. İki farklı grubun benzer bir sonuç vermesinin nedeni ise yüksek yağ oranıyla beslenenlerin oruç gününün ardından gelen beslenme günlerinde 'yemek alemi' yapmamalarıydı.

UZUN SÜRELİ DE YAPILABİLİR
Elle dergisinden Allison P. Davis de tüm bu araştırmaları inceledikten sonra rejim orucu ile kilo vermek için kolları sıvamış. Davis, "Ben dört haftalık diyetimde takvimimi beslenme ve oruç günlerine böldüm. Oruç günlerim çorba ya da yarım bir sandviç ile bir meyve ve kurabiyeden oluşuyordu. Rejim orucunun hiçbir şeyi kolay değildi. Fakat yiyemediğim günlerde ertesi gün istediklerimi yiyebileceğimi düşünerek kendimi rahatlattım. Beslenme günlerimden birinde tavuklu sandviçimi yedikten sonra Prof. Varady'nin ekibinden Monica Klempel'i aradım. 'Bu bir diyet olamaz,' dedim. O da 'Demek ki doğru yapıyorsun' dedi. Varady'nin denekleri de beslenme günlerinde gerektiğinden fazla kalori tükettiklerini düşünüyormuş. Ben hâlâ beslenme günlerimi şölen havasında geçiriyorum. Ama denge de önemli değil mi? American Academy of Nutrition and Dietetics'ten Carol Brunzell, verdiğim kiloları geri alacağımı düşünüyor. Fakat Varady'ye göre insanlar uzun süre de bu yöntemle beslenmeye devam edebilir."

GEÇMİŞTEN İLHAM ALIYOR
Off IcIne Panerai, geçmişin izleriyle modern Haute Horlogerie'nin teknik yeterliliklerini bir araya getiren orijinal ve bir o kadar da özel bir cep saati olan Pocket Watch tourbillon GMT Ceramica'yı sunuyor. Yeni Pocket Watch Tourbillon GMT Ceramica, içerisinde tourbillon regülatörlü manuel kurmalı P.2005/S'yi barındıran zirkonyum oksit yapımı seramik, 59 mm çaplı bir Radiomir kasa ile donatılmış. Kasa ile iskelet yapılı kadranıyla seramik arka yüzündeki safir cam sayesinde ortada asılı duruyormuş hissi veren mekanizma arasındaki bağlantı 12 adet roddan oluşmakta. Saatin iskelet yapısı, Officine Panerai'nin Neuchatel'de yer alan imalathanelerinde üretilen P.2005/S kalibreyi özel kılan tüm teknik detayları gün ışığına çıkarıyor. 30 metreye kadar su geçirmeyen saatin sınırlı sayıda üretildiğini belirtelim.

'HAVALI' SPOR AYAKKABI İSTER MİSİNİZ?
Nike , ilk kez 1987 yılında piyasaya sürdüğü ayakkabı modeli Nike Air Max'in özüne sadık kalarak, yeni teknolojilerle ürettiği Air Max koleksiyonunu piyasaya sürdü. Koşu sporundan ilham alan ve sokak kültüründen izler taşıyan klasik Air Max'e özgü zamansız çizgilerin korunduğu serideki ayakkabılar, teknolojik detaylarla ayağın nefes almasını ve daha rahat etmesini sağlıyor. Farklı renk seçenekleriyle sunulan Air Max'ler, bu sezon jean'lerin vazgeçilmez tamamlayıcısı olacağa benziyor.

SEVGİLİLİER GÜNÜ EKİ, 8 ŞUBAT'TA
En özel sevgililer günü neden sizinki olmasın. SABAH'ın Sevgililer Günü Eki, 8 Şubat'ta gazeteyle birlikte verilecek. Ekte birbirinden güzel hediye önerileri, restoranlar, tatil yerleri ve unutulmayan Sevgililer Günü anıları yer alacak. Eki okumada plan yapmayın!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aç kalarak, sağlıklı zayıflamak mümkün mü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN