Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu galeride sadece 'yabancı'lar var

Bebek'te açılan galeri AB Art Space, Botero'nun da aralarında olduğu dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini ağırlıyor ve yalnızca yabancı isimlerle çalışmayı planlıyor

Son yıllarda İstanbul'a olan uluslararası ilgi arttı, galericiler de bu ilginin peşinden şehre sürüklendi. Susan Egeran'ın açtığı Egeran Galeri, Riff Art Project bu duruma örnek teşkil ediyor. Şimdi bir yabancı galeri ortaklığı da Bebek'te başladı. İtalya'nın önde gelen galerilerinden olan ve hem İtalya'dan hem de uluslararası sanatçıları çatısında buluşturan sanat galerisi Contini, İstanbul'da yeni açılan AB Art Space ile işbirliği yaptı.
Galerinin ilk sergisinde de Kolombiyalı dünyaca ünlü isim Fernando Botero'nun eserleri yer alıyor. Aynı zamanda galeride sanat tarihinden eserleri kendine göre yorumlayan Enzo Fiore ve Fabrizio Plessi, Mario Arlati, Enrico Ghinato, Igor Mitoraj, Alessandro Papetti'nin eserlerine de yer veriliyor. Geçtiğimiz hafta açılan galeride yalnızca yabancı sanatçıların eserleri yer alacak. Galerinin kurucuları Ayşe Torfilli ve Banu Kavak Dural, amaçlarının yurt dışında görüp beğendikleri sanat eserleriyle Türkiye'deki sanatseverleri buluşturmak olduğunu söylüyor. Banu Kavak Dural, "Biz Venedik'te Contini Galerileri'yle tanıştık. Onlarla birlikte çalışıp sevdiğimiz, beğendiğimiz sanatçıları Türkiye'ye getirmek istedik.
Ben bir finansçıyım, sanat eserine de emtiya piyasada değeri olan ticari mal olarak bakıyorum.
Sanat da benim için biraz böyle. Yani benim için aslında bir yanıyla yatırım aracı.
Bu yüzden, ilk galeri tecrübem olmasına rağmen mesleğimle de örtüştüğünü düşündüm," diyor. Ayşe Trofilli ise, "Benim de ilk galeri deneyimim ama güzel sanatlar eğitimi aldım. Contini Galeri Türkiye'ye çok inanıyor. Çağdaş Türk ressamlarını destekleyen çok güzel galeriler var, biz farklı bir şey denemek istedik.
Uluslararası ressamlara ulaşmanın da bir köprüsü olmak istedik. İki ayda bir sergi açacağız. Türk sanatçılarla sergi açmayı şimdilik düşünmüyoruz," diyerek amaçlarını anlatıyor.

İSTANBUL HEYECAN VERİCİ
Galerinin açılışı için İstanbul'da bulunan Stefano Contini ise, "Bence Türk insanının çağdaş sanata bakışı oldukça ilginç. Türkler için hem güncel olanı takip etmek hem de kendi sanatlarını tanımak çok önemli. İstanbul'a iki kez geldim burası dünyanın en güzel şehirlerinden, her açıdan inanılmaz. Şu anda İstanbul'da olmak da çok heyecan verici. Burada çok sayıda yeni koleksiyoner var ve koleksiyonerler için galeriler biraz da yol gösterici görevi görüyor.
Bizim de isteğimiz onlara yol göstermek," diyor. Contini Galeri'nin sanata bakış açısını ise, "Contini Galeri büyük sanatçılarla çalışmak gibi bir şansa sahip. Yanı sıra gelişmekte olan genç sanatçılara da açık. Geleceği izlemek önemli.
Galerimizin misyonu geleceğin sanatçılarına destek vermek. Neyi seçtiğimiz önemli. Bu yüzden mümkün olduğunca yeni isimle keşfetmeye çalışıyoruz," diyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu galeride sadece 'yabancı'lar var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN