Kim bu manipülatör medya patronu?

Piyanist şantörlerin piri Ferdi Özbeğen'in siyasetle ilişkisi nasıldı? Soyadı Nietzsche'yle, kendi lamalarla yarışan dizi oyuncusu hangisi? Evaristo adında bir tiyatro oyunu da yazan dalavereci medya patronunu tanıyor muyuz? Derin Mermerci, 'normal' bir kadın olduğunu nasılk anıtladı?

Giriş Tarihi: 2.2.2013
SORULAR

1- Yaşıtları top peşinde koşarken o Acemyan'ın piyano galerisinde örtülerin altındaki tuşları okşarmış. İş istediği pavyonların kapısından kovulup, Saray Muhallebicisi'nin vitrinine yapıştığı sefil günü çok olmuş. Sonrasındaysa piyanist şantörlük müessesesinin açık ara piri, tereddütsüz eşlik edebileceğimiz sürüyle şarkının sesi... Tanıdığımıza ve kaybettiğimize samimiyetle üzüldüğümüz Ferdi Özbeğen'in peki siyasetle ilişkisi nasılmış? Diplomayı alacağı gün başına ne gelmiş?

A) 'Komünist' diye fişlenmiş
B) 'Dönme' diye yuhalanmış
C) 'Kuyrukçu' diye taş yağmuruna tutulmuş
D) 'Ulusalcı' diye omuzlarda taşınmış

2-
Hayat arkadaşıyla hastane personelinin ümit kesme konusunda ayrı düştüğü, Erbain'in son kurbanı olmasından endişelenilen, vücudunu hor kullanmasıyla da bilinen kült müzik insanı kim? A) Ferdi Özbeğen B) Müslüm Gürses C) Leonard Cohen D) Neşet Ertaş
3-
Soyadını yazmak Nietzsche'den bin beter, okuması ayrı muamma olan dizi oyuncusu Nik Xhelilaj, karşısına çıkan paparazzilere, Okan Bayülgen'in bile bugüne kadar akıl edemediği bir şey yapıp lamaya benzetildi. Ne tip bir eylemdi bu?

A) Çelme takıp düşürdü
B) Su püskürtüp tükürdü
C) Alkışlayıp teşekkür etti
D) Yumurta atıp kaçtı

4-
Derin Mermerci, Kaan Urgancıoğlu'yla her yayında dozu farklı anlatılan itiş kakışının sonucunda ne yaparak, kadınların daraldıklarında nasıl da aynılaşıp benzer davrandıklarını kanıtladı?

A) Saçını kestirip boyatarak
B) Yemeden içmeden kesilip zayıflayarak
C) Estetik yaptırıp değişerek
D) Dolap ve çekmeceleri boşaltıp temizleyerek

5-
İnandırıcılığıyla hep takdire şayandı ama evsiz kadın karakteriyle bu kadar mı gerçekmiş gibi durur! İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği de yapmış olan Ayşenil Şamlıoğlu, Günaydın'da fotoğraflarını görmüşsünüzdür belki, yeni oyunu Evaristo'da bir homeless rolünde, teşhis edilemiyor. Bir kadının hayata tutunma mücadelesini anlatan Evaristo adlı oyunu hangi eski medya patronu yazmış peki?

A) Erol Simavi
B) Dinç Bilgin
C) Cağaloğlu
D) Babıali

6-
28 Şubat - 3 Mart'ta Los Angeles'ta Türk Film Festivali düzenleniyor. Jüri üyeleri arasında kimler var?
A) Ömür Gedik - Ferhat Göçer
B) Jodie Foster - Uğur Vardan
C) Demet Akbağ - Nuri Bilge Ceylan
D) Belçim Bilgin - Semih Kaplanoğlu

7-
Yaşar Güvenir'den Sensiz Saadet Neymiş, Karadayı'da Mahir'le Feride'nin kavuşamama haline ne kadar yakıştıysa, bir diziye konuk olan bu müzisyen de o kadar cuk oturdu. Kim, nereye?
A) Yeşim Salkım - Huzur Sokağı
B) Şebnem Ferah - Benim İçin Üzülme
C) Zara - Leyla ile Mecnun
D) Mehmet Erdem - Behzat Ç.

8-
İstiklal Caddesi'ndeki Arter'in 'Haset Husumet Rezalet' sergisine Yalvarırım Bana Aşktan Söz Etme isimli çalışmasıyla katılan Canan'ın (Tanışıklıktan değil, sanatçı ilk ismini kullandığından böyle!) bu işine ilham veren kadersiz Yeşilçam kadını kim?

A) Bergen
B) Cahide Sonku
C) Leyla Sayar
D) Seher Şeniz

9-
Geçen hafta SİYAD'dan en iyi erkek oyuncu ödülü alan, yerli Monk olarak Galip Derviş'e hazırlanan Engin Günaydın, hangi konuda yalan söylüyor?

A) Aşk meşk
B) İş güç
C) Aile ilişkileri
D) Spor

10-
"Ahaha yok artık!" kotasından ekleyeceğimiz bu iki haberden de haberdarsanız, bu haftalık magazin seviyeniz fevkalade yukarılarda demektir: Sunuculuk, oyunculuk yapan iki güzel sarışın kadından ve iki apayrı olaydan bahsediyoruz. Biri küpelerine borçlu olduğu eski bir aldatılma/yüzleşme ile gündeme geldi. Diğeriyse kendisinden boşandıktan sonra başkasıyla evlenen ve şu anda da çocuk sahibi olmayı bekleyen ex eşiyle yaptığı Miami kaçamağıyla... Kim olabilirler?

A) Burcu Esmersoy - Ece Erken
B) Burcu Esmersoy - Tanem Sivar
C) Demet Akalın - Seren Serengil
D) Hande Ataizi - Hadise

CEVAPLAR

1- "Vefa arıyorum, dost arıyorum / Şefkat arıyorum, aşk arıyorum" diye 'Kandil'e refakat edecek ya da "Hani büklüm büklüm boynunda / Hani paramparça ruhunda / Hani soran gözlerle kapında / Bekleyen dargın anılar gibi" diye marş söyler gibi coşacak olanımız çoktur ama Ferdi Özbeğen'in siyasetle ilişkisi sanki pek yok gibidir. Halbuki gençken politikaya atılıp Dışişleri'nde çalışmak istiyormuş. İzmir'de Demokrat Parti'ye bağlı bir öğrenci birliğinin yönetici kadrosundaymış. 27 Mayıs'ta, tam da okul diplomasını alacağı gün, Menderes yanlısı olduğunu bilenler, evinin kapısına dayanıp 'Kuyrukçular' diye taş yağmuruna tutmuş. Sonra babasının vefatı, para kazanma mecburiyeti... Ferdi Özbeğen müziği seçmiş, nihayetinde siyaset kaybetmiş, ama millet kazanmış! Hiç unutmayacağız. Güzel uyusun.

2-
Erbain, inanç dünyasında yeri olan 40 günlük bir dönem. Miladi takvimde 22 Aralık - 31 Ocak tarihleri arasındaki, halk arasında 'Zemheri' denen sert kış dönemi de aynı adı taşıyor. Ve bu 40 günlük aralıkta ölümlerin arttığına inanılıyor. Bu sene, sağlaması gibiydi. Ünlü kayıpları, ölüm üstüne herkesin daha fazla düşünüp konuşmasına sebep oldu. Müslüm Gürses yoğun bakımda uyutuluyor, daha da uyutulacakmış. Menajeri, hastane odasındaki eğlencede enfeksiyon kaptığını iddia edip tartışmalara yol açtı. Muhterem Nur, ümidini kaybettiğini söyledi... Ama o arada Erbain nihayet bitti. Bundan hareketle ümit etmeye devam edelim.

3-
"Kayıp Şehir'in Laması" diye başlık atmışlar; baş aşağı giden dizinin ne kadar yamayıp elektriklendirmeye çalışsalar da Aysel'le (Gökçe Bahadır) kimyası hiç de uyuşmayan Kadir'ini kastediyorlar. Arnavut asıllı oyuncu Nik Xhelilaj hemen havaya girmiş, Okan Bayülgen'cilik oynamaya başlamış, ah öylesine tahammül edemiyor bu paparazzilere, sormayın! Cihangir'de kız arkadaşıyla fotoğraflarını çeken gazetecileri görünce elindeki su şişesini ağzına dikip sonra da karşısındaki gazetecilere tükürmüş. Şişede kalan suyu da doğrudan üstlerine atmış. Dizide canlandırdığı Kadir kadar saf ve bastırılmış bir öfkesi var anlaşılan ve göremiyor: Son haftalarda şekeri biten ve ağızda yorgunluk olan bir sakıza dönüşen dizinin yayından kaldırılması yakındır, eh böyle artistik numaralara da yakında lüzum kalmaz. Hevesini alsın.

4-
Bu 'Saçlarından sürüklendi' meselesinin ertesinde Derin Mermerci, platin saçlarını koyu ve küllü bir tona boyatarak nasıl da sıradanlaşabildiğini gösterdi bize ve elbette bu işleri bizden bin kat iyi bilen kendine de, dolayısıyla bir hafta içinde bir kere daha boyanıp aslına döndü sonra. Evindeki dolap ve çekmecelerle nasıl hesaplaştığını bilemeyiz ama kavga, ayrılık, depresyon durumlarında bütün kadınlar nasıl da tanıdık!

5-
Evaristo'nun yazarı Civan Canova. Oyuncu Canova, aynı zamanda Karadayı'daki manipülatör medya patronu. Çıkarları için haberi ters yüz etmekte sakınca görmeyen, karanlık işlere batmış dalavereci gazete sahibi. Kod adı Cağaloğlu. Evet, Hakime Hanım Feride'nin gazeteci kardeşi Melih Şadoğlu'nun, Nazif Kara'yla cezaevinde yaptığı söyleşiyi tam tersine çevirip, Nazif Kara'yı suçunu itiraf eden azılı bir katilmiş gibi gösteren pis adam! Allah cümlemizi bu model medya mensuplarından korusun.

6-
Bu yıl ikincisi düzenlenen festivalin Kısa Film Yarışması dalında jüri başkanı Semih Kaplanoğlu. Belçim Bilgin ise iki şekilde orada: Hem jüride yer alıyor hem de açılış filmi olarak gösterilecek Yılmaz Erdoğan imzalı Kelebeğin Rüyası'nın kadrosunda, şiirlerle tavlanmak istenen kız rolünde. Filmi, en çok da iğne ipliğe dönmüş Kıvanç Tatlıtuğ'u çok meraktayız. Bu arada Demet Akbağ da Nuri Bilge Ceylan'ın yeni filmi Kış Uykusu'nda rol alacakmış. Alsın. Kedinden çeşit yapıyor, bıktırmıyor, seyri en fazla haz veren oyuncuların başında geliyor Demet Akbağ. Hükümet Kadın'da fethediyor gene. Yüzü de oturdu neyse ki o gerdirmelerden sonra. Yoksa çok korkmuştuk!

7-
Daha önce Hakim Bey'le Kuzey Güney'i kasıp kavuran Mehmet Erdem, bu defa Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi'nin son bölümüne cismen de misafirliğe gitti. Neşet Ertaş'ı anıp onun Ah Yalan Dünya türküsünü seslendirdi. Zara ise Leyla ile Mecnun'da desek yalan söylemiş sayılmayız esasında, ama oradaki durum başka: TRT'nin dizisinde değil Zara, Leyla ile Mecnun adında yeni çıkan bir albümde, 'bir çöl ağıtı' okuyormuş. Albeni reklamında oynamasından daha anlaşılır olduğu muhakkak!

8-
Canan, eski gazeteleri tararken, 'Kadersizler Triosu' diye bir tabirle karşılaşmış. Benzer hüzünlü sonlara sahip Mine Mutlu, Seher Şeniz ve Feri Cansel'den bu ortak tamlamayla bahsediliyormuş. Eğlence sektöründe çalışan, beden işçiliği yapan kadınlara selam çaktığı Yalvarırım Bana Aşktan Söz Etme adlı işinin kurgusunu Seher Şeniz üstüne yapmak istemiş. Bu arada Ayşegül Sönmez'in yazısından öğrendim: Hafta içinde anılan rahmetli Ömer Uluç da 80'lerin başında Seher Şeniz'i konu etmiş meğer. Arter'deki yerleştirmede bir bornoz ve ünlü dansözün intihar etmeden bıraktığı mektubu, bornozuyla beraber gömülme vasiyeti var. Dokunaklı.

9-
Sadece bu yalan itirafı bile Engin Günaydın'ı daha fazla sevmeye sebep olabilir. "Ben yalan söylemeyi seven biri değilim," demiş geçen hafta verdiği söyleşide Asu Maro'ya (Milliyet Pazar). "Ama spor konusunda bir yalan modası çıktı bende. Mesela 'Spor yapıyor musunuz?' sorusuna 'Evet, yapıyorum' demeye başladım. Sonunda 'Dur' dedim, 'Buradan yalan kanalı açılabilir ve senin kişiliğin bozulabilir.' Ama 'Spor yapıyor musunuz?' sorusuna hep 'Yapıyorum' cevabını vermek istiyorum. 'Spor yapmadan olmaz, vücudumuzu nasıl açacağız, depresyonumuzdan nasıl kurtulacağız? Tabii ki sporla.' Hep böyle şeyler söylemek istiyorum. Ama spor yapamıyorum." Ne kadar yakın!

10-
Burcu Esmersoy'un başına gelen, hakikaten fıkra gibi hakikat: Küpelerini erkek arkadaşının evinde unutur. Sonra gidip sorduğundaysa evdeki görevli "Evet evet, buldum!" deyip bir avuç küpeyle çıkagelir! Çeşitli kadınlar tarafından unutulmuş çeşitli küpeler! Söz konusu ex sevgili Cem Alper'dir, Esmersoy'a sonrasında evlenme teklif edip reddedildiği rivayet olunur. Ama asıl temizlik görevlisinin akıbetini merak ediyor insan! Diğer olayın esas kızı ise Ece Erken: İşadamı Tuncer Öztarhan, şu anki eşini İstanbul'da bırakıp eski eşi Ece Erken'le Miami'de tatil yapmış, Miami Heat - Washington Wizards basket maçına gitmiş, sonra da kiraladığı uçakla Bahamalar'da tatile devam etmiş, Günaydın'ın haberine göre. Karşınızda kalabalık, geniş aile!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kim bu manipülatör medya patronu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN