Oyunlar bedava farklılık pahalı

Giriş Tarihi: 2.2.2013

Mobil cihazlar ve internet üzerinden oynanan oyunlar artık parayla satılmıyor. Oynaması bedava ama karakterleri paralı oyunlar, çizgi filmler ve elektronik kitaplar yeni çağın eğlence araçları

"Biz şanssız kuşağız," diyenleri duyar gibiyim. Aslında buna katılmak mümkün değil. Dokunmatik telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarları görerek söylenen bu söz, oyunlarını kendisi keşfeden sokakta eğlenen kuşakların üzülmesine gerek yok. Bilgisayar oyunları ve DVD peşinde koşan, bilgisayara sahip olsa da oyun bulmakta zorlanan kuşaklar için de bedava oyunların cazibesi "Biz şanssız kuşağız," dedirtiyor. Ancak yine de oyunların büyüsüyle, yeni karakterler, yeni silahlar, yeni araçlar almaya çalışırken kredi kartı üstünden 1.99 TL gibi küçük harcamalar yapan kuşak, ailelerin korkulu rüyası oldu. Ancak artık dijital yayınevleri ailelere yardımcı oluyor.

EĞİTİMİN PARÇASI
Aslında oyunlar eğitimin bir parçası olurken, yeni kitaplar da daha interaktif ve bilgi videoları ile zenginleşmeye başladı. SABAH karikatüristi Salih Memecan'ın Sizinkiler serisi şimdi iPad uygulaması ile zengin bir medyaya dönüşüyor. 2011 yılında İstanbul'da kurulan ve tabletler ve dokunmatik ekranlar için interaktif eğitim içerikleri hazırlayan yazılım şirketi Manolin, eğitim, eğitici oyun ve çocuk edebiyatı uygulamaları yapan bir dijital yayın şirketi. Manolin'in, Bruce (Cambaz) adında sevimli ve meraklı bir kazın başrolünde olduğu bir çocuk kitapları serisi de bulunuyor.

YENİ ÇAĞIN YAYINEVİ
Macera dolu bu serinin ilk kitabında, Bruce çocuklara İstanbul'un tüm tarihi mekan ve ünlü semtlerini, kendi keşiflerinden yola çıkarak anlatıyor. Sizinkiler'in iPad versiyonu güncellenen farklı içeriklerden oluşuyor. Çizgi filmler, kitaplar, oyun, boyama ve sürprizlerden oluşan Sizinkiler uygulaması karikatürist Salih Memecan'ın çizgileri ile çocukların yeni dönemin oyuncağına dönüşüyor. Can Saydam ve ortağı Emre Ünal tarafından kurulan Manolin Yayınevi'nin en önemli aracı uygulama yazılımları. Yazılım ve grafik konusunda uzmanlık ve dağıtım için sadece uygulamayı indirmek yeterli oluyor. Manolin'in indirilebilir içerikleri arasında eğitici oyun uygulaması Pisagor, İsmet Kür'ün çocuk kitabı Kardan Çocuk ve Küçük Kaz Cambaz bulunuyor. Böylece statik kitaplar eğlenceli bir eğitim aracına dönüşüyor. Üstelik sadece çocuk kitabına değil, farklı mekanları ile bir eğitim materyaline dönüşüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyunlar bedava farklılık pahalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN