Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkler modada ne istiyor?

Yerli ve yabancı markalar, kreatif danışmanlar, tasarımcılar hep aynı soruyu soruyor: Türkler neyi seviyor? İşte Türk insanının stil haritası

Başak Kocabıyıkoğlu Kreatif Danışman

En büyük hatayı çantalarda yapıyoruz
"Televizyon dizileri ve internet yüzünden Türk kadını da dünya trendlerini yakalar, beğenilerini modayla eş seviyeye getirir duruma çok yaklaştı. Beğenilerimizde fiziksel özelliklerimiz de önemli rol oynuyor. Mesela Türk kadınının teninde sarı bulunduğundan, sarı ve benzeri tonları moda olsa bile kullanmayı tercih etmiyoruz, biz daha çok fuşya, elektrik mavisi, narçiçeği gibi renkleri giyiyoruz. Boyumuzun uzun olmaması ve dolgun beden yapılarımız nedeniyle, çok kalın malzemeden kaçınıyor, uçuşan, yumuşak kumaşları tercih ediyoruz. Dar giyinmeyi seviyoruz, ama bunu dengeli yapmaya çalışıyoruz. Üzerimize dar kullandıysak, alt tarafımızı bol tutuyor ya da tam tersini yapıyoruz. Genelde modaya yatırım yapmak için üst parçaları satın alıyoruz. Dolgun göğüs vurgusu için, V yakaları ya da V illüzyonu veren üstleri tercih ediyoruz. Türk kadını çok bağıran, ucuz seksapelden kaçınıyor, ama kesinlikle dozunda seksilik kullanmak istiyor. Türkler dikkat çekmek, yeni ve moda olanı giymek istiyor, ama sürüden ayrılmaktan da korkuyor. Türk kadını en büyük hatayı ise çantalarda yapıyor, minyon yapısına bakmadan dev çantalar kullanıyor."

Işın Görmüş Elle Yayın Direktörü


Gereksiz boyutlarda dekolte kullanıyoruz
"Türk kadınları dikkat çekmeyi seviyor. Bunu abartılı giyinerek, rengin ve payetin dozunu kaçırarak, gereksiz boyutlarda dekolte kullanarak yapıyor maalesef. Tüm bunların üzerine bir de yakışsa da, yakışmasa da sarışın olma takıntımız var. Güneşin altında bakıra dönmüş ten renginin üzerine, soğan kabuğu sarısından platine uzanan geniş bir yelpazede dolaşan saç renkleriyle kadınlar, dikkat çekmesine çekiyor da, tam olarak amaçladıkları gibi değil. Bacaklar güzelse, yerli yersiz 24 saat mini giyme sevdasından, değilse de 'Makyaja abanalım, saç ektirelim' kafasından derhal uzaklaşmak lazım. Hiçbirimiz mükemmel değiliz, kabul edelim. 'Yerine, vaktine ve yaşımıza uygun, tarzımızı yansıtan şekilde, hiçbir şeyi abartmadan, ölçüsüyle giyinelim,' derim."

Hande Kızıl Harper's Bazaar Moda Editörü


Derdimiz farklı olmak değil, fark edilmek
"Türk kadınının modayla olan ilişkisine baktığımda ilk söyleyebileceğim, iddialı olmaktan çekinmediği. Tercihlerini farklı olmaktan yana değil, fark edilmek için yaptığını düşünüyorum. Cesur seçimler yapmayı seviyor. Göz alıcı, göze çarpıcı görünmek istiyor. Dünyada 'en moda' ne varsa, ona ilk sahip olmak istiyor. Bu sahip olma tutkusu bazen modada yükselen, öne çıkan trend ne ise üzerinde çok düşünmeden, değişiklik yapmadan giymeye kadar götürüyor, bu durumda moda kurbanı olmak çok kolay. Ancak son zamanlarda, moda endüstrisinin ülkemizde de büyümesiyle, yavaş yavaş biraz daha hayatımızın bir parçası haline gelmesiyle, yetişen genç neslin daha özgün tercihler yaptığını, kendi stil kodlarını oluşturduğunu, kuralları yıktığını görmek beni mutlu ediyor."

Ece Sükan Stil Danışmanı


Türkiye'de kişisel stilden bahsetmek mümkün değil
"Doğu ile Batı arasındaki konumumuz beğenilerimizi de etkiliyor. Bence beğenilerimiz üzerinde, eğitim sistemimiz ve medyanın empoze gücü de etkili. Doğu toplumlarına özgü, bireyselliğin daha geri planda kaldığı bir kültürün içinde yetişmiş olmamız, kişisel stillerin de özgür ve cesurca ortaya çıkmasını zorlaştırıyor. Hal böyle olunca da televizyonun veya magazin gazetelerinin beğenileri daha da çok örnek alınmaya başlanıyor ve herkes aynılaşıyor. Her ne kadar renkler, sıcakkanlılık, seksilik, gösterişli bir görünüm DNA'mızda olsa da, bu kişiselleştirilmediği sürece özgün stilden bahsedemiyoruz."

ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler modada ne istiyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN