Haydan gelen huya değil halka gidiyor

Giriş Tarihi: 9.2.2013

İngiltere'de yaşayan bir milyoner, her gün sokağa çıkarak 10 kişiye 1000'er sterlin dağıtıyor. Tabii bir şartı var; talihliler bu parayı iyi bir amaç uğruna kullanmak zorunda. Peki sonra neler yaşanıyor?

Hiç beklemediğiniz bir anda elinize 500 bin sterlin (1 milyon 400 bin TL) geçse ne yaparsınız? İşi gücü bırakıp Karayipler'e mi taşınırsınız, yoksa kendinize yeni bir ev ve gıcır gıcır bir araba mı alırsınız? Peki sokağa çıkıp parayı hiç tanımadığınız insanlara dağıtmaya ne dersiniz? Londra'da yaşayan gizemli bir milyoner, işte tam da bunu yapıyor. Gerçek kimliğini açıklamak istemese de, hakkında bazı bilgilere sahibiz. Adının Chris olduğunu, evli ve iki çocuk babası olduğunu biliyoruz mesela. Parayı kazandıktan sonra işi gücü bırakıp, çocukluk hayalini gerçekleştirmek üzere 400 bin dolarlık bir uzay uçuşunda yer ayırttığı da bildiklerimiz arasında. Zaten yazımıza konu olan projesi de bu noktada başlıyor. "Bu kadar bencil olmamalıyım. Bu parayla insanlara yardımcı olmalıyım," diyen Chris, rezervasyonu iptal ediyor ve 100 bin sterlini kendine ayırdıktan sonra geri kalan bölümünü tanımadığı insanlara dağıtmaya karar veriyor. Bunun için önce We Are Lucky (Biz Şanslıyız) adlı bir site (we-are-lucky.com) kuruyor, ardındansa sokağa çıkarak 'nazik görünümlü' insanlara iyi bir amaç için kullanmaları şartıyla 1000'er sterlin vermeye başlıyor. Tabii kendi ülkesiyle de yetinmiyor Chris; New York'tan Cape Town'a pek çok şehrin sokaklarında aynı işlemi tekrarlıyor. Tabii seçtiği talihli yabancıları fotoğraflamayı ve onlarla iletişim halinde kalarak parayı nasıl harcadığını öğrenmeyi de ihmal etmeden. Bu girizgahtan sonra muhtemelen talihlilerin parayı nasıl harcadığını merak etmişsinizdir. Öyleyse birkaç hikayeyi paylaşalım.

Yongama, 26, Müzisyen, Cape Town
Evlenebilmek için sünnet oldum
Parayı alınca hemen sünnet oldum! Çünkü kabilemde evlenebilmek ve bir erkek olarak kabul görmek için sünnet şart. Daha önce ailem yoksul olduğu için operasyon parasını biriktirememiştim. Artık mutlu bir geleceğe ulaşma, çocuk sahibi olma şansım var.

Marco, 31, Mücevher İthalatçısı, Roma
Afrikalı çocuğun masraflarını üstlendi
Afrika'daki bir çocuğun ömür boyu tüm masraflarını karşılayacağım. Artık kendimi çok daha mutlu hissediyorum. Diğer yandan bazen düşünmüyor değilim; belki de bu mutluluğun sebebi, bir şeyler vermenin şanslı doğduğumuz için hissettiğimiz suçluluk hissini azaltmasıdır.

Nandy, 25, Makyaj Sanatçısı, New York
Yardımcımın torununu okuttum
Evimi temizleyen yardımcıma, torununun eğitiminde kullanması için yardım ettim. Her gün kızına destek olmak ve torununu okutabilmek için ter döküyor. Parayı aldığında öyle mutlu oldu ki, gözyaşlarını tutamadı ve 10 dakika boyunca benim için dua etti. Çok duygusal bir andı...

Noelia, 25, Öğrenci, Londra

Kriz mağdurlarına destek oldum
Bu günlerde herkesin paraya ihtiyacı olsa da elime geçen miktarı ülkem İspanya'daki kriz yüzünden en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak hale gelen arkadaşlarıma dağıttım. Bu para sorunlarını yalnızca kısa vadede ortadan kaldırmaya yetti, ama en azından borçlarını ödeyip, karınlarını doyurmayı başardılar.

Maaike ve Mike, 26, Öğrenci, Londra
Düğünümüzü şenlendireceğiz
Uzun süre düşündükten sonra, bu parayla yazın düzenlenecek düğünümüze paramız yetmediği için çağıramadığımız yakınlarımızı davet etmeye karar verdik. Böylece en mutlu anlarımızı, en sevdiğimiz kişilerle paylaşabileceğiz.

Lizzie, 37, Sivil Toplum Gönüllüsü, Colorado
Artık özgürce dolaşabilecek
Parayı kız kardeşimin sevgilisinin 35 yıldır multipl skleroz hastası olan annesi Gudrun'a verdim. Altı ay önce bacaklarını kırdığı için bir rehabilitasyon merkezinde kalıyor. Yakında taburcu olacak ve bu parayı tekerlekli sandalyesini modifiye etmek, daha özgürce dolaşmak için kullanacak.

Marina, 32, Festival Organizatörü, Londra
Altı yıl sonra sıcak bir duş
Önce iş arkadaşlarıma kokteyl ısmarladım, ardından da taksiciye 50 sterlin bahşiş verdim. Paranın geri kalanınıysa, 79 yaşındaki sanatçı komşum Gill'e vermeyi uygun buldum. Bir süre önce altı yıldır faturasını yatıramadığı için sıcak suyu olmadığını, yıkanmak için her sabah su kaynattığını öğrenmiştim.

Toy, 40, Ev Hanımı, Cardiff
Mücevher almaktan vazgeçtim
Doğruya doğru; bir yanım mücevher mağazasına gidip kendimi şımartmak istiyordu. Ama daha sonra mantıklı yanım ağır bastı ve parayı iyi bir amaç uğruna kullanmaya karar verdim. Yoksul Afrika ülkelerinde çocukların tedavisi için çalışan bir sivil toplum kuruluşuna bağışta bulundum. Paranın geri kalanınıysa çocuğumun geleceği için bir kenara ayırdım.

Flora, 32, Akademisyen, Londra
Sincapları kurtaracağım
Parayı üç sivil toplum kuruluşuna bölüştüreceğim. Bir bölümünü intihar oranlarını düşürmek için çalışan bir kuruluşa, bir bölümünü aile içi şiddeti azaltmak amacıyla faaliyet gösteren bir kuruluşa bağışlayacağım. Geri kalansa nesilleri tükenmekte olan sincapları kurtarmak için harcanacak.

Rosie, 16, Sanatçı, Devon
Sergi açıp, gelirini bağışlayacak
Sanırım parayı almak için seçilmiş en genç kişiyim. Bu hem heyecan hem de tedirginlik verici. Uzun süre düşündükten sonra, parayla geliri hayır işlerinde kullanılacak bir sergi açmaya karar verdim. Teması hayatımızı şekillendiren hatıralar olan sergiye, ailem ve arkadaşlarım da destek oluyor. Sergiyi düzenledikten sonra elde edeceğim geliri ihtiyaç sahiplerine bağışlayacağım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haydan gelen huya değil halka gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN