Fatih'teki kedilerin köşkleri var

Giriş Tarihi: 23.2.2013

İstanbul'un bol kedili semtlerinden Fatih'te, kedilerin rahatına diyecek yok. Hayvanlar Fatih Belediyesi'nin farklı noktalara bıraktığı 50 konforlu evden çıkmıyor. Hedef 100 kedi evi

Yolu düşenler bilir, İstanbul'un tarihi ilçelerinden olan Fatih, kedileriyle de ünlü bir semttir. Özellikle Fatih Camii etrafında kediler hiç eksik olmaz. Cami civarında ev sahibi edasıyla gerine gerine dolaşırlar, güneşli havalarda yayıla yayıla uyurlar. Genelde Fatih sakinleri de kedisever olduğu için rahatları yerinde olan kedilerin keyfini bir tek soğuk kış günleri kaçırır. Daha doğrusu kaçırırdı. Çünkü artık onların soğukta sığınabilecekleri lüks köşkleri var. Fatih Belediyesi, sokak kedilerinin imdadına yetişti ve ilçenin farklı noktalarına kurduğu kedi evleriyle onları koruma altına aldı. Üstelik belediye sadece onlara ev vermekle kalmayıp, kedilerin bütün ihtiyaçlarını karşılamayı tahahhüt ediyor. Öyle ki Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir "Kedilerin sadece lojistik desteklerini sağlamak değil, onların temel ihtiyacı olan yiyecek, içecek ve sağlık hizmetlerini de veriyoruz," diyor. İlk etapta ilçenin 24 farklı noktasına yerleştirilen kedi evlerinin sayısı 50'ye çıkarıldı. Projeyle ilgili çok güzel geri dönüşler alan ve kedilerin de mutluluğunu gören belediye, kedi evi sayısını 100'e çıkarmayı planlıyor. Özel ahşaptan yapılan dayanıklı ve konforlu evlere yerleştirilen kediler hem soğuk havalardan korunuyor hem de sağlıklı bir ortamda yaşama fırsatı buluyor. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, kedi evlerinin ilçedeki farklı noktalara ihtiyaç doğrultusunda konulduğunu belirtiyor: "Özellikle Fatih Camii çevresinde çok kedi var. Hayvanseverler mahallelerinde, sağda solda buldukları kedileri buraya getiriyor. Genelde de yemek artıklarını da koyuyorlardı. Zamanla kediler sahipsiz kalıyor. Yağmurda çamurda sıkıntı yaşıyorlar. Hem de yemeklerin rastgele dökülmesiyle bir çevre kirliliği oluşuyordu. Sadece Fatih Camii civarı değil, 50 bölge tayin ettik. Kedi evlerini oralara koyduk. Biz de belediye olarak zaten onların lojistik desteğini, mamalarını sağlayacağız. Zaman zaman ilaçlanacak, bu evlerin bakımı yapılacak. Kullanımı açısından örnek bir çalışma olduğunu düşünüyorum."

BAŞKAN HAYVANSEVER OLUNCA
Hayvanlara yönelik başka önemli projelere de imza atan Demir, özel yaşamında da gerçek bir hayvan dostu. Bir Sibirya kurduyla bir de kedisi var. Sokak hayvanlarına karşı duyarlı olan Demir, belediye olarak sokak hayvanlarına karşı sürekli proje ürettiklerini anlatıyor: "Yedikule Hayvan Barınağı'nda yüzlerce hayvanın bakımını üstleniyoruz. Gönüllü hayvan dostu vatandaşlarımızla tek yürek olup Fatih'teki kedi ve köpeklere gözümüz gibi bakıyoruz. Yakında tüm mahalle ve sokaklarımızda kedi evlerimiz olacak. Sokaktaki hayvanları aç ve susuz bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Sağlık durumu iyi olmayanları, geçici hayvan barınağına aktarıyoruz. Kedi ve köpek sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızı hayvan barınağımıza davet ediyorum. Hayvan sevgisi, psikolojik olarak rahatlatıyor. Ben de günün yorgunluğunu Sibirya kurdum Castor'la atıyorum."

MAMA ALIRKEN SOKAKTAKİLERİ DE UNUTMAYIN
Evdeki kedi ya da köpeklerimizin rahatı yerinde. Peki ya sokaktakiler? Evcil hayvan ürünleri satan internet sitesi evcilbesinleri. com, sokak hayvanlarına yönelik bir projeye imza atıyor. Evcil hayvanınız için mama sipariş ettiğinizde, sokak hayvanlarına verilmek üzere 300-400 gram'lık mama paketleri hediye ediliyor. Site yetkilisi Buğra Uslu, sosyal medya üzerinden aldıkları mesajlarda sokaktan veya barınaktan kedi ve köpek edinmek isteyen, ancak buna cesaret edemeyenlerin bulunduğunu gördüklerini söylüyor: "Onları cesaretlendirmek adına blogumuzda, barınaktan veya sokaktan sahiplenilen dostlarımızın yaşadığı ve yaşattığı değişimi yansıttık. Evcilbesinleri. com, hayvanseverlerin sosyal sorumluluk adına yaptığımız paylaşımlara artan ilgisini gördükten sonra onları da dahil edebileceğimiz bu proje fikri ortaya çıktı. Projemizde sipariş verilen her koliye sokak hayvanları (kedi ve köpekler için ayrı birer poşet mama) için hazırladığımız poşet mamalardan koyuyor ve çevrelerindeki sokak hayvanlarını doyurmalarını istiyoruz. Sosyal sorumluluk projemiz kısa süreli bir proje değil. Kullanıcılarımızın evindeki evcil hayvanlarına ürün alırken, ek bir masraf yapmadan çevrelerindeki sokak hayvanlarını da besleyebilme imkanı sunuyoruz."

KISA... KISA...

Acil yuva aranıyor
Sekiz yaşında, dişi Golden, kısırlaştırılmış, tüm aşıları var. Sağlık nedeniyle çok acil yuva aranıyor. Bilgi için tel: (0555) 986 97 30

Gözü görmüyor
Bir gözü görmeyen beş aylık, kısır, dişi, tekir kediye yuva aranıyor. Bilgi için tel: (0536) 989 80 74
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatih'teki kedilerin köşkleri var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN