Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvana eziyet cezasız kalmamalı!

Giriş Tarihi: 2.3.2013

Geçen yıl tecavüze uğrayan Ayşa adlı sokak köpeğinin duruşmas ı5, Mart'ta İstanbul Anadolu Adliyesi'nde görülecek. Köpeğe sahip çıkan hayvanseverler, duyarlı olan herkesi adliyeye çağırıyor

Aktivistlerin tüm çabalarına rağmen hayvanlara yapılan işkence sürüyor. Sahipli ya da sahipsiz hayvanlara eziyet eden, döven, tecavüz edenler, suçu ispatlansa bile elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Tıpkı geçen yıl tecavüze uğrayan Ayşa adlı sokak köpeğinin faili gibi... Olaydan sonra köpeğe sahip çıkan Tülin Palay Elmasoğlu ve ona destek veren sivil toplum örgütleri, köpeğe tecavüz eden sanığın ağır bir cezaya çarptırılması için çaba sarf ediyor. Sivil toplum kuruluşları da onu bu mücadelesinde yalnız bırakmıyor.

DAVAYA HEP BİRLİKTE KATILALIM
Ayşa'nın ilk duruşması, geçen yıl Kadıköy 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Tutuksuz yargılanan sanık Ş.Ş'nin katılmadığı duruşma bu yıl 5 Mart'a ertelendi. Aktivistler İstanbul Anadolu Adliyesi 31. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşma için duyarlı olan herkesi, saat 10.00'dan itibaren adliye önünde destek vermeye bekliyor. "Sessiz Kalmayalım! Tecavüze uğrayan köpeğin davasına hep birlikte katılalım," sözleriyle çağrıda bulunan Yeryüzüne Özgürlük Derneği'nin yaptığı açıklama şöyle: "Yaşadığı sokakta uyurken, zorla arabaya bindirilerek kaçırılan ve bedenine defalarca tecavüz edilen sokak köpeği Ayşa'nın duruşmasında tepkimizi ortaya koyacağız. Dernek olarak, adliye önünde, saat 10.30'da bir basın açıklaması yapacağız ve ardından saat 11.00'deki duruşmaya katılarak davaya müdahillik talebimizi mahkemeye ileteceğiz. Haklara duyarlı tüm kesimleri, basın açıklamasına katılmaya ve duruşmayı izlemeye, dayanışmaya çağırıyoruz."

FETHİYE'DE TECAVÜZCÜYE 10 AY HAPİS
Tecavüze uğrayan sokak köpeği Ayşa'nın duruşmasından önce emsal teşkil edecek bir karar Fethiye'den geldi. Fethiye'de yaşayan yabancı uyruklu bir kadın, kaybolan Husky cinsi köpeğini ararken, yan komşusu olan villadan köpeğinin seslerini duydu. Polise haber veren kadın, polis ve çilingir eşliğinde kapının açtırılmasını sağladı. Ekipler, mali müşavir M.D'yi Husky cinsi köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakaladı. Köpeğin tecavüze maruz kaldığı, veteriner hekimce onaylanınca, olay adliyeye sevk edildi. Hakim, köpeğe tecavüz eden mali müşavir M.D'nin 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

BOLLUCA'DAN.
Üzgün Rottweiler
Bolluca Barınağı'ndaki bu dişi Rottweiler cinsi köpek, çok şaşkın ve üzgün. Muhtemelen evden sokağa atılmış. Onu sahiplenmek isterseniz, (0532) 740 78 07 numaralı telefonu arayın.

Patisini kesmişler
Bu sevimli Golden Retriever'ın patisini kesip ormana atmışlar. Şimdi Bolluca Barınağı'nda. Ona evinizi açmaya ne dersiniz? Bilgi için tel: (0532) 740 78 07

Dünya tatlısı yavru
Henüz iki aylık, dişi, çoban köpeği kırması, çok sevimli ve iyi huylu. Veterinerde. Bakımları yapıldı. Onu sahiplenmek için (0533) 429 48 37 numaralı telefonu arayın.

İyi huylu Rottweiler
Çok iyi huylu, erkek. Harika bir bahçe köpeği olur. Çok sevecen ve korumacı. Onu sahiplenmek isterseniz (0533) 429 48 37 numaralı telefonu arayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvana eziyet cezasız kalmamalı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN