Dünyada yeni sezon tamam, sıra İstanbul'da

Londra, Paris, Milano ve New York Moda Haftaları sona erdi. Beklenen İstanbul Moda Haftası öncesinde sektörün devlerinin son koleksiyonlarını sizler için derledik

Bu yıl sekizinci sezonuna hazırlanan İstanbul Moda Haftası, New York Moda Haftası gibi dev bir organizasyonu da düzenleyen IMG şirketi tarafından yönetiliyor. Şirketin deneyimli yönetici kadrosunun yanı sıra Mercedes Benz gibi önemli bir sponsorun da desteğiyle ilk defa lokal olmaktan çıkıp, tasarımcılarımızla dünya arenasında gövde gösterisi yapmaya hazırlandığımız bu günlerde, soru şu: Türkiye'den dünyanın ilgisini çekebilecek kalibrede isimler çıkartabiliyor muyuz? Şimdiye kadar tasarımcıların bütçe yetersizlikleri, yönetimin sorumlu olduğu aksaklıklar ve İstanbul'a doğru dürüst mankenler getirilmemesi gibi sebeplerden parlayamadıkları iddiası doğru mu? Yani aslında iyi tasarımcımız vardı da, biz mi pazarlayamıyorduk? Bu sorunun cevabını, salı günü başlayacak ve beş gün devam edecek olan moda haftası boyunca gelen tepkilerle ölçeceğiz. Sayfada, New York, Londra, Milano ve Paris moda haftalarının yıldız isimlerini ve dünya basınının gözlerini kamaştıran koleksiyonlarını görebilirsiniz.

Paris Moda Haftası

Chala yan
: Hüseyin Çağlayan'ın sıradanı özel kılabilme ve hayali kumaşa dökebilme yeteneği, tasarımcının kanıtlanan dehasının bu sezon öne çıkan öğeleriydi.

Balen cIaga :
Tarihin en yetenekli modacılarından Christobal Balenciaga'nın kendi adını taşıyan moda evi Balenciaga'da, bu sezon ilk defa koleksiyon sergileyen New York çıkışlı Alexander Wang, kimsenin yüzünü kara çıkartmadı. Her ne kadar, defilesinden önce tasarımcıların klişe sözü olan "Markanın özüne dönüyorum," lakırdılarından kendini soyutlayamasa da, Wang'ın geçmişten referans alan modern çizgileri, Balenciaga'nın bu yeni modacıyla daha da ileriye gideceğini belgeledi.

CelIne
: Paris Moda Haftası'nda koleksiyon sergileyen Celine markasının baş tasarımcısı Phoebe Philo, geçtiğimiz sezonlara damgasını vuran hamilelik sonrası rahatlığından kurtulmuş ve dolayısıyla kürklü terliklerini çıkartıp, modanın ışılıtısına geri dönmeye karar vermiş. Açık gri ve beyazın hakim olduğu Celine koleksiyonunda yine vücudu sarmayan ama aynı zamanda kadın figürüne, doğallık ile çekicilik arasında vurgu yapan kesimler hakimdi.

ChrIStIan DIor
: Dahi tasarımcı John Galliano'nun koltuğuna oturmasının üzerinden henüz iki hazır giyim sezonu geçmesine rağmen, Raf Simons'ın etkisi ve kimliği Dior markasının üzerine sindi bile. Tasarımcının hiçbir zamana ait olmayan elitist kadınlarından daha uzun süre göreceğimizi tahmin ediyoruz.

Londra Moda Haftası

Tom Ford: Artık yeteneğini, hatta üzerinden milyon dolarlar kazanılabilir koleksiyonlar tasarlama gücünü tartışmıyoruz. Tom Ford'un ikonik parçalardan hazırladığı 2013 sonbahar- kış koleksiyonu, sosyal medya ve fotoğraflarla daha da sağlam bir temele oturdu.

Peter PIloto :
Geçtiğimiz sezon, kumaş üzerine yapılmış baskılarıyla pek çok tasarımcıya ilham veren Pilotto koleksiyonu, bu sezonda da dominant ve çekici. Pilotto'nun tasarımlarının, daha uzun süre kadınların arzu nesnesi olarak kalacağı tescillendi.

Mary Katrantzou :
Londra Moda Haftası'nın medarıiftiharı olan Katrantzou'nun sayfada yer almasının nedeni, Türk tasarımcılara, yeni nesil baskı ve fütüristik kesimlerin uygulanabileceğini göstermek. Katrantzou dünya moda sahnesinde bu iki önemli unsuru hakkıyla uygulayabilen az sayıda kişiden biri.

New York Moda Haftası

VIctorIa Beckham: Dünün Spice Girl'ü Victoria Beckham, artık moda sahnesinin en önemli oyuncularından. Markasının arkasında Rouland Mouret'nin olduğu söylentisinin artık açıkça konuşulduğu Victoria Beckham'ın, New York Moda Haftası'nda gösterdiği koleksiyonu, dönemin eğilimini sergileyen erkeksi feminenliği yansıtıyordu.

Milano Moda Haftası

Versace: Tüm dünyayı kasıp kavuran 1990'ların ruhu, bu dönemde zirvesini yaşayan İtalyan moda devi Versace'nin koleksiyonuyla lüks modaya taşındı. Donatella Versace, markasının farkını, canlı renkler, şuh kadınsılık ve seksi çağrıştıran lateks dokulu kumaşlarla gösterdi.

Dolce&Gabana :
Uzun süredir özüne, Sicilya'ya dönen İtalyan tasarımcıların yeni koleksiyonu, dünya basınında en çok yer alan tasarımlardan oldu. Bunun sebebi, defilede sergilenen her bir parçanın üzerine konulan işçilikti.

Prada:
Milano Moda Haftası'nı anlatıp, dünyanın en iyi bilinen markalarından biri haline gelen Prada'yı es geçmek olmaz. Markanın tasarımcısı Miuccia Prada, koleksiyonunda yine bilineni yepyeni bir sunumla, giyilebilir ve hafif abartılı bir tonda sundu. Koleksiyonunu 'Zengin ile fakirin birleşmesi' sözleriyle tanımlayan tasarımcı, bir süredir hayatımızda olan kloş ve kalem etekleri, kendi diliyle sokak stiline dönüştürdü
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyada yeni sezon tamam, sıra İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN