Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otellerin yeni konuğu klasik müzik

İstanbul'da son trend otellerde klasik müzik akşamları düzenlemek. Şehrin salon eksikliğini karşılayan otel konserlerine ilgi büyük

Giriş Tarihi: 16.3.2013
İstanbul gibi büyük ve canlı bir metropolde konser salonlarının azlığı, alternatif mekan arayışlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle klasik müzik camiasında bu ihtiyaç çok daha fazla hissediliyor. Pop, rock gibi türlerde müzik yapan gruplar için gece kulüpleri ve barlar çare olsa da klasik müziğin dinlendiği mekanların kendine özgü bazı şartları var. Bunların başında da şüphesiz sessizlik ve akustik geliyor. Son zamanlarda oda müziğinin keyifle dinlenebileceği mekan arayışındaki boşluğu İstanbul'un sanata yakın otelleri karşılamaya başladı. Istanbul Martı Hotel'in Lila Müzik'le yaptığı işbirliği sonucu geçtiğimiz günlerde piyanist Gülsin Onay bir konser verdi. Konser sonrasında da müzik yazarı Aydın Büke, sanatçıyla müzik söyleşisi gerçekleştirdi. Nişantaşı'ndaki Sofa Hotel'de klasik müzik dergisi Andante'nin Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali'nin bu ay başlattığı Hallarts konserleri ise renkli grupları ve konser programlarıyla şimdiden klasik müzik çevrelerini otele çekmeye başladı.

Serhan Bali (Andante Genel Yayın Yönetmeni):

Alternatif mekanlar bulmalıyız
Nişantaşı'ndaki Sofa Hotel'de bu ay başlayan klasik müzik akşamlarınıdüzenleyen Andante dergisinin genel yayın yönetmeni Serhan Bali, klasik müzikte son dönemde konser verilen mekanların çeşitlendiğini anlatıyor: "İstanbul'da klasik müzik icrası için mekan bulmakta zorlanıyoruz. Sıkıntı, oda müziği konserleri düzenlemeye kalktığınızda daha da büyüyor. Batı'da birlikte müzik yapmanın temeli sayılan oda müziği alanı, ülkemizde yıllardır ihmal edildikten sonra şu yakınlarda dinleyicilerimizin ilgi alanına girmeye başladı. Türk izleyicisi, oda müziğinin sunduğu güzelliklerin tadını başta Süreyya Operası ve Boğaziçi Üniversitesi'ndeki Albert Long Hall olmak üzere birkaç mekanda verilen düzenli konserler sayesinde çıkarıyor. Ama İstanbul gibi büyük bir şehirde az sayıdaki mekanda verilebilen oda müziği konserleri, büyüyen talebi karşılamıyor. Bu, çok gecikmiş ama 'Hele şükür,' dedirten bir gelişme. Oda müziğiyle dinleyicisini buluşturacak alternatif mekanlar bulmalıyız. Oteller bu amaç için kullanılabilir. Nişantaşı Sofa Hotel'in içindeki Hallarts adlı şık mekan genişliği, ışık düzeni, akustiği, 'art otel' kimliğinden kaynaklanan resim galerisi dekoru, klasik müzik icrasına uygun bir ortam sunuyor. Oda müziğinin kökeni aslında evde yapılan müziktir. Biz de bu ev sıcaklığını mekanımıza taşıyabilmek için konser öncesinde ve arada minik atıştırmalıklarla içecek servis ediyoruz. Hallarts'ta 6 Mart'ta düzenlediğimiz ve büyük beğeni toplayan konserimizde, herhangi bir oda müziği konserindense Doğu-Batı temasının işlendiği bir dinleti sunduk. İstanbul artık dünyanın gözlerini üzerine diktiği önemli bir sanat merkezi. Doğu'nun klasik tınıları ve bunların Batı müziğiyle etkileşimler, global klasik müzik camiasında da ilgi görmeye başladı. Sofa Hotel'de 19 Mart'ta da Neşet Ruacan ve grubundan caz yorumları dinleyeceğiz."

Sedat Nemli (Martı Istanbul Hotel Genel Müdürü):

Şehre konser salonu kazandırmak istedik
Sedat Nemli, otel olarak amaçlarının şehrin kültür ve sanat dinamiğine katkıda bulunmak olduğunu söylüyor: "Ünlü tasarımcı Zeynep Fadıllıoğlu tarafından tasarlanan Martı Istanbul Hotel'de Kutluğ Ataman, Devrim Erbil gibi ünlü sanatçılarımızın eserleri de yer alıyor. Ayrıca İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ile yaptığımız işbirliğiyle vakfın 2013 yılı film, caz ve müzik festivalleri'nin konaklama sponsoru olduk. Klasik müzik severlere şehrin kalbinde yeni bir konser mekanı kazandırmak istedik ve Lila Müzik işbirliği ile Martı Istanbul Hotel'de klasik müzik akşamları projesini hayata geçirdik. Her ay ünlü bir klasik müzik sanatçısının dinletisine ve ardından da sanatçıyla yapılacak müzik sohbetine ev sahipliği yapmayı hedefliyoruz. Bu ay ünlü piyanist Gülsin Onay ile başladığımız etkinliklerimiz, sadece mart ayına özel, ay başı ve sonu olmak üzere iki konser şeklinde kurgulandı. 21 Mart'ta düzenlenecek gecede piyanist Emre Şen sahne alacak ve radyo programcısı Ali Pınar, sanatçıyla Chopin'in eserleri hakkında bir sohbet yapacak. Nisan ayı programında ise 23 Nisan Çocuk Bayramı nedeniyle piyanist Birsen Ulucan ve Sıcak Çikolata Sınıfı sahne alacak. Otelimizdeki ilk konsere gösterilen ilgi beklediğimizin de üstündeydi. Bu da aslında ciddi bir ihtiyacı karşıladığımızı ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otellerin yeni konuğu klasik müzik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN