Oyuncu Gürkan Uygun: Konservatuvarlı olduğum bilinmiyor

Giriş Tarihi: 16.3.2013
- Sizin canladırdığınız karakter nasıl biri? Siz nasıl bir hazırlık yaptınız?
- Benim canlardırdığım karakter Çanakkale'ye savaşmak üzere giden isimsiz bir kahraman. O dönem yaşananları anlayabilmek için araştırma yaptım. Şehitliği, müzeyi gezdik. İster istemez orası insana çok farklı duygular veriyor. 17 yaşındaki birinin mezar taşını görüyorsunuz, bu birçok kitaptan daha çok etkiliyor. Sadece hazırlanan oyuncuyla da olmuyor, böyle bir işte sanat gruplarına da büyük iş düşüyor. Onlar bire bir kullanılan mataraları getiyor mesela. Ona dokunmak bile ayrı bir his veriyor.

- Seyirci neden gidip bu filmi izlesin?
- İsimsiz kahramanların hikayelerini izlemek için izlesinler bence. Bazı duygulardan gidip hamaset yapmıyoruz. Her iki cephede yaşanan duyguları, bir parça tarihi bilgilerin ışığında anlatıyoruz. Temposu, duygusallığı olan, ilişkileri iyi kurulmuş bir iş. Şimdi böyle kahramanlıklar yok, şimdi ekmek aslanın ağzında hayatta kalmak bir kahramanlık. Muhsin çok zıt bir karakterdi benim daha önceki oynadığım role nazaran. Denemek istedim ve hikayeyi çok beğendim. Bir köylüyü oynamak istedim, köylü olmak bildiğim durumlar. Bu rolü çıkartabileceğime karar verdim.

- Memati'yi unutturma gibi bir derdiniz var mı?
- Onu unutturma şansım yok. Böyle bir şeyi de denemem, buralara gelmemi sağlayan bir roldü. Her zaman benim içimdeki yeri ilk sırada olacaktır. 40-50 yıllık oyunculara baktığınız zaman onların hayatında da böyle bir ya da iki unutulmayan karakter vardır. Ben bir tanesini yakaladım, ikinciyi de yakalarsam ne şanslıyım. İlk zamanlar 'Ne yapacağım, nasıl unutturacağım?' paniğim ve çabam vardı, ama artık öyle düşünmüyorum. Unutulmasın Memati, çok güzel bir karakterdi.

- Uzun soluklu bir işte rol almanın dezavantajları neler?
- Çok uzun süre aynı rolü canlandırınca bir-iki sene çaba harcıyorsunuz. Sonrasında kendinizi yenileme şansınız olmuyor. Performans mesleklerinde antrenman yapmadığınızda yetileriniz sizi terk etmeye başlıyor. Çanakkale filminde de öyle oldu, 10 günlük sürem vardı. Dedim ki, 'Mümkünse bir ay isterim.' Nasıl çalıştığınızı unutuyorsunuz, o kadar uzun süre bir karakteri canlandırınca. Çalışırken bir sürü acemilik çektim.

- Konservatuvar mezunusunuz. Ama bunu bilmeyen çok kişi var...
- Evet. Kurtlar Vadisi'ndeki kadronun geneli konservatuvarlı değildi, bu nedenle ben de öyle algılandım. Sadece sokaktaki insanlar değil, oyuncu arkadaşlarımın çoğu benim konservatuvarlı olduğumu bilmez.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyuncu Gürkan Uygun: Konservatuvarlı olduğum bilinmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN