Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Festival başlıyor: Peki neler görelim?

Yeni bir festival başlıyor. Yani sinema tutkunları için bir büyük bayram. Bunca film arasından neleri seçelim? Çoğunuz seçimini yapmıştır, ama kararsızlar için kuşbakışı bir yaklaşım getirmeye çalışacağım.
Altın Lale:
14 filmden, özellikle Fransız Laurent Cantet'nin New York'ta çektiği Can Ateşi, Fransız Bruno Dumont'un ünlü kadın heykeltraşın trajik öyküsünü anlattığı Camille Claudel, Kazak yönetmeni Darezhan Omirbayev'in Suç ve Ceza uyarlaması Öğrenci, İranlı Cafer Panahi'nin Berlin 2013 senaryo ödüllü Perde, ABD'den Yaron Zilberman imzalı müzik filmi Son Konser. Ayrıca Macar filmi Bayanlar ve Baylar tüm nostaljik sinefiller için...
Sinemada İnsan Hakları:
Kendi içinde yarışmalı bu bölümde, Filistin sorunu üzerine İnşallah, Lübnan gerçekleri üzerine Dünya Bizim Değil, Bosna savaşı üzerine Kesişen Hayatlar, Afganistan'ın ilk Oscar adayı olan Sabır Taşı, Oscar'lı Danis Tanoviç'in son Berlin'de çifte ödüllü Bir Hurdacının Hayatı gibi ilginç filmler var.
AKBANK Galaları:
Festivalin ana sponsoru Akbank'ın geleneksel galaları, bu yıl Nişantaş City's sinemalarına alındı. Açılış filmi olan Pedro Almodovar'ın Aklımı Oynatacağım; Danimarkalı Susanne Bier'in Sadece Aşk; Koreli Park Chan- Wook'un ilk Amerikan filmi Lanetli Kan. Hepsi ABD'den gelen ilginç filmler: Richard Linklater'in Yunanistan'da çektiği Geceyarısından Önce; Alex Rubin'in internet'in hayatımızdaki yerini tartıştığı Disconnect; Gus van Sant'in çevre sorunlarına el attığı Kayıp Umutlar. Fransa'dan da üç ilginç film var: Costa Gavras'ın Kapital; François Ozon'un Başka Bir Hayat ve Anne Fortaine'in Avustralya'da çektiği çarpıcı Yasak Aşk. İngiliz Neil Jordan'ın yeni vampir filmi Bir Vampir Hikayesi de kaçırılmaz gözüküyor.
Ustalar:
Bu bölümde 103 yaşındaki Portekizli Manoel de Oliveira'nın Gebo ve Gölge, Fransa'dan 92 yaşındaki Alain Resnais'nin son başyapıtı Henüz Bir Şey Görmediniz, İtalya'dan Marco Bellocchio'nun ölme hakkı üzerine Uyuyan Güzel var. İngiltere'den üç usta, üç film: Peter Greenaway'in yine resim sanatını kullandığı Goltzius ve Pelikan Kumpanyası; Mike Figgis'in gizemli aşk filmi Gördüğüne İnan; Ken Loach'un emek üzerine belgeseli 45 Ruhu. Almanya'dan Margarethe von Trotta Hannah Arendt'de, Sırbistan'dan Goran Paskaljevic ise Gün Doğarken'de Nazi suçlarına dönüyorlar.
Dünya Festivallerinden:
Bu bölümün 23 filmi arasında ABD'den Jeff Buckley'den Sevgilerle, İngiltere'den Yarım Kalan Şarkı ve Dustin Hoffman'ın ilk yönetmenlik denemesi olan Dörtlü, müzik üzerine filmler. Fransa'dan Renoir ise babaoğul Renoir'lar üzerine: Ressam Auguste-sinemacı Jean Renoir. İspanya'dan Fernando Trueba, savaş ve sanat ikilemine siyah-beyaz iddialı bir filmle katılıyor: Sanatçı ve Modeli. Norveç'ten bu yılın 5 Oscar finalistinden olan Kon-Tiki, İzlanda'dan her daim yaratıcı Baltazar Kormakur'un Kuzey Denizi serüveni Derin Sular, Romanya'dan Berlin 2013 birincisi Çocuk Pozu görülmeli. Mısır'dan Çatışmadan Sonra ve İsrail'den Zeytin bizim bölgemiz için önemli. Çin'den duygusal aşk ve müzik filmi Kalbimdeki Işık ve Filipinlerden yaşlılık ve eşcinsellik üzerine Byakaw da görülebilir.
Yeni Bir Bakış / Mayınlı Bölge:
Bu bölümde Hint filmi Hamallar, Kanada filmi Karakuş, Meksika filmi Lucia'dan Sonra, Pakistan filmi Nur özellikle ilginç gözüküyor. Mayınlı Bölge'de Avusturyalı Ulrich Seidl'in hayli ün yapan Cennet Üçlemesi var: sırasıyla Aşk, İnanç ve Umut. En azından bir göz atmalı. Kore'den hayli sert gözüken Yük, Yunanistan'dan ise deneysel ve şiirsel Kuş Yemi Yiyen Oğlan var.
Antidepresan, Kadın Hikayeleri, Reygades:
İlk bölümdeki Montreuil Kraliçesi, Zıt Kardeşler, Erkek Aklı, Garip Turistler, Eyvah, Kutsal Dörtlü, Salyangozlar ve İnsanlar gibi filmlerin hepsi kendine göre 'matrak'. Kadın öykülerinden Telekız, Bir Kadının Gözyaşı ve Bir Hayalimiz Vardı göze çarpıyor. Çağdaş sinema ustası Meksikalı Carlos Reygades'ın çılgın ve yaratıcı sineması tanınmaya değer.
Kaçırılmaması gerekenler:
Bu yazıyı 20 filmlik en iyiler listemle bitiriyorum: Camille Claudel/Öğrenci/Son Konser/ Bayanlar ve Baylar/Bir Hurdacının Hayatı/ Aklımı Oynatacağım/Lanetli Kan/Yasak Aşk/Bir Vampir Hikayesi/Geceyarısından Önce/ Başka Bir Hayat/Gördüğüne İnan/ Henüz Birşey Görmediniz/Dörtlü/Derin Sular/ Çocuk Pozu/Kon Tiki/Cennet Üçlemesi/ Lizbon'a Gece Treni/ HipPnozcu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festival başlıyor: Peki neler görelim?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN