Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geveze ve matrak katiller

Giriş Tarihi: 23.3.2013
İngiliz yönetmen Martin McDonagh'ı üne kavuşturan In Bruges/Brüj Kentinde adlı filmi görememiştim. (Bizde oynamadı, DVD'sini ise henüz izleyemedim.) Ancak aynı ölçüde iddialı bu ikinci filmi için 'orta karar' diyebilirim. Film bir gangster komedisi, bu türe kara komedi de diyorlar. Los Angeleslı bir grup arkadaş, ana kahraman olan ve aynı adlı bir senaryo yazmaya çabalayan Martin'in çevresinde dolanır dururlar. Bunlardan Billy ve Hans, zenginlerin köpeklerini çalıp sonra ilan edilen ödülü alarak geçimlerini sağlamaktadır. Günün birinde acımasız gangster Charlie'nin kanişini çalmak gafletinde bulununca, ekibin başı derde girer. Yönetmen, içinden geldiği İrlanda kültürüne dayalı komedi anlayışını ilk filmine kıyasla sanırım daha da geliştirmiş. Uzun diyaloglara, şiddeti de dışlamayan kapkara bir mizaha ve parmak ısırtan oyuncu performanslarına dayanıyor film... Ancak kimi sahneler gerçekten güldürse de, kimileri uzuyor ve sarkıyor. Aranan incelik, baştan sona mevcut değil.

ZENGİN KADRO
Üstelik film açıkça referanslarını ele veriyor. Başta Tarantino'yu, Guy Ritchie ve Coen kardeşleri anmamak elde değil. Özellikle Hollywood'da ve suç dünyasının yanı başında senaryo yazma motifi, kardeşlerin başyapıtı Barton Fink'i akla getiriyor. Müzikçileri de ortak: Carter Burwell... Kadro ise çok zengin ve yine bir Tarantino filmi gibi kimi kült oyuncuları kullanıyor. Farrell- Walken- Harrelson- Rockwell dörtlüsü, görkemli bir gösteri sunuyorlar. Yanı başlarında Harry Dean Stanton'dan Tom Waits'e, Gabourey Sidibe'den Olga Kurylenko'ya eskiyeni değişik filmlerdeki varlıkları aklımızda çakılı kalan oyuncular var. Ve sanırım hepsi keyifle izlenecek.

YEDİ PSİKOPAT
(Seven Psychopaths) **

Yönetim ve senaryo: Martin McDonagh Görüntü: Ben Davis Müzik: Carter Burwell Oyuncular: Colin Farrell, Sam Rockwell, Christopher Walken, Woody Harrelson, Abbie Cornish, Harry Dean Stanton, Gabourey Sidibe, Zeliko İvanek, Tom Waits, Olga Kurylenko / Amerikan filmi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geveze ve matrak katiller
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN