Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rengarenk ışıkların ülkesi: Anadolu

Doğa fotoğrafçısı ve belgeselci Cemal Gülas'ın, yıllar boyunca Anadolu'nun farklı yörelerinde çektiği fotoğraflar Işıkların Ülkesi adıyla kitaplaştı

Cemal Gülas ünü Türkiye sınırlarını aşmış bir doğa fotoğrafçısı. Bunu biraz da kimsenin çıkmadığı yerlere çıkıp, kimsenin girmediği yerlere girmesine borçlu. Atlas dergisinin kurucularından. Bugüne kadar sayısız dergi ve gazete yazısı yazdı. Sergiler açtı, televizyon belgeselleri yaptı ve kitap hazırladı. Son kitabı Işıkların Ülkesi geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı.

FOTOĞRAF, IŞIKLA YAZILMIŞ YAZIDIR
Işıkların Ülkesi bir bakıma Gülas'ın 1997 yılında yayımladığı Bulutların Ülkesi'nin devamı niteliğinde. Her iki kitap da iki farklı yazı türüyle tamamlanıyor. Gülas'ın deyimiyle "Işıkla yazılmış yazılar" olan fotoğraflardan ve kalemle yazılmış yazılardan. Gülas'ın bir özelliği de objektifini teknolojinin değiştiremediği hayatlara yöneltmesi. Ve sizi fotoğrafla sınırlamıyor, sayfalara izlenimlerini aktaran notlar düşüyor. Dolayısıyla kitap "Yaşanmışlığın parçaları ve ömrün damıtılmışlığı," haline geliyor. Gülas'a kitabın adını neden Işıkların Ülkesi koyduğunu soruyorum. "Anadolu dediğimiz coğrafya, tarih, insan hepsinin bir araya gelip oluşturduğu bir seramonidir aslında. O seramoninin ses ve ışık olarak yansımasının sonucunda ben yansıyan ışıkları toplayarak bir kutuya hapsedip zamanı geldiğinde insanlarla paylaşıyorum. Birincisi, bu kitapta Anadolu'dan yansıyan ışıklar olduğu için Işıkların Ülkesi. İkincisi, ışığın aydınlatıcı gücü olduğu için. Üçüncüsü ise, Anadolu'nun dünya için bir ışık mucizesi olduğuna inandığım için." Cemal Gülas kitabında gittiği yerlerde karşılaştığı insanlarla olan konuşmalarını ve gözlemlerini de anlatmış. Kitapta hikayelerini anlattığı insanları nasıl seçiyor acaba? "İnsanları ben seçmem, insanlar beni seçer. Bazısı nasibini alır, nasibini bırakır. Bazısı ketum gelir, ketum gider. Bazısı abad eder, bazısı berbat eder. Ama tüm edenler geride bir iz bırakır ve dolayısıyla seçilmiş olur." Bu albüm kitaptan beklentisini ise şöyle açıklıyor fotoğrafçı yazar: "Görüp hissetiklerimi, diğer insanların da görüp hissedebilmelerini istedim. Gördüklerimi toprağı kazarak çıkarmadım; ortadaydı zaten, orada görmediler de bu kitapta nasıl görecekler diye düşünmeden bir kişi dahi olsa Anadolu ile ilgili farklılık yaratabilecekse benim için beklenti budur. Böylece bayrağı biri daha devralmış olur ve Anadolu'nun bu güzelliklerinin sancaktarları çoğalır." Meraklıları, CG Yayınları tarafından basılan bu kitaba yayınevinin www.cgsanatyapim.com.tr adresinden ulaşabilirler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rengarenk ışıkların ülkesi: Anadolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN