Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem imajınızı hem bedeninizi güçlendiriyor

Tasarımcı Hüseyin Çağlayan, Mavi için hazırladığı koleksiyona, bedenimizi güçlendirmek adına özel eklemeler yaptı. Bu kıyafetler, estetikle teknoloji işbirliğinin ulaştığı son nokta

Dünyanın en saygın tasarımcılarından biri olan ve koleksiyonlarını Chalayan markasıyla Paris'te sergileyen Hüseyin Çağlayan'ın Mavi ile girdiği işbirliğinden çıkacak sonucu bekliyorduk. Tasarımcının imzasını taşıyan herhangi bir kıyafete, lüks segment parası ödemeden sahip olma fikri yeterince cazip olduğundan, ne yapsa kabulumüz olacaktı ama Hüseyin Çağlayan yine kendinden beklenilenin çok üzerinde bir koleksiyonla çıktı karşımıza. "Jean'i ikinci deri olarak görüyorum," diyen tasarımcının koleksiyonu; iyi tasarım, usta işçilik ve teknolojik kumaşların yanı sıra insan bedenini güçlendirmeyi de vaat ediyor. Mavi'yle bir sezonluk olan anlaşmasını uzatmasını ümit ettiğimiz Çağlayan, beş yıl kreatif danışmanlık yaptığı Puma deneyimine ek olarak beden, kemik ve kas yapısı üzerine yaptığı çalışmaları da koleksiyona yansıtmış. Koleksiyonu tasarımcıdan dinledik.
- Mavi ile işbirliğiniz nasıl başladı?
- Sekiz ay önce anlaştık. Bu işbirliğini kabul etmemin sebeblerinden biri, ilgilendiğim konuları denim kumaşıyla hayata daha kolay geçirebilecek olmamdı. Fizyoterapistlerin kasları güçlendirmek için kullandıkları teknikleri inceledim. İnsan vücunda desteklenmesi gereken önemli noktaları belirleyip, oralara yoğunlaştım.
- Yeni bir kumaş, yeni firma ve yeni teknikler. Sizi bu süreçte en çok ne zorladı?
- Tasarımları sade bir hale getirmek, yani fazlalıkları çıkartıp, vermek istediğim mesajı minimumla sunmak zorladı.
- Teknolojiyle her zaman ilgilendiniz. Mavi size bu konuda ne gibi katkılar sundu?
- Koleksiyonu hazırlamam için bana önerilen kumaşlar, teknolojik açıdan çok yüksek kalitedeydi. Denimler üç boyutlu esneme kabiliyetine sahip. Vücudu kaldırmak, sarkmaları engellemek için gereken bölgelere eklemeler yaptık.
- Bir tasarımcı olarak insan vücudundan memnun olmadığınız için mi böyle işlere giriştiniz?
- Memnuniyetsizlik değil ama güven artırmak için çalıştım. Ben zaten tasarım işine, kadınların kendilerini güçlü hissetmeleri için girdim.
- Dünyadan Türkiye'ye baktığınızda, çalıştığınız firmaların global değerlerle yönetildiğini düşünüyor musunuz?
- Diğer markaları bilemem ama Mavi kesinlikle global bir firma. Hatta pek çok markayla işbirliği yapmış bir tasarımcı olarak söyleyebilirim ki, pek çoklarından daha profesyonel, Ar-Ge'ye, teknolojiye daha büyük yatırımlar yapan bir şirket.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hem imajınızı hem bedeninizi güçlendiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN