Sosyal içiciyiz biz !

Erkeklerden ziyade kadınlar seviyor. Dünyada en çok Amerikalılar, Türkiye'de ise Egeliler tüketiyor. Batılılar uyanmak için, Doğu'da ise sosyal ortamları ısıtmak için içiliyor. Dünyanın ilk çözünebilir kahvesi Nescafe, 75. yılını kutluyor

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Milli içeceğimizin çay olmasına rağmen, kahve, daha doğrusu Türk kahvesi, ülkemizde daha köklü bir geleneğe sahip. Ancak zamanla kahve ikinci plana atıldı, sohbet eşlikçisi haline geldi. Derken Türkiye, 1984'te dünyanın ilk çözünebilir kahvesi Nescafe ile tanıştı. Pazara ilk sunulan marka olduğu için zaman içinde tüm çözünebilir kahveler bu isimle anılır oldu. Biz henüz 1980'lerde tanımış olsak da, çözünür kahve bundan tam 75 yıl önce icat edildi. 75. yılı vesilesiyle, Nestle'nin fabrikalarından birinin bulunduğu İsviçre -Obre'ye gerçekleştirdiğimiz ziyaretle 'A'dan Z'ye kahve hakkında her şey'i öğrendik...

BORSA ÇÖKTÜ, KAHVE ÇÖZÜNÜR OLDU
1929'da Banque Française et Italienne pour l'Amerique du Sud (Güney Amerika için Fransız ve İtalyan Bankası), Nestle'yi ilginç bir işle görevlendirdi. Wall Street'in çöküşü ve kahve fiyatlarının dibe vurmasının sonucunda bankanın Brezilya'daki depolarında yüklü miktarda satılmamış kahve bulunuyordu. Bu stokların çözünebilir kahve küpleri haline getirilmesi istendi. Kimyager Dr. Max Morgenthaler liderliğindeki ekip, yedi yıl süren araştırmalar sonunda cevabı buldu. Dünyanın ilk çözünür kahvesi Nescafe, 1938'de İsviçre'de piyasaya sunuldu.

PAPA ŞEYTAN İCADI DEDİ
Petrolden sonra dünyanın en büyük ikinci ticari malı.
Yılda 44 milyon çuvalla Brezilya, dünyanın en büyük kahve üreticisi.
En çok kahveyi Amerikalılar tüketiyor: Günde 400 milyon fincan.
İçinde iyi ve kötü olmak üzere iki çeşit yağ bulunuyor. İyi yağlar sağlığa faydalıyken, kötü yağlar ülser ve başka mide rahatsızlıklarını tetikleyebiliyor.
Sade kahvenin hiç kalorisi yok.
İki tip kahve çekirdeği bulunuyor: Robusta ve Arabica. Robustalar, Arabica çekirdeklerine göre iki kat daha fazla kafein içeriyor.
Olgunlaşması beş yıl süren kahve ağacının ömrü 100 yıl.
Avrupa'ya 17. yüzyılda gelen kahve, Papa VIII. Clement tarafından şeytan icadı ilan edildi. Ancak Papa ilk fincanını içtikten sonra fikrini değiştirdi.
Vahşi Batı'da kovboylar kahve filtreleri yerine kirli çoraplarını kullanıyordu.

GEÇİCİ BAĞIMLILIK
Uyandırır:
Yanlış! Batı'da pek çok kişi kahveyi sabahları uyanmak için içse de, gece yarısı kahve içip üzerine güzel bir uyku çekebilenler de var. Bilim adamlarına göre bir gen varyasyonu bazılarına bu 'yeteneği' kazandırıyor.
Bağımlılık yapar: Kısmen doğru. Sıkı kahve içicileri, günlük dozlarını almayınca baş ağrısı ve 'sersemlik' gibi sıkıntılar yaşayabiliyor. Fakat bağımlılık söz konusu değil. Birkaç gün kahve içmeyince, söz konusu şikayetler kalkıyor.
Tansiyon yükseltir: Yüksek tansiyondan mustarip olan düzenli içiciler, kahveyi keserek bir fayda sağlamıyor. Ama alışık olmayan bünyelerde kahve tansiyonu zıplatıyor.
Kafeinsizi mide dostudur: Kahvenin mideye zararı, pişirme süresi ile ilgili. Pişirme süresi ne kadar kısaysa mideye zararı o kadar az.
Bedeni susuz bırakır: Bilim adamları, kahvenin vücuttaki suyu azaltmadığını ortaya koydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal içiciyiz biz !
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN