Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bana dizini söyle sana tarzını söyleyeyim

Milyonlar, takip ettikleri dizi kahramanlarıyla yaşıyor, neredeyse karakterlerle birlikte ağlayıp gülüyorlar. Diziler sadece hikayeleriyle değil, giyim tarzıyla da izleyiciyi etkiliyor, modacılara ilham kaynağı oluyor

Ekrana kilitleyen diziler, sadece karakterleriyle değil giyim tarzlarıyla da seyirciyi etkiliyor. Televizyon dünyası yeni moda akımları yaratmakla kalmıyor, birçok modacıya da ilham kaynağı oluyor. En azından yurtdışında durum böyle. Öyle ki Banana Republic, ilkbahar yaz sezonu için Mad Men özel koleksiyonu üretti. Glee dizisinden sonra kolej ceketleri yeniden giyilir oldu, Girls dizisi rahatlık ve doğallığın sembolü haline geldi, Mr Selfridge erkek şıklığını yeniden tanımladı. Henüz Türk televizyon dizilerinin, modayı yönlendirmesi söz konusu değil ama ileride neden olmasın? Bu konuda henüz emekleme aşamasında olsak bile bizim dizileri mercek altına alıp, tarzları konusunda bilenlere danışalım dedim.

Dönem dizisi için dikim ekibi şart
Tozlu Yollar bir dönem dizisi. Bu nedenle tarz konusunda en çok zorlandıkları şey, o döneme uygun kıyafet bulmak. Dönem dizisi yapmaya karar veren yapımcının, arka planda çok iyi bir kostüm tasarım ekibi olması gerekiyor. Çünkü hikayede yaratılan karakterlerin kıyafetleri tek tek dikiliyor. Şengül Nançın, Tozlu Yollar dizisinin kostüm sorumlusu. Dizide geçtikleri aşamaları şöyle anlatıyor, "Ana karakterlerin kostümlerini, öncelikle hikayedeki coğrafya, iç dünyaları, sosyal yaşamları; bunun yanı sıra oyuncunun vücut yapısı, ten rengi gibi fenotip özellikleri eşliğinde yönetmenlerimizin brifleri doğrultusunda oluşturuyoruz." Tozlu Yollar için geniş çaplı bir araştırma yaptıklarını anlatan Nançın "Hikaye 1967'lerde geçiyor, dolayısıyla günümüz markaların hiçbirini kullanmıyorum. Belli vintage mağazaların aksesuvar ve çantalarından faydalanıyorum, bu konuda Çukurcuma oldukça zengin. Erkek ve kadın karakterler için, iki ayrı atölyede kalabalık bir dikim ekibiyle çalışıyorum. Set içinde de beş kişilik bir kostüm ekibimiz mevcut," diyor. Dizideki kostümlerin sıkı takipçileri olduğunu söyleyen Nançın, kostüm ve aksesuvarın sıkı birer partner olduğunu belirtiyor.

Karakterlerin gerçek hayatta yansıması var
Merhamet hayatımıza bir girdi, pir girdi. Çarşamba akşamları seyircisini gözyaşlarına boğan dizide, her karakter ayrı şık. Irmak'ın minileri, Narin'in ceketleri, Deniz'in elbiseleri ve Fırat'ın takımları herkesin dilinde. Merhamet'in kostüm tasarımını Yasemin Akdaş yapıyor. Akdaş, dizi başlamadan önce senaryo üzerinde çalıştıklarını ve kafalarında canlanan karakterler üzerine bazı imajların oluştuğunu söylüyor "Karakterlerin gerçek hayatta karşılığının olup olmadığına bakıyoruz ve gerçeklikten çok uzaklaşmadan karakterlere tasarımlar hazırlıyoruz. Oyuncuların, karakterlerin yaratım sürecinde büyük katkısı olduğunu düşünüyorum, bu sebeple onların fikirleri benim için ayrı bir önem taşıyor," diyor. Tasarımcılarla ve markalarla çalışmanın yanı sıra özel dikim de kullandıklarını belirtiyor Yasemin Akdaş. Dizide kullanılan kıyafetlerin seyirciler tarafından takip edildiğini söyleyen Akdaş "Kendisini bu dizide bulan, karakterin kendisine benzediğine inanan izleyicilerin de kostümleri, beğenmeleri halinde onlara sahip olmak istemelerini gayet doğal buluyorum. O kişiler için de yeni fikirler yarattığımızı düşünüyorum," diyor.

Karadayı yelekleri çok moda
Karadayı'da Kenan İmirzalıoğlu'nun yelekleri, dizi yayınlanmaya başladığı ilk günden itibaren erkek modasını etkiledi. Üstelik 70'lerde geçen dizide, kadınların kostümleri de, vintage meraklılarını etkisi altına aldı. Bergüzar Korel'in canlandırdığı Feride, döpiyesleriyle beyaz yakalı birçok kadının tarzına nüfuz etti. Herkes annelerinin eskilerini karıştırmaya, saklandıkları yerden çıkarmaya başladı. Karadayı'da kullanılan 70'lerin kıyafetleri ve aksesuvarları bir dikim atöylesinde iki terzi tarafından hazırlanıyor. Dizi için sadece 70'li yılların kostümleri hazırlanmıyor, geçmişin anlatıldığı sahneler için 40'lı, 50'li yıllara ait kostümler de tasarlanmış. Dizinin her bölümde en az 60 yardımcı oyuncu olduğu düşünülünce, kostüm bölümünün yoğunluğunu tahmin etmek güç olmuyor. Bazı sahnelerde onlarca kişinin yer aldığı çekimlere kostüm yetiştiriliyor.

'Şükran ne giyecek?' diye diziyi izleyen var
Huzur Sokağı'nda başörtülü Şükran karakterinin kıyafetleri, belli bir kesim tarafından ilgiyle takip ediliyor. Şükran'ın kostümlerinden Esra Seziş sorumlu. Seziş aşamaları şöyle anlatıyor: "İlk başlarda özel tasarım kıyafetler giydirdim. Şimdi bir firmayla anlaştık. Genç kıza yakışacak tarzda, yaşına uygun bir şekilde örtmeye çalışıyorum; renklerin kombini çok önemli. Eşarplar çok renkli ve desenleri çok yoğun olduğu için ekranda hoş durmuyor; tek renk şallar sade ve nezih duruyor. Diziyi 'Şükran bu bölüm ne giyecek' diye izleyen bir kesim bile var artık. Dizi sayesinde yılın renklerini şal ve eşarp modasını da takip edebiliyorlar. Birçok kişiye ilham olduğumuzu sanıyorum"

Revenge çıtayı çok yükseğe taşıdı
İntikam dizisi, Revenge isimli diziden uyarlama. Üstelik, Revenge'i dizi olarak değil moda şovu niyetine izleyen büyük bir kitlenin varlığı söz konusu. Revenge'de kullanılan Oscar de la Renta'lar, Dolce&Gabbana'lar, Alaia'lar o kadar güzel ve ihtişamla yansıtılıyor ki, bu yüksek çıtadan sonra İntikam'ın moda delilerini tatmin edip edemeyeceği merak konusuydu. Dizinin kostüm tasarımını D Produksiyon'dan bir ekip üstlenmiş durumda. Onlar da karakterlere bol bol marka ve tasarım ürünler giydirerek Revenge'den aşağı kalmamaya çalışıyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bana dizini söyle sana tarzını söyleyeyim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN