Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğa çok uzağınızda değil

Giriş Tarihi: 20.4.2013

Bütün bir kış özlemle beklediğimiz bahar ayları geldi. Doğayı iliklerimize kadar hissetmenin tam zamanı. Ancak bunun için ormana gitmek şart değil. Evinizdeki doğayı keşfedin!

Baharı karşılarken, evde nefes alabildiğimiz balkon, bahçe gibi mekanların önemi de artıyor. Şimdi bütün bir kış boyunca ihmal edilen bu alanları bakıma almanın tam zamanı. Peki bahçenizi Feng Shui felsefesine göre dekore etmeye ne dersiniz? Feng Shui uzmanı Esra Koyuncu'nun bahçe önerilerine bir göz atın

ENERJİ AKIŞINA DİKKAT
"Her evin bulunduğu konuma göre bir enerji akışı vardır. Bahçede yapacağınız bazı düzenlemeler, evin içindeki enerji akışına etki edebilir. Örneğin evin belli bir bölümünde bereket yıldızları varsa, bahçede o yöne denk gelen alanda havuz, şelale, akvaryum ya da rüzgar gülü gibi hareket eden objeler, ev içindeki bereket yıldızlarını aktive eder. Bazı bölümlerde ise dağ gibi yüksek yapılara ihtiyaç duyulur. Örneğin huzur, sağlık, uyumlu insan ilişkilerini destekleyen enerjiler, ev dışında yüksek yapılar tarafından desteklenir. Bu alanda doğal bir yükselti yok ise bahçeye yüksek ağaçlar, tak, pergola gibi sistemler yapılabilir. Ev içindeki enerji hatları Feng Shui uzmanları tarafından tespit edilebilir."

BEŞ TEMEL ELEMENT
"Bahçe içinde uyumlu akış, düz ve sert hatlardansa daha yumuşak, kıvrımlı patika yollar ile sağlanır. Çeşitlilik ise Feng Shui'nin temelini oluşturan beş temel elementin temsil ettiği renk ve formlarla sağlanabilir. Bu elementler ağaç, ateş, toprak, metal ve sudur. Ağaç dikdörtgen, mavi ve yeşil renkler; ateş üçgen, kırmızı tonları; toprak kare, sarı tonlar ve doğal taş ve kayalar; metal daire şekli ve beyaz renkler; su ise dalgalı, şekilsiz formlar ve su elementleridir. Bahçe içinde bir fıskiye, minik bir şelale, süs havuzu çok dinlendirici, insanları mıknatıs gibi çeken bir odak noktası yaratır. Yalnız suyun akış hızına da dikkat! Hızlı akan ve çok ses çıkaran su, dinlendireceği yerde sinir de bozabilir..."

DOĞA İLE İŞBİRLİĞİ YAPIN
"Feng Shui, doğa ve insanlar arasındaki uyumu yaşadığımız mekanlara taşımayı hedefleyen bir öğreti. Bu öğretinin özünde doğayla işbirliği, uyum ve denge içinde yaşama var. Oysa ki insanlar yüzyıllardan beri doğaya hükmetme peşinde. Anlamamız gereken, insanın doğanın bir parçası olmasıdır, tam tersi değil. Doğadan en fazla yararı sağlayabilmek için onunla mücadele etmeyi bırakıp, bunu bir ortaklığa, işbirliğine dönüştürmenin yollarını aramalıyız. Doğayı en fazla deneyimlediğimiz, yaşadığımız yerlerden biri de evimizin bahçesidir. Küçücük bir bahçe bile bizi doğaya bağlayan bir parçadır. Çevremizdeki bu güzel enerji bizi sarar ve hayatımıza müthiş bir doyum hissi getirir. Sevdiğiniz çiçeklerin açması, dalından koparıp yediğiniz bir meyve, zor bir günün arkasından sizi dinlendiren, huzur veren bir süs havuzu, çocukların çimenlerde yuvarlanması, ziyarete gelen kuşlar ne büyük bir mutluluktur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğa çok uzağınızda değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN