Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsmini söyle, sana şarkını söyleyeyim

Demet Akalın'ın Türkan Şoray için yapılmış olan şarkısı Türkan, Türkiye Müzik Ödülleri'nde yılın şarkısı seçildi. Biz de bu vesileyle isimlerden yola çıkılarak yazılmış şarkıların bazılarına göz attık...

NACİYE
Olcayto Ahmet Tuğsuz'un yazıp bestelediği, Seyyal Taner'in seslendirdiği şarkı, Türk Pop Müziği'nin kült şarkılarından biridir. Şarkı, fakir bir ananın öksüz kızı olan Naciye'nin yıldız olma hayalleri üzerine yazılmıştır. Naciye sahneye çıkıp şöhret olacak, alkışlar içinde paraya doyacaktır, ancak gerçekler ortaya çıktığında onun için çok geçtir. Naciye şarkısı, yıldız olmak isteyen genç kızları ne gibi tehlikelerin beklediğini ibret olacak şekilde anlatan, başrolünde Ahu Tuğba'nın olduğu Taçsız Kraliçe filmiyle de hafızalara kazımıştı. Yıllar sonra şarkı Hande Yener tarafından da seslendirildi.

AHMET

Sezen Aksu'nun Ahmet Utlu ile evli olduğu dönemde yazdığı bu şarkı, aynı zamanda Deniz Seki'nin ilk albümünün çıkış parçasıydı. Dört gözle evlenmeyi ve çoluk çocuğa karışmayı bekleyen birinin ağzından dökülen sözlerdir. Şarkı aracılığı ile Ahmet'e sitemde bulunup, "Kuş uçtu uçacak Ahmet" diyerek onu tehidt etmek ihmal edilmez. Ahmet adında hayırsız bir sevgilisi olanların duygularına tercüman olmak adına bulunmaz bir fırsat.

KEZBAN

Barış Manço'nun dünyalar güzeli Kezban'dan yola çıkarak, dünyanın halini anlattığı şarkısı... Kimi kitabına uydurup her şeyi yapar, kimiyse düz ovada yolunu şaşırır. Ama her şeye rağmen, dünyalar güzeli Kezban'ın bir bakışı yollara düşmeye, sarı bilezikleri onun kollarına takmaya değer.

PELİN

Esprili sözlerle ve imalarla dolu keyifli bir Nil Karaibrahimgil şarkısı. Karaibrahimgil'in 'Pelin'i, hayatın hiçbir zaman pas geçmediği şanslı kişilerden. Mesela mor kimseye gitmez ama Pelin'e gider, kader kimseye gülmez ama Pelin'e güler. Fakat kendini beğenmiş kişilerle dalga geçilen bu şarkı, Pelin'lerin kendileriyle duydukları mutluluk ve gurura gölge düşürür.

HAYRÜNNİSSA

Sezen Aksu ve Meral Okay'ın birlikte yazdığı şarkı, annesine bir türlü evlenmek için kız beğendiremeyen birinin hikayesini anlatıyor. Levent Yüksel'in seslendirdiği şarkıdaki adamın artık canına tak etmiş. "Armudun sapı, üzümün çöpü," diyerek kimseleri beğenmeyen annesi Hayrünnissa'ya, artık birini beğenmesi için umutsuzca yalvarıyor. Şarkıdan yola çıkarak, klibin sonunda oğlunun haber vermeden evlenip eve getirdiği geline, Hayrünnissa'nın neler yapacağını tahmin etmek pek zor olmaz.

FİRUZE

Baharda, yeşili bile kıskandıracak kadar dayanılmaz güzellikte olan bir kadındır Firuze. Bazen nazlı bir çiçektir, bazen bir orman kuytusu. Atilla Özdemiroğlu'nun bestelediği şarkının sözlerini yazan Aysel Gürel ve Sezen Aksu, adeta Firuze'yi uyarırlar hayata karşı. Hayatta her şeyin bedeli olduğunu, bir gün gelince onun da bu bedeli ödeyeceğini hatırlatırlar ona usulca. 80'lerin büyük hiti olan bu şarkı, hala dinleyicinin kirpiğinin ucundan gözbebeğine acılı bir bakış yerleştirir şüphesiz.

ÜNZİLE

Aysel Gürel'in Anadolu turnesi sırasında karşılaştığı ufak bir kadındır Ünzile. Koyun karşılığı çok küçük yaşta evlendirilen ve daha çocuk yaşta çocuk sahibi olan bu kadının hikayesine karşı kayıtsız kalamaz Aysel Gürel. Hayatın karşısında susan kadın Ünzile ve Ünzile gibi kurban edilmiş binlerce çocuk gelin yerine bağırır. Gürel'in sözleri, Onno Tunç'un bestesi ve Sezen Aksu'nun yorumuyla, köyün son çitine kadar bile gidemeyen çocuk kadın Ünzile'nin hikayesi her yana yayılır.

FERİDE

Söz ve müziği Hulki Saner'e ait olan bu şarkı, aynı zamanda, başrolünde Emel Sayın'ın oynadığı filmin adı. Şarkı her ne kadar aşk acısından bahsetse de, şarkıyı söyleyen Emel Sayın'ın coşkusundan, Feride'nin çok neşeli biri olduğu anlaşılır. Şarkının gerçekten de mutluluk saçan bir etkisi vardır. Sayın her "İsmin ne dedi, söyleyiverdim," dediğinde dinleyen, "Feride Feride" diye şarkıya vokal yapar. Yıllar sonra çekilen Feride adlı dizi için Şevval Sam'ın seslendirdiği Feride isimli başka bir şarkı da, Vedat Sakman tarafından yazılmıştı.

GÜLDÜNYA

Aylin Aslım, töre cinayetine kurban giden Güldünya Tören için yazmıştı bu şarkıyı. Aslım, Güldünya adına onu öldüren abisine; en saf haliyle "Dökülür mü kardeş kanı, bir karında yatmadık mı, bir anadan doğmadık mı?" diye sorar. Böylece binbir yarayla hayattan koparılan Güldünya'nın ismi sadece töre cinayetlerinin sembolü olmakla kalmadı, onun hikayesini unutmamızı engelleyecek çok özel bir şarkı oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsmini söyle, sana şarkını söyleyeyim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN