Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehit haberlerinden çıkan barışın kitabı

Gökmen Küçüktaşdemir, ilk kitabı Çoban Yıldızı'nda bir askerin hayatına odaklanıyor. Gazetecilik de yapan Küçükteşdemir kitabını barışa olan özlemle kaleme almış

Bir asker düşünün; kendisine verilen gizli bir görevi yerine getirmek için kimliğini saklayarak Ortadoğu'da bir örgüte dahil oluyor. Fakat aradan geçen zaman, onu görevine ve ülkesine duyduğu aşkla, sevgilisine duyduğu aşk arasında seçim yapmak zorunda bırakıyor. Üstelik kahramanımız Sinan, bu seçimi, tüm hayatının tamamen değişeceğini bile bile yapıyor. Bahsettiğimiz hikaye Yalınayak Yayınları tarafından yayımlanan Çoban Yıldızı adlı kitaptan... Kitabın yazarı da bir gazeteci: SABAH gazetesinin bölge eklerinden Egeli SABAH'ın yazı işleri müdürü Gökmen Küçüktaşdemir.

TÜM BÖLGEYİ GEZDİ
Küçüktaşdemir'e göre Çoban Yıldızı bir 'barış' kitabı. Küçüktaşdemir, "Bu kitap, artık barış olsun diye yazıldı," diyor. Kitabının ortaya çıkış sürecini anlatan Küçüktaşdemir "Dört yıl önce bir roman yazmak için bilgisayarımın başına oturduğumda henüz ne yazacağıma karar vermemiştim. Fakat o dönem, her gün farklı bir şehirden şehit haberleri aldığımız bir dönemdi. Ben de bir askerin hayatına odaklanmaya, derdimi onun üzerinden anlatmaya karar verdim," diyor. Fakat bu düşündüğü kadar kolay olmamış. Küçüktaşdemir romanı tamamlamanın kolay olmadığına ve konu hakkında araştırma yapması gerektiğine karar vermiş bilgisayar başında biraz zaman geçirdikten sonra Ortadoğu üzerine okuma yapmaya başlamış: "Yazdığım roman benzer romanlardan farklı olsun, içinde Ortadoğu'nun hikayesi de olsun istedim," diyen Küçüktaşdemir, araştırma yapmak için Suriye sınırına kadar bölgeyi gezmiş. Okudukları ve gördükleri sayesinde aldığı notları yazıya dökerek de kitabını tamamlamış: "Ortadoğu üzerine tarihsel her şeyi okudum diyebilirim. Ardından da teşkilatları inceleyen, casusların hayatlarını anlatan kitapları okudum. Kitabın hem sürükleyici olmasını hem de içinde hikayeyle alakalı bilgiler barındırmasını istedim."

ÇOK HİKAYE Bİ RİKTİ RDİM
Gökmen Küçüktaşdemir'in 15 yıllık bir gazetecilik tecrübesi var. Fakat en başından beri yazar olmak istiyormuş. Bu durumu "Benim ilk hedefim yazar olmaktı. Bu amaç doğrultusunda gazeteciliğin beni geliştireceğini düşündüm. Çünkü bu meslekte hikaye biriktiriyorsunuz, gözlem gücünüz arıyor, satır aralarına daha iyi bakıyorsunuz, ayrıntılar sizin için daha önemli oluyor. 15 senede birçok öykü biriktirdim. Kendime de çok şey kattım," sözleriyle açıklıyor. Bir de hatırlatma yapalım: Gökmen Küçüktaşdemir, yarın saat 15.00 ve 17.00 saatleri arasında İzmir Kitap Fuarı'nda kitabını imzalayacak.

SIRADA POLİSİYE ÖYKÜLER VAR
Gökmen Küçüktaşdemir, yazmaya devam edecek. "Bu kitapta açık kapı bıraktım," diyen Küçüktaşdemir, kitabında anlattığı öykünün devam edebileceğinin sinyallerini veriyor. Ama projeleri bununla sınırlı değil. Yeni Asır gazetesinde polisiye öyküler de yazan Küçüktaşdemir, bu öykülerinin de kitaba dönüşebileceğini söylüyor. "Bir de," diyor: "Bir şiir kitabı yayımlayacak kadar şiirim ve bir kitaba yetecek kadar da denemem var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit haberlerinden çıkan barışın kitabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN