Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali gittin, şerif geldin!

Giriş Tarihi: 20.4.2013

Sekiz yıllık California Valiliği sonrası Arnold Schwarzenegger yeniden beyazperdeye döndü. Güney Koreli yönetmen Kim Jee Woon'un çektiği Geçit Yok'ta 'Terminatör' kasaba şerifi olarak karşımıza çıkıyor. Lakin geri döndüğü dünya eski dünya değil!

Sekiz yıllık California Valiliği bitince Arnold Schwarzenegger'ın köşesine çekilmesi bir seçenekti. Ne de olsa 60'larında... Ama sinema gerçekten bir virüsmüş demek ki. 'Terminatör' dayanamadı ve ısınma turlarının ardından yeniden beyazperdeye döndü. Hem de ne dönüş! Bu hafta vizyona giren Geçit Yok'ta başrolde oynuyor ve yine esip gürlüyor, kas kuvvetini gösteriyor. Güney Koreli yönetmen Kin Jee Woon'un (Antalya Film Festivali'nde tanışmıştık, dünyanın en sakin insanlarından biri) ince dokunuşlarıyla izlenebilir hale gelen aksiyon filminde, 65'indeki yaşlı 'Terminatör' bir kasaba şerifi olarak karşımıza çıkıyor. FBI'ın elinden kaçırdığı azılı bir suçluyu Meksika sınırına yakın kasabasında son anda durdurmak için kıt kanaat imkanlarıyla uğraşıyor. Karşısında paralı askerler var. Onda ve bir avuç yardımcısındaysa mangal gibi yürek!

BAŞKAN OBAMA'YA MI KARŞI?
Ama meselemiz filmle ilgili değil. Geçit Yok, keyifli bir seyirlik olarak hafızalarda yer alacaktır, o kadar. Lakin Arnold sinemaya dönerken de siyasi kimliğini bir yana bırakmıyor aslında. Canlandırdığı şerif ve onun temsil ettiği her şey Amerikan değerlerinin izdüşümü ve genel olarak Cumhuriyetçilerin sevdiği ve benimsediği değerler. (Hatırlatalım kendisi de bir Cumhuriyetçi zaten.) Oysa bu değerler Demokrat Partili ABD Başkanı Obama'nın temsil ettikleriyle çatışıyor. Özellikle de bireysel silahlanma konusundaki ABD'deki tartışmalar düşünülürse...

SİLAH HİÇ SORUN OLMADI
Malum, okul katliamları sonrası ABD bireysel silahsızlanmaya konusunda çok hassaslaştı. Başkan Obama da herkesin elinde silah olmasından rahatsız olduğunu açıkladı. Ama ABD burası, gir dükkana al bir silah (Hollywood'un filmlerinden böyle öğrendik), sonra istediğini yaparsın. Kahraman şerifimiz Arnold da eli silah tutan kasaba sakinlerinin eline envaiçeşit ateşli silahı tutuşturup 'bireysel silahlanmanın' tam tersinde bir hamle yapıyor. Arnold'ın filmografisini bir düşünün, onun bir kahraman olarak silahlara ulaşması ne kadar zor oldu ki? Geçit Yok'ta bir şerif olarak yetkilerini kullanıyor, ama diğer filmlerinde de yetkiye ihtiyaç duymadan her daim ateş etmeyi bildi. O ateş ettikçe filmlerin aksiyon seviyesi yükseldi sonra da pek tabii gişesi... Ama beyazperdedeki bu silah ve şiddet artık okyanusun öte yanında tartışmalı bir konu... Dolayısıyla eskinin valisi, şimdiki zamanın şerifi Arnold geri döndü ama döndüğü dünya eski dünya değil. Artık filmlerinde kolayına silahlara ulaşması, bu kadar fazla ateş etmesi biraz demode kalacak gibi. Çünkü dünya, Demokrat Obama'nın etkisi altında!

Geçit Yok / The Last Stand
Yönetmen: Kim Jee Woon Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Forest Whitaker, Rodrigo Santoro, Johnny Knoxville Yapım: ABD

UNUTULMAZ ARNOLD KARAKTERLERİ
Terminatör: Arnold Schwarzenegger'i sinema tarihine geçiren karakter. James Cameron'ın yönettiği 1984 yapımı Terminatör/The Terminator filmi ile çıktı karşımıza. Schwarzenegger, ilk filmde, makinelerin egemen olduğu bir gelecekten günümüze yollanan bir katili canlandırıyordu. Ama ikinci film Terminatör 2: Kıyamet Günü'nde 'iyi makineye' dönüştü. Üçüncü film Te rminatör 3: Makinelerin Yükselişi'ndeyse kadın bir makineye karşı mücadele etti. Fakat serinin son filminde kendi yoktu ama bilgisayarda canlandırılmış hali vardı. "Hasta la vista, baby," repliğiyle de hafızalara kazındı.
Conan: Arnold Schwarzenegger'i, sinemada yıldız mertebesine ulaştıran ilk dönem filmlerden biri. Robert E. Howard'ın hikayelerinden uyarlanan film serisinin ilki Barbar Conan/Conan the Barbarian adıyla 1982'de gösterildi. John Milius'un yönettiği filmin senaryosunda Oliver Stone'nun da katkısı var. 1984'te ise filmin ikincisi Savaşçı Conan/Conan the Destroyer sinemaseverlerle buluştu. Tabii Arnold, Conan'dan vazgeçmiyor. Serinin üçüncü filmi The Legend of Conan'ın 2014'te vizyona girmesi planlanıyor. Başrolde de elbet Arnold'un olması bekleniyor.
Komando John Matrix: Arnold Schwarzenegger, 1982'de Conan ve 1984'te Terminatör'ü canlandırdıktan sonra 1985'te Komando/Commando adlı filmde özel operasyonlar alanında uzmanlaşmış asker John Matrix olarak çıktı karşımıza. Film büyük bir ticari başarı da yakaladı. 1985'in en çok hasılat elde eden yedinci film oldu.
Alan 'Dutch' Schaefer: John McTiernan tarafından yönetilen 1987 tarihli Av/Predator adlı filmde, Arnold Schwarzenegger'in canlandırdığı karakter Alan Schaefer, uzaylı Predator'a karşı mücadeleye girişti. Pek tabii yine askerdi. Orta Amerika ormanlarında uzaylıyı dünyaya geldiğine pişman edecek kadar inatçıydı.
Douglas Quaid: 1990 tarihli Gerçeğe Çağrı/Total Recall filminde ise Douglas Quaid adlı isyancı bir işçiyi canlandırıyordu. Philip K. Dick'in 1965 tarihli Sizin İçin Topyekün Hatırlayabiliriz adlı öyküsünden uyarlanan filmde Schwarzenegger, bu filmde kaslarının yanı sına aklını da kullanması diğer karakterlerinden Quaid'i farklı kılıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali gittin, şerif geldin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN