Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu pazar müsaitseniz, evinizde konser verecek

Genç şarkıcı Can Bonomo'nun evinin salonunda düzenlediği konserleri, aynı anda internet üzerinden binlerce kişi dinliyor. Yarın akşam saat 21.00'de başlayacak altıncı konseri için istek parçaları gönderilebilir

İlk albümü Meczup ile müzikte kendine özgü bir tarz yaratan Can Bonomo, kısa bir süre önce çıkardığı Aşktan ve Gariplikten adlı ikinci albümüyle başarısını devam ettiriyor. Şarkıları ve canlı performanslarıyla özellikle genç dinleyicilere seslenen Bonomo, internetten yayınladığı konserleriyle de farklı bir işe imza atıyor. Bu pazar günü, evinin salonunda verdiği konserlerin altıncısını gerçekleştirecek olan Can Bonomo 'ev oturması' adını verdiği konserleri hakkında sohbet ettik.

- Evinizden online konser yapma fikri nasıl çıktı ortaya?
- Bir gece benim evimde müzik yaparken 'Bu oluşumu insanlara nasıl taşıyabiliriz?' diye düşündük. Kaydedip internete yüklemek o kadar samimi olmayacaktı. İnternetten canlı yayın yapan bir site bulduk ve öylece yayınlamaya başladık. Biz aslında 'ev oturması' demeyi tercih ediyoruz.

- Ev oturmanıza dinleyicilerden gelen talep nasıl?
- İlk konserimizi sekiz bin kişi, en son yaptığımızı 28 bin kişi izledi.

- Seyircileri görmeden konser vermek biraz tuhaf olmalı...
- Aslında görmesek bile durmadan iletişim halinde oluyoruz. Bize Twitter ve Facebook üzerinden yorumlar yolluyorlar. İstek parçaları, bizi ne şekillerde izlediklerini paylaştıkları fotoğraflar oluyor. Ayrıca #evoturmasi ile numarasını paylaşanları arayarak yayına alarak sohbet ediyoruz. Gerçek konserden pek bir farkı kalmıyor öyle olduğu zaman.

KOMŞULARDAN ŞİKAYET EDEN OLMADI
- Sesten dolayı komşularınız şikayetçi oluyor mu?
- Konser vereceğimiz gün, apartmanın girişine ve asansörüne böyle bir oluşuma gireceğimizi, dilerlerse bize eşlik edebileceklerini söylüyoruz. Bugüne kadar şikayetçi olan olmadı. Zaten 21.00'de başlayıp 22.30 gibi bitiriyoruz.

- Bu pazar günkü konserinizde inleyicilere sürprizleriniz olacak mı?
- Olabilir, henüz düşünmedim. Bir seferinde sürpriz olarak, Bebek koyuna demirlemiş bir takadan yapmıştık online konserimizi.

- İki albümünüz arasında müziğinizde ne gibi değişiklikler oldu?
- İlk albüm, yapacağımız müziği arama çabamızın bir ürünüydü. Stüdyoda yeni bir tarz olarak türetip adını 'İstanbul Müziği' koyduğumuz müzik, birçok kişi tarafından kısa bir sürede kabul gördü. Artık müziğimizi bulma değil, yaratma çabası içinde olduğumuz yolun ikinci adımındayız. İkinci albümümdeki müzik tıpkı bizler gibi, biraz daha olgun ve biraz daha büyümüş bir söyleme sahip.

ŞİİR KİTABI ÇIKARTMAK İSTİYORUM
- Sanki müzik yaparak nefes alıyor gibisiniz yanılıyor muyum?
- Müzik, yoğun bir sessizliğin ardından konuşulmayan şeyleri ifade etmenin en güzel yolu. İkinci albümde yazdığım sözler ve oluşturmaya çalıştığım müzik de benim 'sessizliğimin' bir kırılma noktası oldu. Kendimi bildim bileli hep yazmak ve müzik yapmak istedim. Şimdilik bu iki nosyonu en güzel harmanladığım işin, bu albüm olduğuna inanıyorum.

- Geçen hafta yayınlanan yeni klibiniz İyi ki Doğdun da çok farklı bir çalışma olmuş...
-
Stop motion ve çizgi animasyon teknikleri bir arada kullanılarak Türkiye'de ilk defa yapılan bir iş oldu. Çok da güzel eleştiriler duyuyoruz. Yönetmenler Göksel Ergene ve VUK MITEVSKI'ye de buradan bir kez daha teşekkür ederiz.

- Arkanızda büyük bir ekip mi var, yoksa her şeye sadece siz mi karar veriyorsunuz?
- Yaklaşık üç yıl önce Team Bonomo'yu kurduk. Ben masaya söz ve müziği koyuyorum, gerisini grubun içinde hallediyoruz. Bas gitaristimiz Bora fotoğraflarımızı çekiyor, sahnede klavyeyi çalan prodüktörüm, aynı zamanda kliplerimizi çekiyor. Stüdyomuzun sahibi ve mikslerimizi yapan Ali Rıza aynı zamanda ses teknisyenimiz. Ben poster tasarımı gibi işlerle de ilgileniyorum. Çok plansız gibi görünsem de beraber çalıştığımız ekip ile birçok şeyi aylar öncesinden karar verip planlıyoruz.

- Online konser gibi başka farklı projeleriniz olacak mı?
- Bu yılın sonlarına doğru bir şiir kitabı çıkartacağım. Birtakım dergilere şiirler vermeye de devam ediyorum.

HALI, ÇAY, EVİNDESİN İŞTE
- Konser öncesi evde ne gibi hazırlıklar oluyor?
-
Ben çay demliyorum. En az bir ay öncesinden 'Müsaitseniz size ev oturmasına geliyoruz?' diyerek duyurulara başlıyoruz. Son iki seferdir izlesene.com ile gerçekleştirdiğimiz için onlarla tanıtım materyalleri, teknik detaylar ile ilgili yoğun bir çalışmamız oluyor. Konser günü kimin nereye oturacağını hesaplayarak tek mikrofonu önümüze koyuyoruz. Akustik bir performans oluyor, oturup çalmaya başlıyoruz. Konser saati geldiğinde de internet üzerinden canlı çalmaya devam ediyoruz.

- Evde konser vermenin en güzel yanı ne?
- Halı, çay, evindesin işte. Ne mutlu! Ortam çok samimi oluyor. Kameranın görmediği yerlerde yakın arkadaşlarımız oturuyor. Yayın bittiğinde aramıza katılıp bizimle çalıp söylemeye devam ediyorlar.

- Konser sırasında bağlantı sorunu yaşanıyor mu?
- Hayır. Sorun yaşadığımızı düşündüğümüz noktada, daha profesyonelleştirmek için bu oluşumu izlesene.com ile görüştük. Onların sağladığı teknik altyapı sayesinde sıkıntımız kalmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu pazar müsaitseniz, evinizde konser verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN