Tekrar dile gelmeyi bekleyen Sezen Aksu şarkıları

Bazen kendi sesinden, bazen başkalarından dinlesek de 40 yıldır her duyguya eşlik eden Sezen Aksu şarkıları arasında hâlâ coverı yapılmayanları seçtik

İlk plağını çıkardığı 1975'ten bu yana yazdığı binlerce şarkıyı bir araya getirdiğinizde, karşınıza bir hayat haritası çıkar; içinde pek çok farklı kadının, erkeğin, çocuğun, duygunun olduğu... O harita size, hayatta ve aşkta nereye gideceğiniz konusunda yardım eder. Yıllardır her duygumuza ve anımıza eşlik eden Aksu'nun şarkıları, kendi sesinden ya da başkaları tarafından yeniden söylenerek zamansızlığını kanıtlıyor. Bu yüzden cover deyince, Sezen Aksu diskografisine göz atmak geliyor. En son Zeynep Casalini tarafından Yeter ki adlı şarkısı yeniden seslendirilen Sezen Aksu'nun, tekrar yorumlanabilecek şarkıları...

OYUN BİTTİ
Sertab Erener bu şarkıyı, Sezen Aksu prodüksüyonu olan ilk albümü Sakin Ol'da seslendirdi. Verdiği sözlere rağmen bir temas, binbir anıdan sonra çekip giden birinin dönüşü üzerine yazılmış bir şarkı. Sertab Erener diskografisinin en özel şarkılarından biri olan Oyun Bitti, belki de Erener'in güçlü yorumu üzerine yeniden seslendirilmeye cesaret edilemedi.

BEN DUL BİR KADINIM
Türk pop müzik tarihinde eşine az rastlanır şarkılardan biri. Aksu'nun 1978'de Serçe plağında seslendirdiği Ben Dul Bir Kadınım, eşinden boşanmış bir kadının savaşmak zorunda kaldığı önyargıları sergiliyor. "Bana ben değil, kurallar sahip çıkar. Saygınlığım bağlıdır daima bir erkeğe..." sözleriyle biten bu şarkı, kadın yönelik projelerin olduğu günümüzde cover yapılacak bir Sezen Aksu şarkısı.

VURULA VURULA
Sezen Aksu her zaman ne hissediyorsa, onu açıkça söyleyen, özgür bir ruh oldu. Yonca Evcimik'in 15 yıl önce seslendirdiği Vurula Vurula şarkısı da buna güzel bir örnek. Öğretilenlerin yalan olduğunu söyleyen Aksu karşısındakine, "Her şeyi bırak seni bildiğim gibi seveyim, koparıp kalbimi yerinden sana vereyim..." diyor. Aşkta kendini savunmadan, hiçbir yere sığınmadan vurula vurula yoluna devam edenler için bu şarkı yeniden söylenmeli.

İHANET KALBİME KÖTÜLÜK KOYDU
Seden Gürel'in Hesaplaşma albümünde seslendirdiği bu şarkı, anlaşılacağı üzere ihanet hakkında. Cevabını bildiği halde, onu bu hale getiren kişiye "Aldattın mı, öpüştün mü, yattın mı, uyudun mu el koynunda..." diye sorar. İhanetin aşk gibi hep var olacağı hayatta, bu şarkının dinleyicisi de olacaktır.

AŞK ACITIR
Sezen Aksu'nun menajeri, pek çok albümün de yaratıcısı olan Yaşar Gaga'nın 1997'de yayınlanan Betanova albümünde yer almıştı. Şu sıralar kendisi için özel bir albüm hazırlayan Gaga'nın etkileyici yorumu ve Aksu'nun unutulmaz vokaliyle bu şarkı, birçok kişi için gizli bir hit. "Birileri erken yol alır, acı çeker bu yüzden birileri..." diye başlar şarkı. Yazdığı şarkılarla, bize aşkın acıttığını hatırlatan minik serçemiz bu şarkıyı okusaydı, canımızı aşk kadar acıtırdı şüphesiz.

EN ÇOK COVER'LANAN ŞARKILARI
* Sorma
* Büklüm Büklüm
* Hata
* El Gibi
* Kaybolan Yıllar
* Kaç Yıl Geçti Aradan
* Aldırma Deli Gönül
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekrar dile gelmeyi bekleyen Sezen Aksu şarkıları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN