Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazın kritik sorusu: Desen nasıl giyilir?

Giriş Tarihi: 27.4.2013

İlkbahar-yaz aylarının geleneksel desenleri, bu sezonda da peşimizi bırakmıyor. Yalnız desenleri tek başına değil, bir arada kullanmak moda. Çiçeklerle grafik desenleri, Hawaii motifi ile Uzakdoğu figürlerini karıştırmanın püf noktaları, 'Desen nasıl giyilir?' dosyamızda

Yazın gelişini, kıyafetlerimizi renklendirerek kutlar, geride kalan kışın karanlığını, desenlere gömülerek atarız. Bu gelenek, bu ilkbahar-yaz sezonunda da değişmiyor; desenleri baştacı yapma zamanımız bu hafta itibariyle gelmiş bulunuyor. Yalnız her sezon olduğu gibi, bu yaz da, modaya uymak için desenlerde hafif oynamalar, özellikle kombin konusunda değişiklikler yapmamız gerekiyor.

ALTERNATİFLER SINIRSIZ
Bu yaz karanlık florallerle, dijital baskılı çiçekleri, Uzakdoğu'nun vahşi gülleri ile geleneksel çiçek figürlerini bir arada kullanma zamanı. Ayrıca 1960'ların silüetlerinin dünya moda haftalarında etkisini sürdürdüğünü göz önüne alarak, geometrik figürleri ve monogramları da kullanmanın tam zamanı.1960'larla taban tabana zıt olan, yazın rahat ve asi ruhuna uygun olarak Afrika kabilelerinden, Latin Amerika kıtasının renk ve desenlerinden etkilenen figürleri de görmezden gelmek olmaz. Bunların üzerine bir de marin çizgilerini, tropik esintileri ve bu yaz çoğunlukla insan suretleri olarak karşımıza çıkan figüratif desenleri eklediniz mi, ortalık çıfıt çarşısına dönüyor. Bu kadar iddialı deseni bir arada kullanma konusunda akıllar karışıyor, hatta durum pek çok örnekte 'kaş yaparken göz çıkartma' noktasına geliyor. Peki deseni kullanmanın, daha da önemlisi kendi başına bile göz yoran desenleri bir arada kullanmanın, alternatif materyalleri kombin yapmanın kuralları nelerdir?

DESENİN BAŞLICA KURALARI
Tek desenle iş biter: Sezonun kullanması en kolay trendi, tüm parçaların tek bir desen olması. Sözünü ettiğimiz parça, kendi içinde figür farklılıkları gösteren bir elbise ya da aynı desenden yapılan etek, ceket veya pantolon gömlek kombini de olabilir. Yeter ki, desenler yer yer değişkenlik gösteren, canlı renklerle çizilmiş ve zamanın ruhuna uygun motifler içersin.
Deseni mini topuklularla kullanabilirsiniz: Halihazırda piyasaya çıkan desenli kıyafetler, geçmiş sezonların aksine rahatlıktan ziyade şıklık üzerine yoğunlaşmış durumda. Yalnız, giyeceğiniz parçaların kumaşlarına ve kesimlerine aldanmayın, yumuşacık çiçek figürlü kıyafetlerinizi iddialı topuklulardan uzak tutun. Bu sezonun desenlerini kullanmanın en iyi yolu, yine sezonun öne çıkan mini ve orta boy topukluları olacak.
Üç doğru bir yanlışı götürür: Desenleri bir arada kullanmak kolay olmasa da, ne kadar çok desen karıştırırsanız, kıyafetinizin bütünündeki hatalar o kadar az ortaya çıkar. Yani renk tonları tutan, ama desenlerinde farklılıklar gösteren pantolon ve gömlek gibi iki parçayı bir arada kullanmak yerine, bu kombine ekleyeceğiniz desenli bir şal ile ceket, sizi profesyonel stil danışmanlarından farksız kılacak.
Kumaş uyumuna dikkat: Desenleri karıştırırken yapılan en büyük hatalardan biri, figürlere, renklere ve tonlamalara takılıp, yapılan kombinde kumaş uyumunu atlamak olur. Çizgili kalın bir penye ile çiçekli bir sateni karıştırıp risk almak yerine, benzer dokulu kumaşlar seçmek daha doğru olacaktır. Kalınlıkları birbirine benzer materyalleri seçerek hata yapmaktan kurtulmanız da mümkün.
Yeni başayanlara, tek renkli çözüm: Bol renkli desenleri karıştırmakta zorlanıyor, desenli kıyafetlerinizi tek renkli parçalarla kullanarak kendinizi güvene alıyorsanız, size bir tavsiyemiz var. Birbirine benzemeyen farklı desenleri tek bir renkle sınırlamanız. Örneğin karıştırmaya, kırmızı çiçek desenli bir bluz ile geometrik figürlü kırmızı bir pantolonu bir arada kullanarak başlayabilirsiniz. Alternatif desenleri tek renkle sınırlayarak; hem şıklığı hem de rahatlığı bir arada yakalayabilirsiniz.
Dev çiçekler düz bölgelere yerleşsin: Sezonun öne çıkan trendlerinden biri olan dev figürler konusunda son bir tavsiye: Bu desenlerin kalça, göğüs ve göbek noktalarınızda yoğunlaşmayıp; kollarınız, bacaklarınız ya da sırtınızda olması boyunuzu uzun gösterir ve kusurlarınızı gözden uzak tutar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazın kritik sorusu: Desen nasıl giyilir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN