Yeni moda: ‘Hot yoga'

40 derece sıcaklıkta ve nemli bir ortamda yoga yapmak ister misiniz? ABD'de doğan ve soğuk ülkelerde popüler olan 'hot yoga' Türkiye'de de giderek yaygınlaşıyor

Yoganın anavatanı Hindistan... Sıcak bir ülke. Ama bugün dünyanın Hindistan kadar sıcak olmayan ülkelerinde de yoga yapanlar var. 1970'li yıllarda ABD'de yaşayan Guru Bikram Choudry bu duruma çözüm buldu ve yogayı ısıtılmış odalarda yaptırmaya başladı. Adına 'hot yoga' denilen bu uygulmanın egzersiz ve poz serileri de zamanla kendine mahsus bir hal aldı. Ve yine zamanla hot yoga dünyanın diğer ülkelerinde de yaygınlaştı. Bu ülkelerden biri de Türkiye... Hot yogayı kısaca anlatmak gerekirse... 38-40 derece sıcaklıkta ve nem oranı yüzde 45 olan bir ortamda yapılıyor. Klasik hatha yoga seri ve pozlarından oluşuyor. Başlarda 26 poz ve iki nefes egzersiziyle başlamış ama bugün 26 pozun üzerine çıkılmış. Adından da anlaşıldığı üzere ciddi biçimde terleten bir yoga biçimi bu. Daha kısa sürede sonuç almanızı amaçlıyor. Hot yoga Türkiye'ye ilk geldiğinde insanlar şaşırmadı değil. "Yogaya saygımız ve alakamız sonsuz, ama 'hot'ı da ne oluyormuş?" türünde yazılar yazıldı. Bunun yoganın spritüel tarafına zarar verdiğini öne sürenler bile oldu. Ama görülen o ki bu eleştirilere rağmen hot yoga yaygınlaşmaya devam etti. İstanbul'un seçkin semtlerinde hot yoga merkezleri açılmaya başladı. Bunlardan biri de Çiğdem Cansız tarafından Kalamış'ta açılan Hot Yoga İstanbul... Cansız'ın öğrencileri arasında tanınmış simalar da var. Kendisiyle görüşüp bu işin artılarını eksilerini masaya yatırdık. Çiğdem Cansız hot yoga ile 2006 yılında Viyana'da iken tanışmış. Bir arkadaşının açtığı stüdyoya, destek vermek için derslere katılmış. İlk ders sırasında "Bunlar delirmiş, buradan hemen kaçmak istiyorum," demiş. Ama ders bittiğinde kendisini çok iyi hissetmiş; "Adeta yeniden doğmuş gibi," ve devam etmeye karar vermiş. Hızını almamış ve Tayland'a kadar gitmiş. Eğitmenlik sertifikası aldıktan sonra Viyana'daki tanınmış bir stüdyoda çalışmaya başlamış. Geçtiğimiz yılın sonlarında İstanbul'a dönene kadar düzenli olarak dersler vermiş. "31 yıldır Avusturya'da yaşıyorum. İstanbul'a geldiğim zamanlarda hot yoga yapamadığım için üzülüyordum. Ayrıca dünyanın en sıcak sporlarından birinin İstanbul'da yeterince tanınmıyor olması da üzüyordu beni." Kalamış'taki stüdyonun hikayesi böyle başlıyor.

KENDİNİZE ODAKLANMANIZI SAĞLAR
"Hot yoga bütün dünyada, ama özellikle soğuk ülkelerde çok popüler," diyor Çiğdem Cansız. "2012 yılın Aralık ayında stüdyomun kapılarını açtım ve duyurularımı yaptım. Öğrencilerimle sadakat temelli bir ilişkimiz var. Denemek için gelenlerin çoğu devam ediyor. Çoğu buradaki ilk derslerinde benim Viyana'daki ilk dersimde hissettiklerimi hissediyor. Başlangıçta biraz zorlanır gibi oluyor ama hemen açılıyorlar. Düzenli olarak gelenler üç-dört hafta içerisinde incelmeye başladıklarını farkettiler ve güzel tepkiler verdiler, bu da bana doğru yolda olduğumu düşündürdü." Neticede sıcak bir ortamda yapılıyor hot yoga. Yaşlılar, çocuklar ve çeşitli rahatsızlıkları olanlar için de uygun mu acaba? "Başlangıç seviyesindeki hareketlerden oluştuğu için derslerimize her yaştan insanlar katılabilir. Sıcaklığın hiçbir yan etkisi yok, hatta yararı var. Sadece ciddi kalp ve tansiyon rahatsızlıkları olanlara tavsiye edilmez. Onlar için doktor kontrolü gerekir." Çiğdem Cansız'a 'hot yoga'nın iddia edildiği gibi zayıflatıp zayıflatmadığını soruyorum. "Bu biraz da disiplinli olup olmamanıza bağlı ama mesele sadece zayıflamak değil. Viyana'da iken obezit bir beyefendinin beş ay içerisinde, sağlıklı bir şekilde 36 kilo verdiğine şahit oldum. Aynı zamanda anoreksi (iştahsızlık) hastası bir hanımefendinin birkaç ay içerisinde iyileşerek normal kilosuna ulaştığını da gördüm. Çünkü hot yoga ile vücunuz size ne istediğini ya da istemediğini öğreniyor." Zayıflama ya da vücudu dengeleme eğiliminin yoganın spritüel boyutunu arka plana itebileceğini söylüyorum. "Sıcaklıkta ve ayna karşısında yapılan bu yoga tarzı sizin kendinize odaklanmanızı sağlayarak, sizi o anda tutuyor. Kendinizden başka hiçbir şey düşünmüyor, zamanınızı kendinize ayırıp ruhsal olarak rahatlıyorsunuz. Her dersten sonra sınırlarınızı aşıp kendinizi bir sonraki aşamaya taşımış olduğunuz için, dünyanın en yüksek tepesine tırmanmış bir insanın tatmin duygusuna sahip oluyorsunuz."

TEK DERSTE 800 KALORİ
Çiğdem Cansız hot yoganın yararlarını şöyle anlatıyor: "Belli bir sıcaklıkta yapıldığı için vücudu ısıtarak yumuşatır ve daha esnek olmasını sağlar. Böylece vücut daha kolay ve hızlı yapılanır. Sıcaklık ve içerideki nem oranı terlemeyi sağlar, bütün organ ve salgı bezlerindeki fazlalıkları ve toksinleri atar. Gözenekleri açarak cildinizi temizler ve güzelleştirir. Kan dolaşımını hızlandırır, metabolizmayı çalıştırır ve tek derste en az 800 kalori yakarak çok kısa zamanda, sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar." Cansız 'hot yoga'nın diğer yararları arasında şunları da sayıyor: "Selülitleri önler ve yok eder, kas gruplarını dengeli çalıştırır, vücudu yeniden yapılandırır, hem omurgayı güçlendirip fıtıkların önüne geçer hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni moda: ‘Hot yoga'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN